Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: czy da się coś jeszcze dla niego zrobić?  (Przeczytany 598 razy)

Offline Gabriela

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
czy da się coś jeszcze dla niego zrobić?
« dnia: Września 22, 2017, 12:24:57 »
Drodzy Forumowicze,

na kaktusach się nie znam - po prostu mam kaktusa. Mam go chyba ponad 15 lat i do tej pory jakoś sobie radził. Kiedyś był długi, potem wyrosła z niego druga odnoga. Nie pamiętam co się stało - zajmował się nim mój tata - że została właśnie tylko ta odnoga i znakomicie się przyjęła. Kaktus wrócił do mnie i miał bardzo dobry okres. Z tej niezmienionej do tej pory odnogi powyrastało mnóstwo "dzieci". Musiało dobrze robić mu mieszkanie - bardzo nasłonecznione. Teraz po przeprowadzce do kamienicy i chyba po zbytnim podlaniu odnoga zgniła i zawaliła się. "Dzieci" przeżyły. Nie wiem czy słusznie, ale odcięłam je od zgniłej części i ponownie wsadziłam do ziemi, nie podlewając. Przez około 10 dni nic się nie działo, teraz widzę, że największe "dzieci" też zaczynają gnić od dołu. Czytałam coś o posypywaniu ukorzeniaczem, o przeczekaniu i ponownym zasadzeniu, ale nie radzę sobie w gąszczu informacji. Czy da się jeszcze coś zrobić? Czy trzeba te "dzieci" porozdzielać, poucinać na nowo? Bardzo proszę o pomoc - to jest moja najpiękniejsza pamiątka po tacie.
« Ostatnia zmiana: Września 22, 2017, 12:33:02 wysłana przez Gabriela »

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: czy da się coś jeszcze dla niego zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: Września 23, 2017, 05:08:58 »
Fotkę pokaż, będzie łatwiej  :)
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: czy da się coś jeszcze dla niego zrobić?
« Odpowiedź #2 dnia: Września 26, 2017, 11:18:27 »
Cześć,
przede wszystkim, zacznij wstrzymaj się z podlewaniem przynajmniej do momentu całkowitego przeschnięcia substratu. Podejrzewam, że konieczna będzie też wymiana podłoża na bardziej przepuszczalne (mineralne).
Pozdrawiam,
Michał