Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Gnijący kaktus  (Przeczytany 520 razy)

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Gnijący kaktus
« dnia: Lutego 17, 2018, 12:18:45 »
Witam nie jest to u mnie duży problem ale z pewnością irytujący (straciłem tak 3 kaktusy na ok 60 ale jest to irytujące). Problem ten to gnicie kaktusa u podstawy ktoś powie "za często podlewasz" ale ostatnio ten osobnik był podlany w Październiku 2017 (czyli ok 4 miesiące temu) gleba jest odpowiednia (do kaktusów) i przepuszczalna co więcej delikatnie sypie się z doniczki przez te dziurki na dole. Nie miał pasożytów ani nic. Co więcej gnije tylko w jednym miejscu obok jest twarda tkanka. Pierwsze zdj przedstawia miejsce gdzie gnije a drugie zdrową tkankę obok. Co teraz z nim zrobić  i najważniejsze jak uchronić inne rośliny przed tym problemem?

Pozdrawiam
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline jacek

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gnijący kaktus
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 17, 2018, 11:13:00 »
Jeśli nie był podlewany od października to problem tkwi "w kaktusie" czyli jakaś infekcja która rozpoczęła się już na jesień np od przechłodzenia. U mnie tak na zimę wypadały te które radośnie latem stały pod chmurką i raz po raz podlewał je deszczyk , zaczyna się od niewinnie pojawiających się malutkich czarnych kropeczek a na zimowisku mają one swoje "5 minut" i czasami infekcja się rozrasta i kaktus gnije. Kaktus na fotce wygląda mi na opitego , może wcześniej uprawiany był w profesjonalnej szklarni . ogrzewanej , przeniesiony do uprawy mieszkaniowej i zimowany w chłodzie może tak właśnie reagować.