Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Zimowanie roślin w garażu i piwnicy  (Przeczytany 621 razy)

Offline Marta0211

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Zimowanie roślin w garażu i piwnicy
« dnia: Listopada 21, 2017, 02:17:30 »
Witajcie,

W tym roku mam możliwość przezimować rośliny w garażu. Garaż jest murowany, z kanałem, z każdej strony otoczony innymi garażami, więc podejrzewam, że temperatura utrzymywać się będzie powyżej zera. Problem to brak światła. Czy ktoś z Forum ma doświadczenie z zimowaniem swoich roślin w garażu bez dostępu światła? Czy są jakieś gatunki, którym to wyjątkowo nie służy?
Moje rośliny obecnie przebywają na parapecie okna południowego przy temperaturze ok. 16 stopni. Temperatura może się delikatnie zmieniać, ponieważ okno jest często uchylane na mikro-uchył. W grę wchodzi jeszcze piwnica, w której jest ok. 14 stopni i okienko.
W swojej kolekcji nie mam gatunków trudnych w uprawie. Praktycznie wszystkie to "marketowe hiciory", łatwo dostępne i popularne ;) Praktycznie wszystkie to jeszcze maluchy. Wujek Google czasem podaje sprzeczne informacje, np. przy cereusie peruwiańskim znalazłam info, że zimą potrzebuje temperatury w granicach 16-18 stopni (nie większa niż 20), natomiast na innej stronie było podane, że najlepsza temperaturą zimą dla tego gatunku to okolice 6 stopni  ::) Przy trzech gatunkach pojawiło się info, że zimą wymagane jest jasne pomieszczenie (m.in. faucaria, mammirallia i adromischus cooperi). A jeszcze gdzie indziej znalazłam info, że nie ważne jest światło tylko niska temperatura  ::)
Ktoś zimuje swoje rośliny w garażu lub piwnicy i mógłby się podzielić swoim doświadczeniem?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie roślin w garażu i piwnicy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 21, 2017, 04:18:36 »
Faucaria i Andromischus to nie kaktusy. Pewnie nawet nie przetrzymają zimy bez wody.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2017, 07:40:26 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie roślin w garażu i piwnicy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 21, 2017, 04:28:34 »
Brak światła nie jest jakimś specjalnym problemem, jeżeli temperatura jest odpowiednia do zimowania i mają sucho. Trzeba tylko potem uważniej je do niego przyzwyczajać.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie roślin w garażu i piwnicy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 21, 2017, 10:00:15 »
Jak zaznaczyłas możesz zimowac  swoje roślinki w temp.16 stopni + -2stopnie ? Jeśli temp jest stała zimowalbym je w ten sposób. Zimowanie w ciemnym garażu wiąże się z późniejszym przyzwyczajaniem roslin do światła. Jak zauważył Sławek masz Adromischus oraz Faucaria które mogą przetrzymać przez krótki okres  chłód ale muszą mieć dostęp do wody. Osobiście pokusilbym się przezimowac roslinki w temp 16 stopni
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2017, 10:04:40 wysłana przez Roman M »
Pozdrawiam
Roman

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie roślin w garażu i piwnicy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 22, 2017, 09:53:11 »
Jeśli rośliny faktycznie pochodzą z uprawy masowej to po pierwsze to nie są gatunki wymagające jakiegoś chłodnego zimowania a po drugie to może być dla nich nawet niekorzystne. Podpisuję się pod postem Romana aby trzymać je jednak w domu.

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za parapetem, możesz mieć na nie oko oraz je przewietrzać co jest ważne moim zdaniem. Odstawienie ich na zimę spowoduje, że odejdą w niepamięć do wiosny a np. wilgoć na przednówku może załatwić sporo roślin.
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2017, 10:57:30 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Marta0211

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie roślin w garażu i piwnicy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 25, 2017, 10:22:32 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedź :)
Roślinki jak na razie pozostają na parapecie.