Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Przesadzanie stapeliowych  (Przeczytany 933 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Przesadzanie stapeliowych
« dnia: Lipca 04, 2017, 12:23:07 »
Ponieważ jestem nowy w temacie to poproszę doświadczonych hodowców o porady odnośnie przesadzania stapeliowych. Czy można zrobić to teraz i czy są jakieś zalecenia, na co zwracać uwagę bo jedna karalluma tak rośnie, że z kwadratowej doniczki zrobiła romb a druga się przewraca pod ciężarem pędów..
Sławek

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 04, 2017, 05:42:18 »
Mam 2 stapelie a myślałem nad poszerzeniem ich liczby nie słyszałem o "przeciwwskazaniach" a czytałem o nich bardzo dużo. Kwadratowa doniczka to raczej zły pomysł najlepsza będzie doniczka o głębokości 7-10 cm i bardzo szeroka ponieważ Stapelie "Płożą" się po ziemi puszczając na nowych pędach korzenie. Stapelie bardzo szybko rosną więc jak zacznie przerastać dużą doniczkę to odrywaj jej stare pędy (kwitnie tylko na młodych więc trzeba ją odmładzać) apropo kwitnienia kwitnie w sierpniu lub wczesną jesienią (wrzesień październik) ale ustaw ją gdzieś gdzie nie będzie przeszkadzać bo w dużej doniczce może puścić 2-3 kwiatki (to już może być czuć w całym pomieszczeniu)

Pozdrawiam
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 04, 2017, 09:10:56 »
A co to jest 'doświadczony hodowca'? Bo ja mam stapeliowate od pięciu lat dopiero, wprawdzie zasadniczo bez strat i kwitnące, ale nie wiem, czy się kwalifikuję do udzielenia odpowiedzi.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 04, 2017, 09:15:57 »
Stapelie (...) kwitnie w sierpniu lub wczesną jesienią (wrzesień październik) (...) może puścić 2-3 kwiatki (to już może być czuć w całym pomieszczeniu)
Te informacje, jakkolwiek prawdziwe, nie dotyczą wszystkich "stapeliowatych".
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 04, 2017, 11:02:13 »
Pisząc "doświadczony" miałem na myśli kogoś, kto ma już kilka lat te rośliny i może co nieco powiedzieć z własnych obserwacji i doświadczeń a nie, że gdzieś wyczytał czyli Twoich porad jak najbardziej jestem ciekaw. Chodzi mi o takie wskazówki jak kiedyś odnośnie litopsów chyba ktoś z adminów wrzucił, że jeśli podczas przesadzania zostawisz zagięte do góry korzenie to będą zagniwać. Niby nic, wyczytać o tym raczej trudno a ile może to zaoszczędzić frustracji. Czy teraz można je przesadzać?
Sławek

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 05, 2017, 05:30:33 »
Ja opisywałem Stapelie na podstawie swoich obserwacji nie mam innych stapeliowatych
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 05, 2017, 10:53:16 »
Ja mam stapelie, carallumy, huernie, orbee, duvalie, diplocyatha, stapeliantus, piaranthus, po 1, 2, 3 odmiany, najwięcej huerni, ale większość huerni (7) to krzyżówki. Przesadzam, jak jest potrzeba. Jesienią i zimą już nie. Jeszcze mi żaden od tego nie padł, najwyżej zasuszy pąki, albo opóźni kwitnienie. Mieszankę robię, jak do kaktusów, z tym, że daję ciut więcej 'ziemi' i oczywiście koniecznie drenaż. Przy tych akurat do drenażu nie kamyki, a gruby keramzyt - pomijając, że korzenie go 'lubią', to jest cieplejszy, a to ważne, kiedy rośliny stoją u schyłku lata na wybiegu i noce, jak również wieczory i poranki są już dość zimne. U mnie rosną w 'normalnych' doniczkach (mam na myśli głębokość), ale też i nie puszczam ich w za duże kępy z powodu braku miejsca na zimowisku głównie. Jedynym wyjątkiem jest Piaranthus foetidus, który rozrasta się wyjątkowo szybko, dzielę go częściej, niż inne, a on już kolejny raz zarasta mi miseczkę.
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2017, 11:00:33 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 05, 2017, 11:42:01 »
Onectica, a może by tak kilka zdjęć stapeliowych wrzucić... ? Na naszym forum tylko "Bez" o ile pamiętam je uprawia.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Przesadzanie stapeliowych
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 05, 2017, 11:53:30 »
Ok, to zrobię jakiś wątek w takim razie. Ale fotki będą nie z tego roku.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy