Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY  (Przeczytany 872 razy)

Offline paulina.pralina

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« dnia: Maja 05, 2018, 12:47:41 »
Witam,
Mam problem z moim kaktusem. W ostatnim czasie (3/4 miesiące) bardzo urósł, postanowiłam więc go przesadzić (około tygodnia temu). Użyłam ziemi dla kaktusów. Niestety najniższy zaczął chudnąć od góry, nie zwróciłam z początku na to uwagi, przez to że jego młoda, szybko rosnąca część pięła się ekspresowo w górę, wcale nie będąc przy tym gruba. Zorientowałam się dzisiaj, że stary fragment rośliny bardzo zmizerniał i dzieje się coś niedobrego. Miałam kiedyś analogiczną sytuację z inną odmianą, najpierw ekspresowo rosła potem zdawała się usychać aż zmarła, bo nie umiałam zatrzymać tego procesu.

Proszę o radę! Nie wiem co mam zrobić? Może powinnam oderwać tą cienką część, jak odrywa się szczepki? Podlewać czy nie podlewać? Roślina stoi na parapecie, przy oknie, gdzie światło świeci popołudniu. Jest u mnie od 4/5 lat. Bardzo zależy mi, żeby pozostałym dwóm nic się nie stało, jeśli ten najmniejszy jest spisany na straty. Jeśli nie da się nic z nim zrobić, mogę pozbyć się go z doniczki? Czekać aż uschnie całkiem czy wyjmować od razu?

Pozdrawiam,
Paulina.
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2018, 12:56:13 wysłana przez paulina.pralina »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 05, 2018, 12:29:32 »
Może po prostu nie lubi być traktowany jak paprotka.
Sławek

Offline paulina.pralina

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 05, 2018, 02:53:54 »
Szukam na tym forum pomocy, nie ironicznych odpowiedzi.

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 05, 2018, 03:58:23 »
Może po prostu nie lubi być traktowany jak paprotka.



Kaktus ma po prostu za mokro i rósł prawdopodobnie cała zimę więc jest wyciągnięty jak "tyczka" Nie podlewaj i postaw go w jak najbardziej słoneczne miejsce. Część która zmarniała jest nie do uratowania już raczej.
Pozdrawiam
Roman

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 05, 2018, 04:26:23 »
Ta najwyższa też prawdopodobnie będzie zamierać, takie wyciągnięte pędy są po prostu słabe. Jeśli korzenie nie zgniją to rośliny powinny się rozkrzewić na końcu żywej części pędów. Jeśli "ziemia do kaktusów" była z marketu to i śmierć całej rośliny jest dość prawdopodobna.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 31, 2018, 02:17:54 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline paulina.pralina

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 05, 2018, 04:32:53 »
Czy jest szansa, że po wystawieniu rośliny na mocno słoneczne miejsce, cienka, górna część najwyższego kaktusa zwiększy średnicę?

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 05, 2018, 04:56:23 »
Nieznacznie tak, jednak zawsze będzie widać na niej przewężenie.

Najmniejszy pęd uciąłbym w miejscu jeszcze żywej tkanki i zasypał ukorzeniaczem.

A przede wszsystkim - do słońca z nimi! Nie zapomnij ustawić doniczki tak, żeby wszystkie były dobrze oświetlone (najmniejsze bliżej szyby/źródła światła).
Pozdrawiam,
Michał

Offline paulina.pralina

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktus chudnie / usycha? - POMOCY
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 05, 2018, 05:22:43 »
Dziękuję za pomoc! Życzę miłego dnia wszystkim :)