Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Sucholuby dolnośląskie  (Przeczytany 3090 razy)

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #30 dnia: Grudnia 30, 2017, 04:46:15 »
Piękne drzewko,Lucy :) Ile ma lat? A obok po prawej to "Hobbit"?
Pozdrawiam
Roman

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #31 dnia: Marca 24, 2018, 12:44:24 »
Przepraszam najmocniej za zwłokę w odpowiedzi, ale rzadko jakoś zaglądałam tu do wątku.
To drzewko trafiło do mnie kilka lat temu. Nie było już malutkie, trudno mi powiedzieć jakie może być stare.
Pozostałe drzewka - nie tylko hobbita, mam od ogonka, wszystkie sama ukorzeniałam, pokażę przy okazji.
A dzisiaj tylko krótko, że posiałam kilka agaw. Przy okazji wysiałam to, co jeszcze zalegało. Nie mam juz zapasów nasion i póki co planów na wysiewy  8)



W żwirku: Gymnocalycium mirandaense, Mammillaria pygmaea (jeszcze sie jakaś zaplątała z serii mammillarii sprzed dwóch lat), porcja Talinum caffrum, Lithops
W czarniejszym: Agave filifera, A. utahensis, A. schidigera, porcja T. caffrum i Adenium arabicum (jeszcze się moczą, zaniedługo przełożę)
Tak się zastanawiam, czy nie za mało żyzne podłoże zrobiłam dla tych agaw.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #32 dnia: Kwietnia 01, 2018, 12:02:19 »
Dziś odnotowałam pierwsze wschody - skiełkowały 2 z trzech nasionek Agave utahensis.

I Adenium arabicum - stare nasiona, ale całkiem dobrej jakości, jak sie okazuje.
Przy okazji świątecznych porządków znalazłam jeszcze 5 nasionek A.somalense. Juz sie moczą.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #33 dnia: Kwietnia 02, 2018, 05:49:12 »
Moje zaskoczenie sezonu - Mammillaria perezdelarosae
Wiem, wiem, mammillaria, to banał  8) Ale cieszę się bardzo, bo przywiozłam ją w 2014 strasznie maluteńką, nawet się nie spodziewałam, że w ogóle utrzymam.
Pierwsza fotka po zakupie, druga dzisiaj - dwa rożki=pączuszki widać. Rośnie pomalutku, ale jednak rośnie. Wciąż ta sama doniczka - 4cm.
Mammilaria perezdelarosae RS 811 Locality: El Sauz, Aguascalientes, Mexico
 
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #34 dnia: Kwietnia 02, 2018, 06:16:02 »
Oj to zależy od gatunku. Są i banalne ale są i takie, których uprawa wymaga więcej wiedzy niż niejeden inny kaktus uchodzący za rarytas.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #35 dnia: Kwietnia 28, 2018, 10:41:21 »
Po kwitnieniu mammillarii zostały już tylko fotki. Ostatecznie kwiatki były dwa.



A dzisiaj kolejny gigant - Turbinicarpus pseudopectinatus
Doniczka 4x4. W końcu udało mu się zakwitnąć, bo próbował juz w zeszłym roku, z mizernym skutkiem.

 

A to widok, który niezmiennie zachwyca, coś pięknego po prostu!

 

I jeszcze taka na koniec:
[/url]
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #36 dnia: Kwietnia 28, 2018, 11:47:13 »
Mój ulubiony turbinek, masz je z nasion? No i jeśli wolno zapytać ile ich masz. U mnie na razie tylko pąki na echinocereusach i gymnolkach i nic poza tym więc zazdroszczę wiosny. Za to haworsje i gasterie kwitną co do jednej i śmiecą parapet. I jeszcze kilka innych z rodziny Crassulaceae.
Sławek

Offline jacek

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #37 dnia: Kwietnia 30, 2018, 08:27:18 »
Świetny steniak ! super uciernienie, no i oczywiście turbiniak i mamilarka z tych naj !

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #38 dnia: Kwietnia 30, 2018, 08:44:53 »
Dzięki :)
Tego steniaka po prostu uwielbiam - za te ciernie właśnie  :) Dzisiaj ma chyba z 5 kwiatków

Sławek - turbinek z nasion - prawie  8) Przywiozłam mikruska, czyli z nasion, ale nie ja siałam ;)
Mam chyba cztery - 2 słowackie (w tym ten na zdjęciu) i dwa miejscowe, ale przyznam się, że ich historii nie znam.

A to efekt mania wolnego od pracy



Zostały jeszcze jakieś 4 pudełka do zrobienia.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2018, 08:47:30 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #39 dnia: Maja 01, 2018, 07:40:31 »
Steniak to klasa, wiadomo, ale na mnie nadal wrażenie robi ta M. perezdelarosae w 4 cm doniczce.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #40 dnia: Maja 01, 2018, 09:40:05 »
@Tomasz1, nic dodać nic ująć, przez niektórych wielbicieli rodzaju jest uznawana na najpiękniejszą.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #41 dnia: Maja 06, 2018, 06:46:30 »
Świeżynka, jeszcze cieplutka - kolejny kaudeks - Dioscorea mexicana
Zaczyna wchodzić w okres wegetacji.


Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #42 dnia: Maja 06, 2018, 08:04:45 »
Gratulacje. Gdzie kupiwszy?
Pozdrawiam,
Michał

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #43 dnia: Maja 06, 2018, 09:30:01 »
Pamiątka z Kaktusiady ;)
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #44 dnia: Maja 06, 2018, 10:28:23 »
Bardzo fajny. Ile ma cm i ile lat?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sucholuby dolnośląskie
« Odpowiedź #45 dnia: Stycznia 20, 2019, 04:56:57 »
Nie potrafię dokładnie powiedzieć ile ma lat, bo kupiłam gotowca. W tej chwili ma wymiary 9x10cm. Stosunkowo długo trwało, zanim wypuścił korzenie. Najpierw była łodyga, bałam się, że jak pójdzie w liście, a nadal będzie bez korzeni, to ta łodyga wyssie z kaudeksu wszystkie zapasy. Tym bardziej, że w pewnym momencie kaudeks się lekko wgłębił tak na wielkość opuszki kciuka. Ale teraz już znów jest wszędzie zaokrąglony. Łodyga nadal tak stoi bez liści. Jest długa, dość sztywna, niełatwo sie daje zakręcić na podpórce. Jeden jakiś boczny pęd usechł, wypuściła kolejny. Stoi w pokoju, gdzie przez kilka godzin jest ok 20stopni, ale większość czasu 16-18. Czasem trochę podlewam. Już ma korzenie, bo nie da się podnieść ;)

 

Z pozostałych kaudeksów - adenium i Fockea edulis zimują dobrze, D. elephantipes padła mi ileś miesięcy temu, szkoda mi go, bo już był taki całkiem okrąśglutki i ładnie zaczął pękać, Kedrostis africana wywalona dopiero co (jakoś latem pojawiło się jakby pęknięcie na powierzchni, na pewno nie z "przepicia", i chyba wdał się grzyb, bo na oko i przy dotknięciu tak to by pasowało.

Pozdrawiam nieustająco
Lucy