Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie  (Przeczytany 970 razy)

Offline Marcin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie
« dnia: Maja 28, 2017, 09:13:07 »
Witam

Mam na imię Marcin i jestem nowy zarówno na forum jak i w "hodowli" kaktusów. Kilka miesięcy temu dostałem w prezencie pierwszy okaz i wszystko wydawało się w porządku. Zdarzało się iż od góry pojawiały się na nim jakieś zrogowacenia ale po jakimś czasie wyrastały w tym miejscu kolce więc wydawało mi się iż wszystko w porządku. Dopiero od kilku tygodni zrogowaceń zaczęło pojawić się bardzo dużo. Jedno z nich ma nawet w sobie otwór jakby pękło. Dodatkowo wokół dwóch z nich zaczęła tworzyć się brązowa plama. Nie mam bladego pojęcia jak się teraz zachować. Jak wspomniałem wcześniej jestem w tym zupełnie zielony więc nawet nie wiem jak szukać rozwiązania.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Marcin

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 28, 2017, 09:20:37 »
To są poparzenia słoneczne. Zbyt szybko kaktus dostał mocne światło po okresie stania w ciemnym miejscu.
Sławek

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 28, 2017, 09:44:41 »
Trzeba pokropić roślinkę "na grzybki".

Offline Marcin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 30, 2017, 06:40:16 »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Jak wspomniałem jestem jeszcze zielony jeśli chodzi o kaktusy więc wolę się upewnić. Za każdym razem jak kaktus nabawi się oparzeń słonecznych należy użyć na nim czegoś na grzyby? I drugie pytanie: to w jakim miejscu powinien kaktus stać? Na zimę zabrałem go z dala od kaloryfera ale na wiosnę postawiłem na parapecie gdyż uznałem że na pustyni też na słońcu rośnie.

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 30, 2017, 08:03:17 »
Abstrahując od tego, czy to poparzenie czy nie - kaktusy uwielbiają słońce, ale po kilku miesiącach naszej zimy trzeba je do niego przyzwyczaić. Ty sam nie wyjdziesz bez wcześniejszego przygotowania skóry nagle na cały dzień na pełne słońce bez ubrania, bo wiadomo czym to się skończy. Dokładnie to samo robi się ze skórką kaktusów. Sposobem na to jest stopniowe przyzwyczajanie takiego delikwenta do promieni słonecznych przez tzw. cieniowanie.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 30, 2017, 09:39:00 »
Za każdym razem jak kaktus nabawi się oparzeń słonecznych należy użyć na nim czegoś na grzyby?
Nie. W Twoim wypadku oprócz poparzeń widać zaczątki ataku "grzybków".

Offline Marcin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zrogowacenia i przebarwienia na kaktusie
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 31, 2017, 04:52:58 »
To teraz już wiem co i jak. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie i porady.