Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?  (Przeczytany 770 razy)

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« dnia: Marca 30, 2017, 03:54:16 »
Czy moge go spokojnie dolaczyc do kolekcji? O ile na szkodnikach sie znam to rozpoznanie chorob grzybowych jest dla mnie nadal trudne.
Wywalic czy sie nie przejmowac?

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 30, 2017, 04:36:59 »
w takim razie popryskaj czyms na grzyba i poczekaj na rozwoj sytuacji - jaka jest historia rosliny? skad sie wziela, gdzie zimowala itd.

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 30, 2017, 07:25:00 »
Zakupilam na aukcji z allegro, raczej u użtkownika znanego tutejszym forumowiczom. Nie jestem do konca zadowolona z dwoch osobnikow. Za toi moge z czystym sumieniem polecic kaktusiarnie. Maja zawsze ladne i zdrowe rosliny.
No psikalam juz. Moze jeszcze ktos sie wypowie co to jest:P

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2017, 08:09:28 »
Może to rzeczywiscie grzyb, ale wg mniee tto zwykle skorowacenie - roślinka nie była w optymalnych warunkach. Z drugiej strony ten ferocactus z czasem odbije, a u starszych roślin i tak i tak skorowacenie się pojawi. wiele ferocactusów młodych uprawianych w polskich kolekcjach maa u dołu takie skorowacenia - myślę że to efekt traktowania ferokaktusów jak innych kaktusów, tzn skąpego nawożenia, podczs gdy one dość sybko rosną i potrzebują więcej pokarmu. Żeby to lepiej wyglądało możesz obłożyć kamykami spód rośliny. Na marginesie, to chyba Feroc. chrysacanthus, choć ciernie zbyt jasne.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 31, 2017, 01:31:30 »
Tez mi sie zdaje ze to ten rodzaj feraka

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 31, 2017, 01:56:24 »
A ja mam pewne wątpliwości bo mam sześć F. chrysacanthus i żaden nie ma  ostrych żeber ale większość moich ferków ma skorkowacenia u podstawy włączając F. chrysacanthus choć nie aż tak głębokie. Spękania korka zdają się potwierdzać, że roślina rośnie więc ja bym profilaktycznie tylko profilaktycznie fungicydem potraktował, choćby po to aby zapobiegać infekcjom zmoczonego korka.
Sławek

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 31, 2017, 02:38:31 »
Dziękuję mopi drodzy.

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Ferokaktus - chory czy skorowacialy?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 31, 2017, 10:57:53 »
mocno mi przypomina F. chrysacanthus, ale mogę się mylić - proszę bardzo droga koleżanko i polecamy się na przyszłość