Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów  (Przeczytany 622 razy)

Offline Asuak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów
« dnia: Lutego 22, 2018, 12:39:05 »
Cześć
Jestem umiarkowanie początkująca w uprawie kaktusów i przejęłam niedawno kolekcję męża, która aż prosi o litość, zmiłowanie i ratunek. Kaktusy długo pozostawały niemal bez opieki, prawie bez podlewania i niestety trochę zmarniały. Kiedy przejęłam je w zeszłym roku, przesadziłam i zaczęłam podlewać, nieco odżyły ale wciąż wiele im brakuje do pełnego powrotu do zdrowia.
Kilka z nich, ze względu na przewężenia wymaga moim zdaniem ucięcia i ukorzenienia na nowo - pytanie do znających się czy koniec lutego to nie za późno czy mogę się za to teraz zabrać?
Większy problem mam jednak z jednym z okazów, który mimo iż u góry wygląda na całkiem zdrowy, w dużej mierze jest odbarwiony i pokryty dziwną skórką (zdjęcia poniżej). Będę wdzięczna za pomoc w zidentyfikowaniu problemu i radę co zrobić aby go wzmocnić - obecnie bez kratki chyba łatwo mógłby się przewrócić... przy okazji prośba o identyfikację co to za gatunek.
Pozdrawiam
Joanna

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 22, 2018, 01:22:00 »
Być może jest to Opuntia monacantha i wygląda to na  korkowacenie ale poczekalbym z potwierdzeniem od bardziej doświadczonych forumowiczów i jak ją doprowadzić do porządku.
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2018, 01:46:06 wysłana przez Roman M »
Pozdrawiam
Roman

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 22, 2018, 03:46:18 »
Tak, to jestOpuntia monacantha variegata monstruosa. Korkowacieje bo ma za mokro a o tej porze roku to powinna mieć sucho. Podłoże jest niewłaściwe chociaż ta roślina wiele zniesie, jednak mimo wszystko polecam wymieszać to w czym rośnie z jakimiś żwirkiem albo chociaż grubym piaskiem i nie podlewać przez kilka tygodni.

Co do reszty, tak to dobry czas pod warunkiem, że ucięte fragmenty nie powedrują od razu do podłoża i co gorsza nie zostaną podlane. Ucięte powinny leżeć przez kilka tygodni na powierzchni jakiegoś piasku aż rany całkowicie się zabliźnią. W sumie to mogą leżeć aż pojawią się zawiązki korzeni. Do tego czasu nie podlewać a tylko czasami delikatnie spryskiwać roślinę.
Sławek

Offline Asuak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 22, 2018, 05:25:56 »
ok, dzięki za odzew.
To jeszcze pytanie czy to, że w połowie opuncja jest biała a tylko częściowo zielona jest naturalne czy należy z tym jakoś walczyć? i jak? :)
I kwestia pokroju - jest dość wysoka ale "chuda" - czy da się coś z tym zrobić, wzmocnić, pomóc aby w dolnej części była nieco stabilniejsza?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 23, 2018, 02:23:36 »
Tu już niewiele da się zrobić. Roślina nie powinna rosnąć kiedy jest mało światła bo się wyciąga i później są takie właśnie problemy. Co to plam to w przypadku tego gatunku jest to sprawa naturalna.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 02, 2018, 07:21:01 »
Cześć,
obecność mleczno-białych plam to niechlubna zasługa hodowców, którzy od lat gustują we wszelkich wynaturzeniach i z lubością rozmnażają tego typu wybryki natury.
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: potrzebna pomoc w ratowaniu kaktusów
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 02, 2018, 07:29:26 »
Z jednej strony tak ale z drugiej, nie wiem jak jest z wariegatycznością, ale monstrualność występuje u tego gatunku samorzutnie w naturze dość często.
Sławek