Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego  (Przeczytany 577 razy)

Offline Igor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego
« dnia: Kwietnia 01, 2017, 01:29:29 »
Witam,
Mam pytanie odnośnie mojego wilczomlecza opasłego którego niedawno kupiłem przez internet. Dostałem go w czwartek i tego samego dnia przesadziłem do ziemi (którą wyprażyłem w piekarniku aby zabić zarodniki pleśni i aby ją wysuszyć) z piaskiem, oczywiście robiąc warstwę drenażu na dnie. Jeszcze go nie podlałem ani razu, bo czytałem, ze kaktusów nie wolno podlewać przez dwa tygodnie po przesadzeniu. Czy podzielacie tę opinie i czy jest ona obowiązująca także w przypadku tego wilczomlecza? Ziemia jest sucha i wiem, że należy tę roślinę podlewać raz na tydzień.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 01, 2017, 05:17:45 »
To zależy od tego jak bardzo zostąły uszkodzone korzenie przy przesadzaniu i temperatury - w cieple się szybko raany goją, genaralnie bym poczekał 2 tyg bo podobno E. obesa to wrażliwiec. Co do ziemi to powinna byc przepuszczalne, tj luźna - u E. obesa to ważniejsze niż u innych euforbii.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Igor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 01, 2017, 05:23:37 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Starałem się przesadzać tak, by nie uszkodzić korzeni i ze sporą ilością starej ziemi która była pomiędzy korzeniami (tzn. nie strząsałem jej).
Sporo piachu w ziemi jest, jak i sam drenaż :-)
Obecnie mamy dość wysoką temperaturę i dużo słońca. Nie przeszkadza fakt, że od przesadzenia stoi na południowym parapecie na słońcu?
Pozdrawiam

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 01, 2017, 09:00:57 »
Ja zawsze staram się trochę cieniowac przez ok. 7 dni zanim wystawię na pełne słońce,nie wiadomo jak roślina była hodowana
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2017, 10:02:01 wysłana przez Roman M »
Pozdrawiam
Roman

Offline Igor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 10, 2017, 01:03:30 »
Mam jeszcze pytanie. Czy lepiej jest podlacz Euphorbia obesa przez podsiąkanie z podstawki czy od góry?
Czy przestawianie albo obracanie ma zły wpływ na tę roślinę? Pytanie ze względu na fakt, że zdążyła już trochę wygiąć się w jedną stronę i kwestia czy dla estetyki można przekręcić doniczkę czy lepiej nie
pozdrawiam

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 10, 2017, 08:37:41 »
Witam
Ja osobiście podlewam od góry powoli używając spryskiwacza i uważając żeby nie zmoczyc korpusu roslin (przy większej ilości roslin szybsze i wygodniejsze jest podsiakanie) Co do obracania to panuje opinia żeby tego nie robić(sukulenty są wrazliwe) a jeśli już to delikatnie tak żeby roślina  nie przeżyła większego szoku.
Pozdrawiam
Roman

Offline goll

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: podlanie po przesadzeniu wilczomlecza opasłego
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 17, 2017, 10:59:39 »
Igor, uważaj z tym słońcem, E.obesa niekoniecznie lubi taką patelnię.