Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?  (Przeczytany 1488 razy)

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« dnia: Lipca 25, 2017, 05:13:48 »
Dzień dobry
Parę tygodni temu kaktus nagle zaczął więdnąć, mimo że zajmuję się nim cały czas tak samo. Podlewam 1x tygodniowo. Czy przyczyną może być ten nawóz, który używam do wszystkich roślin od wiosny? https://image.ceneo.pl/data/products/36294372/i-target-nawoz-dom-i-balkon.jpg

Tu zdjęcia kaktusa.
http://i.imgur.com/ZdaHPKN.jpg
http://i.imgur.com/NIpicZW.jpg
http://i.imgur.com/pQCKIwG.jpg
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2017, 05:15:54 wysłana przez LordDarius »

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 25, 2017, 05:21:07 »
To jest zygokaktus - łatwo jest go przelać i chyba właśnie tak się stało. Tym bardziej, że podłoże raczej sprzyjające przelaniu.
To nie może być tak, że zaznaczasz sobie w kalendarzu np. poniedziałki i podlewasz według grafiku. Częstotliwość zależy od temperatury i wilgotności powietrza i szybkości przesychania podłoża. Raz trzeba podlać co tydzień, innym razem co trzy. Podłoże powinno być przepuszczalne i przeschnąć pomiędzy podlewaniami.
Być może nawóz miał w tym jakiś udział,nie piszesz ile i jak często był stosowany, ale ja bym stawiała na nadmiar wody jednak. Zajrzyj w korzenie, sprawdź czy roślina ma czym pobierać wodę i składniki pokarmowe.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 25, 2017, 06:52:12 »
Odżywkę wlewam do butli z kranówką i tak to leży, póki nie wykorzystam na rośliny w całym domu. Czyli więc kaktus jest od wiosny podlewany za każdym razem z odżywką, rozcieńczenie nakrętka na 5l wody. 1x tygodniowo. Dziś jeszcze wysypię ziemię i sprawdzę podłoże. Mam je wymieszać z kamyczkami, by lepiej woda spływała? W doniczce też jest taki kaktus:

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 26, 2017, 02:56:00 »
To akurat nie jest kaktus, ale sukulent i owszem :)
Podłoże - tak - przemieszać: z grubym piaskiem, drobnym żwirkiem, agroperlitem, czy czymś w tym stylu. Woda powinna się dość swobodnie przez to przelewać. W moich mieszankach ok.30% objętości stanowi 'ziemia', reszta to rozluźniacze.
Co do nawozu - nie jestem zwolenniczką intensywnego nawożenia kaktusów i sukulentów, a już na pewno nie pełną dawką i nie co tydzień. Zresztą - żadnych moich roślin tak mocno nie nawożę. Podłoże organiczne ma w sobie pewną ilość składników odżywczych, a sukulenty raczej nie są z natury żarłoczne, więc nie ma według mnie powodu, żeby je mocno karmić. Pewnie są inne szkoły, niz moja, więc może się jeszcze wypowie ktoś, kto stosuje nawozy.

A! i jeszcze na jedno chciałam zwrócić uwagę - ponieważ zygokaktus (grudnik, Schlumbergera) jest troszeczkę inny (kwitnie w okresie, kiedy rośliny maja okres spoczynku, odpoczywa natomiast po kwitnieniu i trochę latem) to wymaga nieco innego trybu nawożenia od pozostałych.
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2017, 03:04:04 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 26, 2017, 11:41:35 »
Dziękuję :)
Fakt, on zawsze kwitnie w grudniu. Zrobię dziś taką proporcję ziemi i piasku, jak wspomniałaś. Odstawię tez odżywkę.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 26, 2017, 08:22:25 »
To akurat nie jest kaktus, ale sukulent i owszem :)

[...]

Sukulent powiadasz... A to ci dopiero. Człowiek uczy się całe życie.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 26, 2017, 09:58:15 »
No. A co to jest? Bo tego dotyczyło moje stwierdzenie.

Cytuj
W doniczce też jest taki kaktus:
« Ostatnia zmiana: Lipca 26, 2017, 10:00:17 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 27, 2017, 03:29:15 »
Jak dla mnie Euphorbia milii, z tego zdjęcia trudno wywnioskować. Czy to sukulent? Cóż, ma ciernie i jest rośliną kserofityczną. No ale jeśli to sukulent to już zaktualizowałem swoją wiedzę czy jak kto woli niewiedzę. Ja jestem dość nowy w temacie więc proszę się nie złościć, gdy zadaję zbyt dużo pytań.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 27, 2017, 03:54:55 »
Cytuj
Jak dla mnie Euphorbia milii,
Dla mnie też. Ja nie twierdzę, że jestem nieomylna, tym bardziej, że nie mam wykształcenia przyrodniczego i jestem tylko amatorem. Według moich informacji wilczomlecze (a przynajmniej spora ich część) to też sukulenty.  I już nie wnikam, czy to ciernie, czy kolce.
Z przyjemnością dam się wyprowadzić z błędu, jeżeli rzeczywiście jestem w błędzie, bo - owszem - człowiek uczy się całe życie.

Bo że nie jest to kaktus chyba nie ma wątpliwości?
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2017, 04:26:14 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 27, 2017, 09:08:11 »
Wrzucę zatem więcej zdjęć tego kaktusa, o którym wywiązała się rozmowa, by go dało się zidentyfikować na 100%.
http://i.imgur.com/GZRqWlZ.jpg
http://i.imgur.com/DLE1TtB.jpg
http://i.imgur.com/t8QNLbH.jpg
http://i.imgur.com/oELNknM.jpg

Co do doniczki już jest tam piasek z kamykami i mało ziemi. Mam nadzieję, że kaktus odżyje. Na zimę takie ładne kwiatki wypuszcza :|

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 28, 2017, 03:58:51 »
Jak Slawek trafnie zauwazyl to jest Euphorbia milli ktora nie jest kaktusem, ale nalezy do sukulentow.
Pozdrawiam
Roman

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 28, 2017, 10:15:50 »
No właśnie nie trafnie bo ja nie wiem w czym przejawia się jej sukulentyzm.
Sławek

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 28, 2017, 11:50:45 »
To przepraszam za pomyłkę z tym kaktusem.

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 29, 2017, 12:14:09 »
Euforbie dość często są określane mylnie, jako kaktusy. Bardzo popularna E. trigona na przykład jest wprost nazywana kaktusem kandelabrowym.
Traktując je jak kaktusy krzywdy im nie zrobimy, ale warto wiedzieć, że to nie to. I pamiętać o tym, że sok wilczomleczy ma właściwości trujące/silnie drażniące.
Dodam tylko jeszcze, że oryginalna E. milii pochodzi z Madagaskaru, ale stosunkowo rzadko jest spotykana w kolekcjach, najczęściej uprawia się któregoś z wielu jej mieszańców.
To wprawdzie nie ten temat, ale całkiem dobra ta pomyłka, bo jest bardzo ciekawa rzecz.
Myślisz, Sławek, że to bardziej sklerofit?

A wracając do szlumbergery - nie zaszkodziłoby wybrać z niej zdrowy fragment i ukorzenić go. Tak na wszelki wypadek.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Da się odratować tego kaktusa bożonarodzeniowego?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 31, 2017, 07:08:10 »
A więc - po konsultacji z osobami w tym siedzącymi i z informacji od pani spec od biologii z wyższej uczelni, pasjonatki sukulentów, wychodzi na to, że akurat millii to jednak sklerofit, w odróżnieniu od innych (tych grubszych) - typowo sukulentycznych.
I jednak dobrze mi się wydawało - kolce, nie ciernie.  ;)
Pozdrawiam nieustająco
Lucy