Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Aloe ferox i rozmnażanie  (Przeczytany 260 razy)

Bazyliusz

  • Gość
Aloe ferox i rozmnażanie
« dnia: Marca 31, 2017, 12:47:31 »
Dwa lata temu kupiłem przez internet aloes uzbrojony. Miał kilka uszkodzonych liści, które sprawiają że roślina nie wyglada za pięknie. Ponadto odnoszę wrażenie że ma za mało słońca ponieważ liście opadają i są zdeformowane chyba. Może przyczyna tego stanu leży gdzie indziej, tego nie wiem ale może ktoś wie i mi powie. Zastanawiam się także nad rozmnożeniem tego egzemplarza, tylko że skubaniec nie puszcza odrostów. Nie wiem czy tą odmianę można rozmieszać poprzez odcięcie liscia a jeśli tak to czy tak samo jak w przypadku haworsji na przykład. Myślałem też o odmłodzeniu ale żal mi rośliny. Może gdyby można było pozyskać nowe roślinki z liści nie musiał bym wyrzucać całej reszty bo może się mylę ale jak obetnę czubek to będzie po wszystkim. Załączam zdjęcie żeby bylo wiadomo o co chodzi.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Aloe ferox i rozmnażanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 31, 2017, 02:12:05 »
Obawiam się, że jest to niemożliwe ponieważ liście aloesów nie zawierają merystemów. Ten gatunek nie wytwarza również odrostów. Można ukorzenić tylko szczytową część rośliny. Oszpeconymi liśćmi bym się nie przejmował bo za jakiś czas po prostu zaschną.
Sławek

Bazyliusz

  • Gość
Odp: Aloe ferox i rozmnażanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 31, 2017, 03:41:15 »
Dzięki za pomoc. Czyli mam rozumieć że jedyny sposób na nowe rośliny to pozyskanie nasion. Co w moich warunkach jest raczej mało prawdopodobne. A już myślałem że będę miał zajęcie na jakiś czas. Żonka się ucieszy. He he