Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Opuncja subulata i jej problemy  (Przeczytany 1091 razy)

Offline chou1203

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Opuncja subulata i jej problemy
« dnia: Czerwca 17, 2017, 01:17:03 »
Witajcie :)
Mam w zasadzie dwa pytania odnośnie opuncji. Jej kolce zżółkły w czasie zimy (mama podlewała choć mówiłam jej żeby tego nie robiła :( ). Jest jakiś sposób by wróciły do swojej barwy?
Druga sprawa to ten zielony osad na dnie. Póki podlewałam ją samą wodą było ok, od jakiegoś czasu jednak stosuję nawóz płynny pewnej firmy na B. Inne moje sukulenty też tak mają (są posadzone w szkle ale dopiero od niedawna). Nie wiem, czy to kwestia nawożenia czy jednak "doniczek"?
Dziękuję z góry za pomoc :)
Pozdrawiam :)
泥中の蓮

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja subulata i jej problemy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 18, 2017, 06:02:24 »
Zimą Opuncji tej się nie podlewa ona wtedy zrzuca kolce a na wiosnę wypuszcza nowe. Ale ziemia wygląda na bardzo mokrą a z kolei zielony osad to glony (nieszkodliwe ale żyją w mokrych warunkach nieodpowiednich dla kaktusów). Widzę że opuncja znajduje się w szklanej kuli. Ja zalecam wyciągnąć ją z tej kuli posadzić w glebie do kaktusów z dodatkiem perlitu kermazutu lub piasku (możesz dodać wszystko albo tylko jeden w proporcji 1,5:0,5). Chodzi  o to by gleba szybko przesychała po podlaniu i szybko się przelała podczas podlewania.A i podlewa się ją raz na tydzień pozwalając glebie całkowicie przeschnąć
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja subulata i jej problemy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 18, 2017, 10:59:36 »
Kaktusy i sukulenty nie nadają się do takich upraw. jeżeli chcesz mieć dekorację w szklanym pojemniku/kuli,to zainteresuj sie tillandsiami. One z kolei są do tego idealne. I bardzo dekoracyjne.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja subulata i jej problemy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 18, 2017, 11:03:43 »
glebie do kaktusów z dodatkiem perlitu kermazutu lub piasku (możesz dodać wszystko albo tylko jeden w proporcji 1,5:0,5).
Zasadniczo udział 'ziemi' w podłożu nie powinien przekraczać 25-30%. Bliżej 25 dla kaktusów, odrobinę większa dla sukulentów. A czy dasz 2 garście piasku,a 3 żwirku, czy odwrotnie, to już ma mniejsze znaczenie.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja subulata i jej problemy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 19, 2017, 05:32:57 »
Więcej ziemi niż dodatków. Ale jak jest ich trochę więcej to roślinę fajnie się podlewa i ładnie wysycha
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Opuncja subulata i jej problemy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 19, 2017, 12:43:36 »
U mnie wszystko rośnie w takiej mieszance, jak podałam wyżej.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy