Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: problem z melocactusem  (Przeczytany 557 razy)

Offline cypher

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
problem z melocactusem
« dnia: Maja 15, 2017, 10:25:46 »
Cześć.
Jakiś czas temu przyszedł czas na przesadzenie melocactusa, bo miał już dość ciasną doniczkę.
Pierwsze podlanie było po ponad tygodniu od przesadzenia. Aktualnie kaktus stoi na parapecie południowym.
Nie wiem w czym problem, ale kaktus zaczął mi się marszczyć od dołu. Z czasem widzę że jest tego co raz więcej.

Tak wyglądał zaraz po przesadzeniu

http://i1079.photobucket.com/albums/w510/walle071/20170329_201823_zpsbwefnova.jpg

Tak jakieś 2 tygodnie temu, zaczyna się marszczyć i widać charakterystyczne bruzdy.

http://i1079.photobucket.com/albums/w510/walle071/Mobile%20Uploads/20170430_152412_zpsufggxdwz.jpg

Tak wygląda obecnie.

http://i1079.photobucket.com/albums/w510/walle071/Mobile%20Uploads/20170515_101416_zpsa47ykdhj.jpg

Co mu dolega lub co robię źle? Proszę o pomoc

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 15, 2017, 12:38:08 »
Odwadnia się. Być może ma za mało wody podczas ciepłej pogody. Melaki powinny rosnąć w dość bogatym substancje zatrzymującym więcej wody niż normalne podłoże.
Sławek

Offline cypher

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 15, 2017, 12:58:10 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Właśnie widzę że coś mu nie pasuje. Wcześniej siedział w marketowym torfie i po podlaniu miał dość mokro i było ok. Jutro będę go reanimować.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 19, 2017, 11:11:50 »
Cześć,
po drugie był nienaturalnie napompowany azotem i napity, kiedy go kupiłeś. Teraz powoli zmienia obliczę na bliższe tego gatunkowi - stąd tak gwałtowna reakcja.
Pozdrawiam,
Michał

Offline cypher

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 19, 2017, 10:43:24 »
Cześć,
po drugie był nienaturalnie napompowany azotem i napity, kiedy go kupiłeś. Teraz powoli zmienia obliczę na bliższe tego gatunkowi - stąd tak gwałtowna reakcja.

Kupiłem go latem w ubiegłym roku... Wcześniej stał w torfie i dopiero po zmianie ziemi dla kaktusów tak zareagował.
Możesz rozwinąć myśl o co chodzi z tym azotem, na co zwracać uwagę w przyszłości?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 20, 2017, 01:04:43 »
Kaktusy należy nawozić nawozem specjalnie przeznaczonym do sukulentów czyli bogatym  w fosfor i potas ale ubogim w azot. Azot powoduje nadmierny wzrost roślin a w efekcie podatność na choroby i gnicie. Niestety w uprawie przemysłowej czy jak kto woli wielkoskalowej rośliny pompuje się nawozami w tym azotowymi aby jak najszybciej osiągnęły wielkość sprzedażową. Później taka roślina albo trafia w ręce kogoś kto się na kaktusach nie zna i na ogół szybko ginie albo do kogoś kto coś tam wie o uprawie i albo też ginie albo przeżywa dość drastyczną zmianę warunków bytowania włączając w to zimowe przesuszanie oraz zmianę substratu na odpowiedni. Młode melaki są bardzo łatwe w uprawie a do tego lubią więcej wilgoci więc twój nie padł od razu, z resztą ja swojego trzy lata miałem w torfie i dopiero teraz na wiosnę go przesadziłem. Tak na marginesie, w uprawie melokaktusów stosuje się dość bogaty substrat, z dużą ilością materii organicznej dłużej zatrzymujący wilgoć.
Sławek

Offline cypher

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 20, 2017, 09:56:07 »
Kaktusy należy nawozić nawozem specjalnie przeznaczonym do sukulentów czyli bogatym  w fosfor i potas ale ubogim w azot. Azot powoduje nadmierny wzrost roślin a w efekcie podatność na choroby i gnicie. Niestety w uprawie przemysłowej czy jak kto woli wielkoskalowej rośliny pompuje się nawozami w tym azotowymi aby jak najszybciej osiągnęły wielkość sprzedażową. Później taka roślina albo trafia w ręce kogoś kto się na kaktusach nie zna i na ogół szybko ginie albo do kogoś kto coś tam wie o uprawie i albo też ginie albo przeżywa dość drastyczną zmianę warunków bytowania włączając w to zimowe przesuszanie oraz zmianę substratu na odpowiedni. Młode melaki są bardzo łatwe w uprawie a do tego lubią więcej wilgoci więc twój nie padł od razu, z resztą ja swojego trzy lata miałem w torfie i dopiero teraz na wiosnę go przesadziłem. Tak na marginesie, w uprawie melokaktusów stosuje się dość bogaty substrat, z dużą ilością materii organicznej dłużej zatrzymujący wilgoć.

Kupiłem go w jednym z marketów. Zdaje sobie sprawe że te kaktusy są produkowane przemysłowo, a producent patrzy na ilość i jak najszybszy wzrost roślin. Od siebie dodam że odkąd był u mnie nie dostał ani grama nawozu. Ale zastanawia mnie z tego co piszecie że po tylu miesiącach u mnie zareagował dopiero teraz.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 20, 2017, 11:18:42 »
Ale tu nie ma nic do zastanawiania, sam napisałeś, że go przesadziłeś. Dostał nowy substrat nienasiąknięty nawozem, skończył się zapas w tkankach. Samo przesadzanie też jest dla rośliny szokiem. Mój wyglądał podobnie kiedy trzymałem go na balkonie i podlewałem razem z innymi kaktusami a rósł w gliniane doniczce. To był mój pierwszy melak i też nie miałem pojęcia co się z nim dzieje.

Sławek

Offline cypher

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: problem z melocactusem
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 20, 2017, 12:34:28 »
Ok wszystko wyjaśnione. Kaktusami zajmuje się dość niedługo, ale bardzo mnie zaciekawiły. Myślę że to cenne informacje na przyszłość, dzięki. :)