Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Cereus ( ale jaki?)  (Przeczytany 882 razy)

Offline Mgielka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Cereus ( ale jaki?)
« dnia: Lipca 24, 2017, 11:07:02 »
Witam wszystkich forumowiczów.
Mam na posiadaniu kaktusa..Wiem że jest z rodziny Cereus ów lecz nie jestem w stanie określić  jaka to odmiana.
Czy ktoś wie moze jaka to odmiana?

Offline Mgielka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 24, 2017, 11:24:01 »
Ten Cereus jest po przejściach. Przetrwal 4 lata temu gradobicie.Potem jak sie pozbieral dalam mu nowa donice (nieswiadoma hodowli kaktusow) dostal torfu pomieszanegoz ziemia z kretowiny.Potem podsypalam mu azofoski i tak sie zabral..Zakwitl..w zeszlym roku na wiosne przesadzilam go do wiekszej donicy dostal taka sama ziemię i nawóz  do kwiatow kwitnących.Nigdy nie dostal nawozu do kaktusów.
I tak w zeszlym roku puścil nowe przyrosty.Potem też zakwitł.W tym roku roku sie zabrał  dal piekne kwiaty..Rosnie nadal.Na wiosne jak się zacznie budzic chciałabym zrobić mu naturalne podłoże.
Złamałam wten sposób wszystkie zasady hodowli kaktusów ale chyba krzywdy mu nie wyrządziłam skoro się zabrał rośnie i kwitnie.Obecnie od donicy do czubka ma 2.38m (nie licze wys.donicy, która ma 30cm).
To taka informacja dla osób,które  zobaczą  jak wygląda kaktus,jego zdrewniłą dolną  część i zabliznione rany.
Aby zapewnić mu odpowiednie warunki chciałabym wiedzieć co to za odmiana.
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2017, 11:27:48 wysłana przez Mgielka »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 24, 2017, 09:24:16 »
Ja się nie znam na cereusach za bardzo więc do odmiany nie potrafię go zidentyfikować ale co do gatunku to najpewniej poczciwy Cereus hildmannianus mocno doświadczony przez los. Co do warunków to sama "ziemia z kretowiny" spokojnie wystarczy plus jakiś żwirek dla rozluźnienia. Jeśli jesteś z południa albo zachodu Polski to trochę ziemi z lasu bukowego, jeśli nie ma takich w pobliżu to nic nie dodawaj więcej i nie podlewaj nawozami do kwiatków. Lubi ciepło i krótki okres spoczynku, można troszkę podlać zimą jeśli stoi w ciepłym miejscu ale nie więcej niż raz czy dwa. Oczywiście zdjęcie z bliska, tak abyśmy mogli zobaczyć jakie ma areole i ciernie znacznie ułatwiło by sprawę.
Sławek

Offline Mgielka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 25, 2017, 08:13:13 »
Witam.
Słakwu serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Jestem z południa okolice Mikołowa.Ziemie bukową bardzo łatwo dostane (w dużych ilościach)..co do fotek dzis je wstawię.
A jaki nawóz powinien czasem dostac mój Cereus?
Pozdrawiam. Marta


Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 25, 2017, 08:54:18 »
Jakikolwiek do kaktusów i sukulentów, producent nie ma znaczenia.
Sławek

Offline jacek

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 25, 2017, 08:55:22 »
Ładny okaz ! Jeśli przesadziłaś go jakiś czas temu w niewłaściwą ziemię ale kaktus dobrze rośnie i kwitnie to lepiej go nie ruszać , niech w tej ziemi pozostanie, widać, że mu pasuje. Grunt żeby teraz miał dobre stanowisko, przy tej ścianie domu wydaje się być bardzo dobre. Przy zbyt żyznej ziemi trzeba jedynie uważać by ziemia przeschła przed kolejnym podlaniem.

Offline Mgielka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 25, 2017, 02:33:34 »
A oto zdjęcia mojego Cereuska..Fotki może nie są najlepszej jakości bo dziś pochmurno i po deszczu..Ale mam nadzieję, że najważniejsze widać.

Offline Mgielka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 25, 2017, 02:50:25 »
A to zdjęcia tegorocznego kwiecia..

1. Rozwijał się nocą
2.  Następnego dnia
3.  jw
4  .W pełni rozwinięty kwiat

Więc jednak mu dobrze..Choć inni uważają, że mam rękę do kwiatów, bo w byle czym i byle gdzie wyhoduję kwiaty, które potem rosną (nie dosłownie mówiąc..)

Jak widzicie..rośnie sobie i puszcza przyrosty.. a ja nie jestem w stanie określić jego odmiany..Wiem,że CEREUS..ale...jestem laikiem jeśli chodzi o hodowle :)

Offline Mgielka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 25, 2017, 02:57:19 »
Jacku przesadzić go będę musiała na wiosnę ponieważ na powierzchni ziemi w donicy pokazują się korzenie i chyba jest zbyt ciasna już.W tej siedzi już 3 rok ..
Ale też uważam, że mu dobrze bo inaczej nie zakwitł by i nie puścił przyrostów.

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 25, 2017, 04:13:56 »
Jakikolwiek do kaktusów i sukulentów, producent nie ma znaczenia.
Ale znaczenie ma stosunek N-P-K - lepiej wybrać taki, żeby azotu nie było zbyt dużo.

Ale też uważam, że mu dobrze bo inaczej nie zakwitł by i nie puścił przyrostów.
Ale wiesz, że kaktusy kwitną wtedy, kiedy jest im źle? Czują się zagrożone i z przerażeniem myślą sobie, że muszą zrobić coś żeby przedłużyć gatunek. I wtedy wpadają na pomysł, że może by tak zakwitnąć i spróbować wydać nasionka ;)
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Mgielka

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 25, 2017, 04:25:33 »
Dziwne stwierdzenie,ze kaktus zakwita bo im zle i sa zagrożone, by przedłużyć gatunek. Przeciez można go przedłużyć nie tylko przez nasiona ale i poprzez rozsady, czy odrosty..
A co do azotu to sie zgodze, ze im mniej tym lepiej..A moją niewiedzę tlumacze tym ze wczesniej tematem kaktusów sie nie interesowałam.
I ciężko jest pochłonąć nagle tysiące stron wiedzy na temat jednego gatunku gdzie nie tylko kaktusy posiadam i nie tylko nimi sie interesuje.
Dletgo też tu jestem pytam i ucze się od Was..Pozdrawiam

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 25, 2017, 05:12:07 »
Dziwne stwierdzenie,ze kaktus zakwita bo im zle i sa zagrożone, by przedłużyć gatunek.
Może i dziwne, ale coś w nim jest.
Między innymi taki cel ma również niepodlewanie kaktusów i obniżanie im temperatury przez jakiś okres czasu. Bez tego nie chcą kwitnąć, prawda?


Cytuj
Przeciez można go przedłużyć nie tylko przez nasiona ale i poprzez rozsady, czy odrosty..
Tak, ale nie wszystkie i nie tak efektywnie. I mówimy o naturze.

Cytuj
Dletgo też tu jestem pytam
Spox, każdy kiedyś był na początku drogi  :) A i tak uczymy się całe życie  ;)
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Cereus ( ale jaki?)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 08, 2017, 07:20:21 »
Kiedy będziesz nawozić, pamiętaj o tym, aby zawsze podawać dawkę dwukrotnie niższą niż deklaruje producent (należy bardziej rozcieńczyć nawóz).
Pozdrawiam,
Michał