Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: problemy z kaktusami  (Przeczytany 648 razy)

Offline Aleksandra

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
problemy z kaktusami
« dnia: Maja 07, 2018, 07:09:26 »
Witam Wszystkich.
Kilka miesięcy temu dostałam w prezencie dwa duże kaktusy rosnące w jednej doniczce. Niestety nie wiem jakie to gatunki. Kaktusy były zakupione w kwiaciarni. Jedynym zaleceniem sprzedawczyni było podlewanie ich raz w miesiącu wodą z nawozem. Tak też robiłam, jednak od jakiegoś czasu zauważyłam na nich niepokojące zmiany. Niestety nie mam doświadczenia w pielęgnacji kaktusów, więc bardzo Was proszę o wszelkie rady i wskazówki. Co im może dolegać? Da się je jeszcze jakoś odratować? Co robić żeby im pomóc?

1. Wysoki kaktus:
-jego końcówki stały się wiotkie i pożółkłe/wypłowiałe oraz się pozawijały, wcześniej były proste i zielone
-dolna część kaktusa jest twarda, zdrewniała, ale nie pamiętam jak to wyglądało na początku

2. Niski, "gruby" kaktus:
-na dole pojawiły się jasne przebarwienia, zmiany te są suche i twarde
-w miej więcej połowie wysokości widać jakby lekkie pofałdowania, jednak nie ma tu odchyleń co do koloru i twardości. Tutaj też nie pamiętam jak to wyglądało na początku


Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: problemy z kaktusami
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 07, 2018, 08:38:19 »
Ad. 1. Prezentowana Opuntia monacantha 'variegata' wyraźnie więdnie i to niekoniecznie z braku wody. Mogła zostać poparzona przez mocne wiosenne słońce lub się "podgotować".

Ad. 2. Echinopsis eyriesii wygląda na lekko odwodnionego lub został zaatakowany przez jakiś grzyb.

Jeśli podlewasz swoje kaktusy tylko raz w miesiącu i to zawsze wodą z nawozem, to na pewno im nie służy. Robi się to po całkowitym przeschnięciu podłoża, a rozcieńczoną dawkę nawozu (w stosunku do zaleceń producenta) podawałbym raz na 3 miesiące. Na początek spróbuj podlać obficie całą doniczkę (mam nadzieję, że posiada otwory odpływowe w dnie) i nie dopuszczaj, żeby woda gromadziła się w podstawce.
« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2018, 08:42:46 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: problemy z kaktusami
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 07, 2018, 11:56:54 »
Jeśli rośliny rosną w torfie (a widać, że rosną) w dużych doniczkach to podłoże po obfitym podlaniu może nie wysychać dobrze nawet w ciągu miesiąca przez co korzenie zagniwają i rośliny więdną, bo nie mają czym pobierać wody.
« Ostatnia zmiana: Maja 08, 2018, 12:01:38 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Aleksandra

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: problemy z kaktusami
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 08, 2018, 07:06:38 »
Dziękuję za odpowiedzi. A czy te rośliny w ogóle mogą rosnąć razem? Zastanawiałam się czy problem nie polega na tym że każda z nich potrzebuje inne ilości wody.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: problemy z kaktusami
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 08, 2018, 09:32:15 »
[...] Zastanawiałam się czy problem nie polega na tym że każda z nich potrzebuje inne ilości wody.
Zła diagnoza, z resztą odpowiedzi już padły. Zacznij od wymiany podłoża.
Sławek