Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc  (Przeczytany 1236 razy)

Offline jmizin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« dnia: Października 06, 2016, 10:55:41 »
Witam wszystkich!
Dostałem kiedyś takiego uroczego kaktusa, początkowo niczym się nie wyróżniał, ale po około roku puścił dziwny pęd, na którym rosną liście...
Pierwsze słyszę o liściach tego rodzaju na kaktusie, dlatego chciałbym zapytać:
- jakiego gatunku jest ten "właściwy kaktus"?
- czym może być ten pęd / narośl ?

Bardzo proszę o pomoc.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Października 06, 2016, 11:06:13 »
Cytuj
na moim kaktusie wyrosły liście
Nic tylko się cieszyć.

To nie kaktus, to raz a dwa to są dwie rośliny i to podkładka wypuściła liście.
Sławek

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Października 07, 2016, 05:38:36 »
Podkładka to, jak najbardziej kaktus - PERESKIOPSIS

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Października 07, 2016, 06:53:52 »
W takim razie zraz też musi być kaktusem. Nie szczepię roślin i nie lubię form grzebieniastych a pereskiopsisa znam ze zdjęć tylko i szczerze przyznam, że to mi jakimś wilczomleczem się wydawało być.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Października 07, 2016, 07:05:26 »
Raczej cylindropuncją (jeżeli chodzi o pereskiopsis w podkładce).
Góra wygląda na wilczomlecz (forma cristata).
« Ostatnia zmiana: Października 07, 2016, 07:23:33 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Października 07, 2016, 11:13:39 »
Podkładka to, jak najbardziej kaktus - PERESKIOPSIS

W takim razie zraz też musi być kaktusem. Nie szczepię roślin i nie lubię form grzebieniastych a pereskiopsisa znam ze zdjęć tylko i szczerze przyznam, że to mi jakimś wilczomleczem się wydawało być.

@turbiniac, po raz kolejny dałem się zwieść tym, że inni użytkownicy dużo dłużej ode mnie uprawiają sukulenty a więc są bardziej doświadczeni to pewnie oni mają rację. Obejrzałem zdjęcia na komputerze i co do jednego miałem rację, zraz to wilczomlecz, najprawdopodobniej Euphorbia lactea cristata a więc podkładka to też musi być wilczomlecz, najprawdopodobniej Euphorbia neriifolia a nie żaden pereskiopsis ani tym bardziej cylindropuntia (to w ogóle niezrozumiałe, skąd taki pomysł)

@turbiniac, @onectica, taka mała dygresja odnośnie morfologii, zarówno rodziaj Pereskiopsis jak i Cylindropuntia należą do plemienia Cylindropuntioideae w obrębie podrodziny Opuntioideae a więc wytwarzają glochidia. U wspomnianej podkładki obserwujemy parzyste ciernie, mocno zniszczone otaczające blizny po odpadniętych liściach na zrazie oraz świeżutkie wokół liści na nowym pędzie. To są zredukowane przylistki dość charakterytyczne dla sukuientycznych wilczomleczy (choćby pospolita w domach E, trigona), na zrazie też powinny być widoczne, choć bardzo małe, kaktusowate ich nie posiadają.

@jmizin, nic się nie dzieje ale nie możesz pozwolić pędowi nadmiernie urosnąć bo zagłuszy zraz. To zależy od Ciebie ale ja bym zaczekał do wiosny i ukorzenił ten pęd, możesz uzyskać ciekawą roślinkę, jak się nie spodoba to komuś oddasz. Jeszcze taka małą uwaga, podczas cięcia pędu wydzieli się biały mleczny sok, który jest trujący. Przemyj rany wodą i jak sok przestanie wypływać możesz potraktować pęd ukorzeniaczem choć wiosną nie powinno być to konieczne.
« Ostatnia zmiana: Października 07, 2016, 11:21:28 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Października 07, 2016, 11:53:34 »
Cytuj
nie żaden pereskiopsis ani tym bardziej cylindropuntia (to w ogóle niezrozumiałe, skąd taki pomysł)
Już tłumaczę: zasugerowałam się tym, że to może być Pereskiopsis, a jak sam dalej powiedziałeś obie te rośliny mają coś wspólnego ze sobą (opuncjowe sa oba). I tylko to miałam na myśli, a nie że podkładka jest cylindropuncją.
Czy to rzeczywiście jest pereskiopsis się nie upieram, nie znam ich dobrze, nie posiadam, nie szczepię na nich. Sama się zastanawiałam, czy ktoś miałby na tyle fantazji, żeby zaszczepić na czymś takim wilczomlecza, ale kto ich tam, tych producentów wie, co są w stanie wymyślić.
Co do tego, że zraz to Euphorbia raczej nie mam wątpliwości, chociaż nie twierdzę, że się nie mogę mylić  :)
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline jmizin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Października 11, 2016, 09:05:35 »
Cóż, serdeczne dzięki wszystkim za odpowiedzi :) Przyznam szczerze, pierwszy raz widziałem liście na kaktusie, trochę się zdziwiłem, ale widocznie natura nie takie cuda już robiła.

@jmizin, nic się nie dzieje ale nie możesz pozwolić pędowi nadmiernie urosnąć bo zagłuszy zraz. To zależy od Ciebie ale ja bym zaczekał do wiosny i ukorzenił ten pęd, możesz uzyskać ciekawą roślinkę, jak się nie spodoba to komuś oddasz. Jeszcze taka małą uwaga, podczas cięcia pędu wydzieli się biały mleczny sok, który jest trujący. Przemyj rany wodą i jak sok przestanie wypływać możesz potraktować pęd ukorzeniaczem choć wiosną nie powinno być to konieczne.

@skullman - dzięki za radę, tak zrobię! A do wiosny nacieszę się kaktusem z liściami :)

pozdrawiam wszystkich, i życzę dużo szczęścia!

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: na moim kaktusie wyrosły liście - proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Października 11, 2016, 12:03:00 »
To nie jest kaktus tylko wilczomlecz i radzę to zapamiętać dla własnego bezpieczeństwa.
Sławek