Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Zimowanie  (Przeczytany 661 razy)

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Zimowanie
« dnia: Września 12, 2016, 08:32:27 »
Zastanawiam się co z tym zimowaniem.
Mam dwie opcje.
1. Pokoj gdzie suszy się pranie i zimą uchylone okno. Mogę zakrecic kaloryfer.
2. Piwniczka w bloku. Wiadomo ciemność i te inne sprawe.
Doczytalam sie ze zimujemy od pazdziernika do marca, bez podlywania w tem 10 stopni.
Nie wiem co jest lepsze.

Po trzecie: na jednym osobniku pojawily sie welnowce. Niestety go wywalilam, Czy podlać zapobiegawczo inne rosliny srodkiem na welnoce? Niestety kaktusy co dopiero kupilam i przesadzilam.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Września 12, 2016, 09:19:46 »
To taka obiegowa opinia aby zimować kaktusy w 10 stopniach. Dla wielu to za zimno a dla wielu za ciepło. Nie musisz się tym aż tak przejmować. Jasny i chłodny pokój będzie w sam raz. W zależności od tego co masz to przykręć trochę kaloryfer. Ja swoje zimuję na parapecie w około 18 stopniach i też żyją, rosną i kwitną. Pamiętaj tylko o jednym, wszystkim nie dogodzisz więc trzymaj je w takich warunkach jakie masz.
Sławek

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Września 13, 2016, 07:49:53 »
Mam  w większości gymnocalycium i mammilarie.
A jeszcze sie zapytam czy mogę po przesadzeniu i przed zimowaniem je podlać czymś na robaki i na grzyby? Co prawda moja kolekcja to 20 osobnikow na poczatek ale i nie chcialabym ich stracic.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Września 13, 2016, 03:47:39 »
Tak, ale daj im z tydzień wolnego po przesadzeniu.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zimowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Września 13, 2016, 08:34:49 »
czy 2, czy 20, czy 200 - każdego szkoda.
Ja ze swojej strony dodam, że jeżeli w piwnicy trzyma się ziemniaki i (chyba) jabłka, to to nie jest dobre miejsce dla kaktusów.
Ciemność nie przeszkadza, jeżeli są na sucho, tylko potem trzeba ostrożniej przyzwyczajać do słońca.
Moje stoją w dwóch miejscach i w zależności od tego, czy na zewnątrz jest mróz czy go nie ma to te, co lubią cieplej mają temp. 13-16 stopni, czasami ciutke wyżej, a te, co wolą zimniej w okolicach 5, ze spadkami do 2. Jakieś straty zimą się trafiają.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy