Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Dziwne białe plamki na kaktusie - pomóżcie, proszę! :(  (Przeczytany 541 razy)

Offline Igusza

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Dziwne białe plamki na kaktusie - pomóżcie, proszę! :(
« dnia: Grudnia 08, 2017, 09:05:19 »
Cześć wszystkim,

Jestem Iga i to mój pierwszy post. :)  Trafiłam tutaj, szukając pomocy dla mojego kaktusa, na którym od pewnego czasu pojawiły się dziwne, drobne, biało-żółte plamki.  :( Plamki te są usytuowane w większości na końcu największej odnogi, ale są też obecne, w mniejszych ilościach, na pozostałych dwóch. Poglądowe zdjęcie kaktusa poniżej. Można zauważyć, że w miejscu, w którym plamek jest najwięcej, kaktus jest tak jakby trochę wyblakły.



A tu zbliżenie na wspomniane przeze mnie plamki. Zdjęcie zostało zrobione dla najgorszego miejsca kaktusa, tj. tam, gdzie plamek jest najwięcej i gdzie dodatkowo, w kilku miejscach, wypadły igły.



Ostatnie dwa zdjęcia przedstawiają ten sam problem, odpowiednio na drugiej i trzeciej odnodze.



Sam kaktus jest sztywny i po naciśnięciu go nic z niego nie wypływa, ani nie pachnie jakoś brzydko. Poprzednio stał na komodzie na wprost okna, ale uznałam, że może ma tam trochę za ciemno i to stąd problem, więc przestawiłam go na parapet (okno zachodnie). Średnia temperatura w pokoju to 20°C - niestety mieszkanie jest bardzo ciepłe i nie ma możliwości trzymania go w nieco niższej temperaturze. Kaktus ma kilka lat - wcześniej nic podobnego się z nim nie działo, nawet mimo skąpego podlewania raz na tydzień-dwa tygodnie w zimie (mea culpa! wcześniej nie wiedziałam, że kaktusów się zimą nie podlewa, teraz już wiem i nie będę  :) ). Drugi kaktus, którego mam, był pielęgnowany identycznie, ale nic złego się z nim nie dzieje.

Powiedzcie proszę, co to może być i jak go z tego wyleczyć. Nie chcę się z nim rozstawać. :(

Offline Matijas1587

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Dziwne białe plamki na kaktusie - pomóżcie, proszę! :(
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 05, 2018, 09:41:16 »
1 Daj mu odpowiednią ziemię, sprawdź co to za gatunek i jaka dla niego najlepsza, a nie to co tam jest. (Jesli to ziemia z warzywniaka).Przesadzając, sprawdź czy wszystko z korzeniem ok. Na spód doniczki daj gruby żwir a na wierzch drobny. Nie podlewaj za częstsze, zobacz ile dla tego gatunku.

2 Ekspetem nie jestem, ale to mi na jakis grzyb wygląda. Spróbuj potraktować dobrym preparatem gry bobójczym, mozr w necie doszukasz.sie wiecej co to jest. No i poczekaj na bardziej doswiadczonych niz ja. Mi ten sam gatunek padl przez zla glebe.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Dziwne białe plamki na kaktusie - pomóżcie, proszę! :(
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 05, 2018, 11:32:37 »
A po co w środku zimy podlewasz kaktusa? Gatunkiem się nie przejmuj, taka kwiaciarniana mammilarka będzie rosła w każdym podłożu nadającym się do sukulentów. pół na pół z grubym żwirem, żwirkiem albo czym kolwiek co zapewni drenaż i od jesieni do wiosny zero wody? Nawet jak roślina się skurczy, zwiotczeje czy co tam się z nią zrobi to na wiosnę po podlaniu wróci do normy. I jeśli możesz daj jakieś większe zdjęcie tego schorzenia to się lepiej przyjrzymy.
Sławek