Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Doświetlanie siewek  (Przeczytany 774 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Doświetlanie siewek
« dnia: Października 08, 2017, 01:13:13 »
Mam takie pytanie, czy ktoś już testował jakieś oświetlenie LED w fitotronie czy namnażarce? Ja mam jedną namnażarkę na świetlówkach 2x Philips Aquarelle i 1x Philips Master ale ich życie powoli dobiega końca i chciałem kupić nowe ale jest z tym problem, wygląda na to, że albo ich nie ma albo sprzedawcy mają końcówki po kilka sztuk. Domyślam się, że wkrótce całkowicie znikną z rynku. Mam też drugą namnażarkę z panelem LED ale być może jest to jakiejś gorszej jakości oświetlenie bo siewki nie wybarwiają się odpowiednio więc używam tego tylko do małych siewek i kiełkowania. Dodatkowo świetlówki generują całkiem sporo ciepła więc nie musiałem dogrzewać. Czy ktoś uzywa z powodzeniem jakiegoś oświetlenia LED, może ma jakich polecanych producentów albo modele paneli, które dawałyby podobne wyniki jak świetlówki?
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #1 dnia: Października 09, 2017, 07:28:22 »
Sławku,
obszerny temat to przeczytania: http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=9804&page=1
Z mojej wiedzy wynika, że tylko przy zastosowaniu bardzo drogich LED-ów, tzw. diod mocy (Cree), można liczyć na dobry efekt. Cena przewyższa chyba jednak zasadność ich używania.
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #2 dnia: Października 09, 2017, 08:03:16 »
No właśnie, czym więc doświetlać siewki w rozsądnych kosztach, zwłaszcza kiedy świetlówki znikną z rynku?
Sławek

Offline jacek

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #3 dnia: Października 11, 2017, 09:13:36 »
Ja mam puste akwarium ustawione w jasnym miejscu niedaleko okna, 2 świetlówki jedna o barwie ciepłej (żółty odcień) druga zimnej (biało-niebieski odcień) i to jest całe doświetlenie. Wiem że pewnie dalekie od ideału , liczę że światło naturalne choć w zimie bardzo kiepskie to jednak nieco niweluje skutki niewłaściwego widma tych świetlówek, a ciepło od świetlówek akurat w zimie jest bardzo pożądane dla siewek.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #4 dnia: Października 11, 2017, 09:50:50 »
Ja właśnie do tego zmierzam, że wkrótce może zabraknąć świetlówek na rynku i nie bardzo jest je czym zastąpić oczywiście w rozsądnych cenach.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #5 dnia: Października 11, 2017, 07:35:07 »
ja kupowałem  tutaj: http://www.zoolight.pl/
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #6 dnia: Października 28, 2017, 05:22:45 »
No i tam właśnie nie ma.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 17, 2017, 07:22:50 »
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doświetlanie siewek
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 17, 2017, 09:51:23 »
Dziękuję.
Sławek