Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: F. latispinus, rdzawe plamy  (Przeczytany 660 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
F. latispinus, rdzawe plamy
« dnia: Marca 31, 2017, 02:24:01 »
Mam a raczej moja mama ma problem z F. latispinus. Pojawiły się na szczęście tylko na mniejszych roślinach. Osobiście podejrzewam "przemrożenia" bo (na szczęście) plamy na większym okazie, który stał w cieplejszym pokoju się nie pojawiły. Okolice stożka wzrostu wydają się zdrowe tak samo podstawa rośliny jest zielona a korzenie sztywno trzymają ją w podłożu. Proszę o opinie bardziej doświadczonych hodowców ferokaktusów bo ja sam ich nie uprawiam więc moja diagnoza może być błędna.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: F. latispinus, rdzawe plamy
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 31, 2017, 02:28:24 »
mogą być przemrożenia - F. latispinus to "ciepluch" wśród feraków, a może też i gnicie - podłoże wyglada mi na mokre.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: F. latispinus, rdzawe plamy
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 31, 2017, 05:25:54 »
Tomku, podłoże jest suche i mama zapewniała mnie, że nie podlewała go. Plamy są twarde, wręcz wyschnięta, podstawa rośliny jest zdrowa, już przeprowadziłem diagnozę, kaktus żyje i powinien normalnie rosnąć po ociepleniu pogody i podlaniu. Ja tylko dociekam źródła tych plam. Teoretycznie wiem jak uprawiać ten gatunek i inne fero dlatego sam ich nie uprawiam bo wiem, że nie mam warunków ale kilka prostych porad jakich mamie udzieliłem wystarczyło alby drugą roślinę całkiem ładnie przez kilka lat prowadzić. Z resztą sam zobacz.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: F. latispinus, rdzawe plamy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 03, 2017, 02:36:28 »
Może to być też spowodowane podlewaniem "kranówką". A może jak to często bywa spód rośliny po podlaniu obfitym był mokry i słonko przypaliło.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: F. latispinus, rdzawe plamy
« Odpowiedź #4 dnia: Września 11, 2018, 10:06:07 »
Niemal koniec sezonu więc więcej nie urośnie w tym roku. Po dwóch sezonach plamy już niemal całkowicie przesunęły się pod spód i obydwa zaczynają znowu ładnie wyglądać.
Sławek