Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Opuncja  (Przeczytany 785 razy)

Offline Szymon600

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Opuncja
« dnia: Sierpnia 01, 2017, 02:33:54 »
Witam, jako że moja opuncja się rozrosła to zaczęły jej opadać gałęzie. Nie wiem czy tak powinno być czy raczej je podeprzeć jakoś? Jeśli tak to napiszcie proszę w jaki sposób najlepiej to zrobić.  :)

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 01, 2017, 03:38:18 »
Cóż opuncje są dość niestabilne bo mają specyficzną budowę mogą zacząć się łamać masz piękny duży okaz zalecam byś powiązał liście i pędy do jakieś tyczki stabilizującej i będzie dobrze (ja większość opuncji mam powiązanych by się nie łamały)
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline Szymon600

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 01, 2017, 03:46:26 »
Dziękuje za rade :)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 01, 2017, 06:59:36 »
Cóż, pomimo całego szacunku do autorytetu Stacha w dziedzinie uprawy opuncji pozwolę sobie nie zgodzić się z jego opinią. Opuncje poza kilkoma gatunkami są bardzo "stabilne" i u prawidłowo uprawianych roślin wcale nie tak łatwo ułamać pęd. Tak więc czasami zamiast podpierać się tylko swoim autorytetem warto pochylić się nad problemami nas maluczkich i przeczytać uważnie to co piszemy oraz obejrzeć zdjęcia, które zamieszczamy na forum.

IMHO Twoja roślina jest w trakcie zamieniania się z kaktusa w pnącze. Jest to spowodowane nieprawidłową uprawą, myślę, że brakiem światła, co jest powodem wyciągania się gałęziaków i ich wypłowienia oraz odpadania. Jeśli chcesz, aby roślina przeżyła musi mieć dużo bezpośredniego światła słonecznego, najlepiej południowy parapet a już w ogóle najlepiej to południowy balkon. Jeśli nie, to choć kilka godzin bezpośredniego światła.

Jeszcze jedno pytanko do Stacha, co rozumiesz przez "powiązanie liści" u opuncji.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 03, 2017, 12:57:21 »
Opuncje poza kilkoma gatunkami są bardzo "stabilne"
Są stabilne,ale się rozkrzaczają, taka już ich uroda.jak chcesz, żeby Ci rosło w pionie, to pomyśl o jakimś kolumnowym. Albo Euphorbia trigona.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 03, 2017, 06:58:59 »
Ależ nikt tego nie kwestionuje lecz w tym przypadku problem jest ewidentnie spowodowany warunkami uprawy.
Sławek