Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Identyfikacja eriosyce  (Przeczytany 1474 razy)

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Identyfikacja eriosyce
« dnia: Września 08, 2011, 02:19:36 »
Witam serdecznie. Proszę o pomoc w identyfikacji nazw gatunkowych 3 roślin z rodzaju Eriosyce. Użyję jednak starych nazw, bo wcześniej wszytkie trzy rośliny występowały jako rodzaj Neochilenia. Kilka lat temu dostałem 4 oznaczone siewki. Jedna z nich padła, a pozostałe niestety wymieszały mi się. Nie jestem pewien, czy właściwie je identyfikuję. Podam nazwy wszystkich czterech siewek i pytanie, która z tych roślin jest którą? :-) Były to (wg. ówczesnego nazewnictwa): Neochilenia paucikostata pauciareolata; Neochilenia paucicostata v. viridis; Neochilenia jussieui; Neochilenia taltalensis.
Załączam zdjęcia ponumerowane 1,2 i 3. Jedno z kwiatem, bo niestety tylko jedna z nich mi kwitła.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2011, 02:24:16 wysłana przez JerzyK-k »

Offline kaktus

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Identyfikacja eriosyce
« Odpowiedź #1 dnia: Września 08, 2011, 09:37:50 »
Witam

roślina 1 to Eriosyce paucicostata Ritter (Ferryman), pewnie "pauciareolata" (czyli "z rzadszymi araolami") 
roślina 3 to też Eriocyce paucicostata, pewnie "viridis" (czyli "zielona")
Trochę zdjęć tego gatunku z habitatu i listę synonimów spisaną na podstawie książki Adrianny Hoffmann można zobaczyć tutaj:
http://www.eriosyce.info/eriosyce/paucicostata/paucicostata/paucicostata.htm
Kattermann umieścił E. paucicostata jako podgatunek E. taltalensis, ale Hoffmann i Ferrymann uwazają że to odrębny gatunek.
pozdrawiam

Offline kaktus

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: Identyfikacja eriosyce
« Odpowiedź #2 dnia: Września 09, 2011, 10:46:47 »
A roślina 2 to E. taltalensis.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2011, 10:50:23 wysłana przez kaktus »
pozdrawiam

Offline JerzyK-k

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: +5/-0
    • Zobacz profil
Odp: Identyfikacja eriosyce
« Odpowiedź #3 dnia: Września 12, 2011, 07:48:48 »
Dziękuję
Pozdrawiam
Jerzy