Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Miniencyklopedia kaktusów !  (Przeczytany 7090 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Glandulicactus
« Odpowiedź #120 dnia: Lutego 22, 2018, 11:57:13 »
Dodano wpis o rodzaju Glandulicactus
http://kaktusy-sukulenty.pl/joomla16/
Jeśli macie jakieś uwagi, to piszcie tutaj - tekst można poprawić.
Nie ma zdjecia G. crassihamatus - jeśli ktoś może użyczyć, to niech tu na forum wrzuci.
pozdr
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #121 dnia: Lutego 23, 2018, 12:48:26 »
kolejna wersja:

[...]Mimo wcześniejszych prób łączenia Glandulicactus z innymi rodzajami – zwłaszcza pod nazwą Sclerocactus nadal często można spotkać błędnie figurujące glandulikaktusy – rodzaj ten nadal powszechnie występuje oddzielnie, i w w/w tradycyjnym ujęciu.
[...]/i]

To zdanie mocno kuleje pod względem logicznym i osobiście bym je poprawił ale to już jak chcesz, ja więcej nie ingeruję w encyklopedię.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #122 dnia: Lutego 23, 2018, 02:31:37 »
Rzeczywiście nie brzmi to zdanie najlepiej - trzeba pomysleć nad zmianą - chodzilo mi o to, by podkreślić że pod nawą sclerocactus bardzo często wystepują w internecie - przerobił je na sclerocactusy Hunt w The New cactus lexicon, a dziś nikt tego nie uznaje z botaników.

Co do twojego wpisu to musiałem go gruntownie przerobić bo zbyt dużo bylo nieścisłości i błedów - np. ze glandilicactusy są bardzo trudne i się je szczepi - wg mnie są raczej typowe kaktusy meksykańskie jeśli chodzi o trudnośći w uprawie, i nikt ich nie szczepi. Hakowate ciernie centralne raczej nie są charakterystyczne bo wiele kaktusów je ma , natomiast charakterystyczna dość jest obecnośc hakowatych cierni radialnych. Co do gatunków, to powszechnie się uznaje tak jak napisałem, inne koncepcje są marginalne - co nie znaczy że muszą być błędne - G. crassihamatus jest tak podobny do G. uncinatus, że nie wykluczałbym że to kolejny podgatunek, ale nie roztrząsamy botaniki tylko piszemy jak powszechnie to teraz jest uznawane.
« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2018, 02:33:24 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Neobuxbaumia
« Odpowiedź #123 dnia: Lutego 24, 2018, 02:53:02 »

proponowany tekst o Neobuxbaumia

Są to klasyczne, wysokie kolumnowe kaktusy ze środkowego Meksyku, w naturze często tworzące malownicze pejzaże. Najbardziej rozpowszechnione w przyrodzie są Neobuxbaumia mezcalaensis, N. macrocephala i N. tetetzo - "lasy" tej ostatniej znane są jako "tetecheras". Najpopularniejsza w kolekcjach, i powszechnie dostępna w kwiaciarniach, jest N. polylopha, która kwitnie w naszych warunkach, i to nawet już przy wysokości 1m. W kolekcjach można też niekiedy spotkać N. euphorbioides (dawniej znana pod nazwą Rooksbya euphorbioides), która mocno odróżnia się od reszty rodzaju, i której przynależność do Neobuxbaumia jest wątpliwa. Ona również kwitnie w naszych warunkach – poniżej wysokości 2 m.

W rodzaju wyróżnia się 9 gatunków.Kaktusy te osiągają do kilkunastu metrów wysokości, z wyjątkiem dużo mniejszej N. euphorbioides, a ich gęste lasy mają duże znaczenie dla ekologii ich środowiska. Za wyjątkiem N. euphorbioides i N. polylopha, kwitną one białymi nocnymi kwiatami; N. macrocephala wytwarza pseudocefalium na swoim szczycie.

Poza stosunkowo wcześnie kwitnącymi N. euphorbioides i N. polylopha, pozostałych gatunków niestety nie spotyka się w kolekcjach. Neobuxbaumie są proste w uprawie, szkodzi im jednak wilgoć połączona z chłodem. Wymagają zimowania w temperaturze powyżej 12 oC, a lepiej - ok. 15 oC.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #124 dnia: Lutego 24, 2018, 04:43:13 »
Tak na chłodno analizując to co napisałem to:

1) Ciernie, faktycznie, jest to niezręczność językowa bo miałem na myśli bardzo długie haczykowate ciernie centralne, które jednak nadają im dość charakterystyczny wygląd (choć nie wszystkim) ale ująłem to w taki sposób, że sens zdania był inny od zamierzonego, natomiast co do cierni radialnych masz rację, powinienem o tym wspomnieć.
2) Uprawa, faktycznie nie są bardzo trudne w uprawie jednak są to rośliny trudne w uprawie. Jeśli Twoim zdaniem aztekia są trudne w uprawie to glandulikaktusy również.
3) Systematyka, co to znaczy, że powszechnie się tak uważa? Kierując się taką wytyczną to pewnie należałoby posługiwać się podziałem z początków XXw. bo wielu kaktusiarzy używa nazw, które dekady temu wyszły z użycia. Chciałbym przypomnieć, że sam za obowiązującą publikację podałeś "Taxonomy of the Cactaceae" a tam jest właśnie takie ujęcie tego rodzaju.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #125 dnia: Lutego 26, 2018, 03:12:04 »
Myślę jednak że glandulikaktusy nie są specjalnie trudne w uprawie. Moja przygoda z nimi trwała krótko bardzo dawno dawno temu, ale z tego co pamiętam nie miałem wtedy kłopotow z nimi a uprawiałem jak inne meksykańczyki - miałem wszystkie trzy glandulikaktusy i Ancistrocactusy - z ancistrocactusów padly mi dwa - jeden A. megarhizus i jeszcze jakiś dzięki przelaniu - miały grube korzenie, a glandulicactusom się nic nie stało. może to przypadek, ale warto też zauważyć że Glandulicactusy nie mają grubych korzeni więc zakładam że są mniej wrażliwe niż Ancistrocactusy, które mają grube korzenie - te ostatnie bym zaliczył do trudniejszych meksykańczyków/amerykanów, ale nie tak jak pediocactusy. Zresztą Glandulicactusów się nie szczepi, co jest kolejną wskazówką na to że nie są generalnie uważane przez hobbystów za specjalnie trudne.
Co do systematyki to podział na dwa gatunki z jednym podgatunkiem, jak też figuruje w Taxonomy of Cactaceae, jest tak powszechny że nie było wskazane dzielić wlosa na czworo i cytować inne dywagacje botaniczne w podstawowej notce dla hobbystów, choć rzeczywiście widać duże podobieństwo G. crassihamatus do G. uncinatus, i nie zdziwiłoby mnie gdyby w przyszłości wszystkie trzy były powszechnie traktowane jako jeden gatunek z trzema podgatunkami.
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2018, 03:19:33 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #126 dnia: Marca 10, 2018, 06:11:22 »
Dodanao wpis o Nwobuxbauamia, poprawiono też artykuł o Johnie Lavranosie.
http://kaktusy-sukulenty.pl/joomla16
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #127 dnia: Maja 30, 2018, 05:43:06 »
Dodano wpis o rodzaju Mila
http://kaktusy-sukulenty.pl/joomla16/

Sławek, wpis jest mocno zmieniony w stosunku do twojej propozycji - wiele było błędów rzeczowych - skąd wziąłeś że Mile mają grube korzenie i są trudne w uprawie? Tylko jedna forma - "fortalezensis" ma takie, ale reszta ma korzenie włókniste. Poza tym mile rosną prawie że na wybrzeżu, a nie w "prawdziwych" górach środkowego Peru, jak większość rzeczywiście górskich kaktusów peruwiańskich.

pozdr
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2018, 05:46:06 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwca 01, 2018, 07:39:30 »
Dodano wpis o rodzaju Parodia.
http://kaktusy-sukulenty.pl/joomla16/

Wpis jest oparty o wpis ze starej strony - jeśli ktoś z Was ma propozycje zmian, to proszę piszcie. Jeśli ktoś może użyczyć jeszcze zdjęcia parodii, to też proszę tu wrzucić.

pozdr
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwca 03, 2018, 09:47:48 »
[...] skąd wziąłeś że Mile mają grube korzenie i są trudne w uprawie? Tylko jedna forma - "fortalezensis" ma takie, ale reszta ma korzenie włókniste. [...]

Bo miałem? I jeśli na zdjęciu, które zamieściłeś na stronie jest Mila caespitosa to ona miała właśnie gruby korzeń wypełniający niemal całkowicie doniczkę w której rosła. Jak widzisz nie jest to wspomniany przez Ciebie podgatunek fortalezensis bo tak młoda roślina miała już odrosty więc zakładam, że raczej miałaby tendencję do krzewienia się. Młode rośliny są faktycznie łatwe w uprawie ale większe kępy stają się dużo trudniejsze. Zresztą trudność w uprawie to w wielu przypadkach pojęcie mocno względne.

[...] Poza tym mile rosną prawie że na wybrzeżu, a nie w "prawdziwych" górach środkowego Peru, jak większość rzeczywiście górskich kaktusów peruwiańskich.
Nie wyraziłem się może zbyt precyzyjnie ale Peru to kraj o znacznie większej rozciągłości południkowej niż równoleżnikowej a do tego dość trudno wizualnie określić jego środek więc to, że mile rosną w pasie nadbrzeżnych wzgórz wcale nie oznacza, że nie można tego określić jako środkowe Peru. Przynajmniej ja patrząc teraz na mapę Peru nie widzę w tym jakiegoś błędu, jedynie można by to doprecyzować.

A propos błędów, piszesz:
Cytuj
W rodzaju Mila obecnie uznaje się albo trzy gatunki: Mila caespitosa, M. nealena i M. pugionifera, albo M. caespitosa jako jeden bardzo zmienny gatunek, z podgatunkami ssp. nealena i ssp. pugionifera
aby następnie dodać
Cytuj
(pewnym wyjątkiem jest takson znany jako ssp. fortalezensis, który osiąga dużo mniejsze rozmiary, ma duży zgrubiały korzeń, i słabo się krzewi)
czyli umieszczasz go w randze podgatunku. To ile ich w końcu jest? W "Taxonomy of the Cactaceae" ten taxon uznany jest jako synonim dla podgatunku nominalnego czyli Mila caespitosa ssp. caespitosa i myślę, że tak znaczna różnica morfologiczna jaka jest pomiędzy korzeniami włóknistymi a spichrzowymi miała by swoje odzwierciedlenie w klasyfikacji.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwca 10, 2018, 01:52:46 »
Sławek, wierzę że  twoja Mila caespitosa miała gruby korzeń, ale myślę że to raczej wyjątek. Co do ssp. fortalezensis napisane jest "takson znany jako" - więcej nie wyjaśniano by nie było taksonomicznych dywagacji. Osobiście - po obejrzeniu kilku zdjęć Mila fortalezensis. uważam że ma na tyle charakterystyczny typ wzrostu naa tle innych Mili, że powinna być jakoś uznana, przynajmniej w randze odmiany.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwca 10, 2018, 03:36:19 »
Kupiłem następną ale jeszcze jej nie przesadzałem, okaże się na przyszły rok jakie ma korzenie.
Sławek

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwca 17, 2018, 11:55:15 »
Według mnie "Taxonomy of the Cactaceae" nadaje się do ... śmieci. Jeśli chodzi o korzeń Mila caespitosa to ma kształt bulwiasty. Czy jest typowym korzeniem rzepowatym? Nie wiem bo nigdy się w to nie zagłębiałem. Jeśli chodzi o gatunki rodzaju Mila to co artykuł to inna klasyfikacja. Wiadomo jest jedno, że poszczególne populacje się zazębiają a na wygląd poszczególnych roślin ma wpływ wiele czynników. Z własnych obserwacji wiem, że kolor epidermy, ilość i jakość cierni tego gatunku zależy od ilości dostarczonego roślinie światła. Według mnie wszystkie Mila to ... jeden gatunek.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwca 18, 2018, 02:57:37 »
A jaką Ty Jacku polecałbyś publikację zamiast sugerowanej przez Tomasz "Taxonomy..."?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwca 19, 2018, 11:11:47 »
Witaj Jacek po długiej przerwie na forum. Może Mila to jeden gatunek, jednak populacje ( w sensie makro) się raczej nie zazębiają - poniżej przedstawiam mapkę rozmieszczenia rodzaju Mila z książki Carlosa Ostolazy "Todos los cactus del Peru" - są dość duże odległości, więc na pewno są co najmniej w rodzaju odmiany/podgatunki - a czy gatunki? - najlepiej sprawdzić czy te taksony, czyli poszczególne Mile pod nazwami jakimi je znamy się ze sobą krzyżują czy nie - będzie dobra wskazówka. 
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2018, 11:15:08 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #135 dnia: Czerwca 19, 2018, 11:33:31 »
Ale ta mapka nic nie wnosi, przydała by się jednak taka z naniesionymi obszarami występowania bo z tej tak może i wynikać ale jak jest w rzeczywistości? Mnie osobiście nie wydaje się, żeby populacje miały taki punktowy charakter.
Sławek

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #136 dnia: Czerwca 21, 2018, 11:49:16 »
Na mapce są miejsca występowania, które ktoś odwiedził i potwierdził.
W necie można też znaleźć taką mapkę  http://maps.iucnredlist.org/map.html?id=151713 występowania M.caespitosa.
Sławek jeśli chodzi o takie encyklopedie jak "Taxonomy ..." czy też "The New Cactus Lexicon" to nie oddają one w pełni wiedzy o poszczególnych gatunkach i zawierają wiele nieścisłości a nawet błędów. Autorzy próbują "przepchnąć" jak najwięcej nowych nazw aby zaistnieć w historii kaktusiarstwa.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #137 dnia: Czerwca 22, 2018, 12:54:44 »
Na mapce są miejsca występowania, które ktoś odwiedził i potwierdził.
W necie można też znaleźć taką mapkę  http://maps.iucnredlist.org/map.html?id=151713 występowania M.caespitosa. [...]
No właśnie mając mapkę Tomasza można wyciągnąć błędne wnioski, że populacje na siebie nie zachodzą ale źródła podają, że zachodzą a nawet poszczególne taksony przechodzą płynnie jeden w drugi. Tomasz jednak był innego zdania i jak zwykle napisał po swojemu.

[...]
Sławek jeśli chodzi o takie encyklopedie jak "Taxonomy ..." czy też "The New Cactus Lexicon" to nie oddają one w pełni wiedzy o poszczególnych gatunkach i zawierają wiele nieścisłości a nawet błędów. Autorzy próbują "przepchnąć" jak najwięcej nowych nazw aby zaistnieć w historii kaktusiarstwa.
Ja nie miałem fizycznego kontaktu ani z "Taxonomy of the Cactaceae." ani z "The New Cactus Lexicon", dla mnie zbyt drogie i zbyt ogólne. Powoływałem się tylko na systematykę rodziny ponieważ Tomasz uznał ją jako obowiązującą w "Miniencyklopedii". Osobiście preferuję monografie o konkretnych rodzajach, kupuję nawet te stare z lat dziewięćdziesiątych.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #138 dnia: Czerwca 23, 2018, 06:34:00 »
Przeważnie w przyrodzie kaktusy występuja właśnie punktowo, a nie w sposób ciągły. Tu mamy kilkaset kilometrowej rozciągłości pas, więc jeśli populacje zaznaczone na tej mapce miałyby na siebie zachodzić, to pół wybrzeża Peru musiałoby być "zarośnięte" Milami :), a tak nie jest - stosunkowo dużo jest ich w okolicach Limy, i moze właśnie o tym ktoś napisał  że "populacje na siebie zachodzą" mając na myśłi formy M. caespitosa, których opisano w przeszłości wiele jako gatunki.

Jeśli chodzi o "Taxonomy..." to jest to wydawnictwo znacznie bardziej wiarygodne niż "The New Cactus Lexicon". To drugie to była zupełnie radosna twórczość, nierzadko bardzo uznaniowa i przypadkowa - jedyne co było tam konsekwentne to tendencja do komasowania gatunków i rodzajów ("lumping"). W zasadzie żadna z większych zamian tam zawartych nie wytrzymały próby czasu. W dodatku opisy tak "skomasowanych" gatunków wprowadzały dodatkowe zamieszanie (pisał o tym też m.in. często Elton Roberts w swoich artykułach w "Kaktusy i Inne"). Przykro to pisać, ale to pieniądze wyrzucone w błoto. Z kolei "Taxonomy" jest oparte o badania naukowe ostatnich lat - autor te nowe klasyfikacje przepisał, stosunkowo niewiele od siebie dodając. Oczywiście do tych nowych trendów też warto mieć pewną rezerwę - o tych wątpliwościach było trochę napisane w artykule o rebucjach w numerze "Kaktusy i Inne" 9(2), jednak "Taxonomy..." to wydawnictwo znacznie bardziej wiarygodne bo oparte o badania naukowe wielu autorów, a nie o luźne dywagacje.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2018, 06:42:22 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #139 dnia: Lipca 21, 2018, 11:55:39 »
Mój pomysł na kolejny wpis do encyklopedii - rodzaj Melocactus.

Poniżej stara wersja.

MELOCACTUS Link & Otto

Popularny rodzaj kulistych lub krótkokolumnowych kaktusów wytwarzających cefalia - fragmanty pędu, które są pozbawione zielonych tkanek, a gęsto pokryte wełną i szczecinami. W cefaliach pojawiają się ich małe, zwykle różowe kwiaty. Kaktusy te pochodzą głównie z Brazylii, ale rosną też w innych częściach Ameryki Płd., sięgając Karaibów i południa Meksyku. Są proste w uprawie, jednak bardziej ciepłolubne od innych kaktusów - wymagają wyższej temperatury zimowania, ponadto lubią więcej wody. Rosną dość szybko, nie krzewią się. Ich uciernienie jest zwykle dość atrakcyjne. Wyróżnia się ok. 50 gatunków.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #140 dnia: Lipca 22, 2018, 12:07:48 »
Bardzo lapidarny ten wpis. Dodałbym na początek: dorosłe rośliny wytwarzają cefalia. Łatwe są młode a dorosłe stają się trudniejsze a niektóre gatunki wcale nie są takie łatwe. Generalnie dla doświadczonych hodowców są łatwe ale dla takich i ariokarpusy są łatwe.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #141 dnia: Lipca 28, 2018, 04:09:02 »
Nie wiem, czy w miniencyklopedii znajdzie się miejsce dla takich kaktusów ale popełniłem opis jednego z rodzajów:


Rhipsalis Gaertn.

Jest to rodzaj kaktusów epifitycznych a rzadziej litofitycznych sporadycznie rosnących na ziemi o ogromnym zasięgu geograficznym, występuje na ogromnym obszarze obu Ameryk z wyspami karaibskimi włącznie jednak centrum swojej bioróżnorodności osiąga w atlantyckim lesie deszczowym na terenie Brazylii. Jest to jedyny rodzaj z rodziny Cactaceae naturalnie występujący poza obszarem obu Ameryk; Rhipsalis baccifera ssp. horrida występuje w tropikalnej części Afryki, na Madagaskarze, Sri Lance i wielu innych wyspach na Oceanie Indyjskim a także w Indiach i Nepalu, gdzie jak się powszechnie uważa został zawleczony przez migrujące ptaki. Pozostałe podgatunki Rhipsalis baccifera zasiedlają ogromny obszar od Florydy przez Karaiby do północnej Argentyny. Pomimo ciągłych zmian w taksonomii można przyjąć, że w obecnym kształcie rodzaj ten liczy ponad trzydzieści gatunków a wiele z nich jest obecnie dość rzadkich w naturze, głównie ze względu na utratę siedlisk. Rhipsalisy albo nie posiadają cierni albo posiadają je bardzo delikatne i krótkie, na ogół białe, przypominające włoski. Pędy od płaskich, liściokształtnych do walcowatych, rozgałęziające się, swobodnie zwisające. Szczególnym wyglądem wyróżnia się Rhipsalis paradoxa, którego pędy składają się z naprzemiennie spłaszczonych odcinków. Kwiaty małe, najczęściej białe, niepozorne, owocem jest jagoda.

Niektóre gatunki w uprawie są bardzo rozpowszechnione nie tylko w kolekcjach ale również jako rośliny doniczkowe ze względu na swoje walory ozdobne oraz łatwość uprawy. Wymagają żyznego, organicznego ale przepuszczalnego podłoża dość szybko przesychającego, które powinno być stale wilgotne lecz nie zupełnie mokre. Jako rośliny epifityczne rosnące głównie w cieniu innych roślin lubią jasne stanowiska z rozproszonym światłem jednak tolerują kilkugodzinne pełne słońca w godzinach porannych lub popołudniowych.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #142 dnia: Sierpnia 03, 2018, 08:01:25 »
Bardzo dobry opis.

Dodałbym, że wymaga nieco wyższych temperatur podczas zimowania oraz że kwitnie bardzo wcześnie, często już pod koniec zimy, a średnica samych kwiatów nie przekracza 2 cm.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #143 dnia: Sierpnia 10, 2018, 08:03:40 »
Jeszcze, czy ktoś ma jakieś zdjecia "melaków" do użyczenia dla tego wpisu? Przydałyby się z cefaliami,. a jeszcze kwitnące :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #144 dnia: Grudnia 03, 2018, 05:49:43 »
Dodano wpis o rodzaju Melocactus. Jest trochę lakoniczny, i nie ma zdjęć z uprawy...
http://kaktusy-sukulenty.pl/joomla16/
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #145 dnia: Grudnia 14, 2018, 10:41:49 »
Dodałbym, że:
Preferują zimowanie w nieco wyższych temperaturach niż większość kaktusów (ok. 15), podczas którego wskazane jest oszczędne nawilżanie gleby - nie częściej jednak niż 2 lub 3 razy w przeciągu całego okresu stagnacji.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #146 dnia: Grudnia 16, 2018, 08:22:04 »
OK, zmieni się. następny będzie rhipsalis - jeśli macie uwagi do tekstu wyżej to napiszcie bo ja się na nim nie znam.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #147 dnia: Czerwca 05, 2020, 04:16:35 »
Jeśli nikt nie ma uwag to ten opis rhipsalis pójdzie do miniencyklopedii, nieco skrócony. I z korektą na występowanie w Indiach i Nepalu - tam nie jest naturalny.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #148 dnia: Czerwca 05, 2020, 10:17:22 »
Wolałbym nie, nie chcę się już udzielać w miniencykloedii.

[edit]
Dobra, ten jeden ostatni niech już leci.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Miniencyklopedia kaktusów !
« Odpowiedź #149 dnia: Czerwca 07, 2020, 07:44:42 »
Ma ktoś może jakieś zdjęcia notokaktusów?

Mam archiwalne zdjęcia kwitnących: N. mammulosus, N. schlosseri oraz N. ottonis var. vencluianus. Minęło sporo czasu od Twojego zapytania, Tomku, ale jeśli fotki się przydadzą, mogę podesłać.
Mateusz