Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kaktusy chorują - co robic  (Przeczytany 2814 razy)

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Kaktusy chorują - co robic
« dnia: Sierpnia 29, 2016, 10:57:06 »
Witam wszystkich. Jetem tutaj  nowa. Piszę ponownie wątek bo nie wiem czy tamten się ukazał.
Dopiero zaczynam swoją przygodę z tymi roślinami. Kupiłam okolo 12 od 3 roznych sprzedawcow. Zazwyczaj wybieram te ktore wydaja mi sie oryginalne. Niestety kaktusy od jednego sprzedawcy okazaly się chore, co uwidocznilo sie juz bardzo po okolo 2 tygodniach. Polega to na zolknieciu od podstawy w gore.  Nie majac doswiadczenia nie robilam im kwarantanny i sadzilam je w kaktusiarkach.  I niestety przenosi sie na zdrowe. Te zupelnie chore odizolowalam. Wydaje mi sie ze to jakas plesn lub grzyb Zastosowalam previcur enery doglebowo. Tez mam jakies placzeki zmikoryza i guano ale jeszcze ich nie wlozylam. Czy moge jeszcze jakos uratowac swoja kolekcje przed roznoszeniem sie tego czegos?
Ps. Zaluje ze dotawcy wystawialam pozytywny komentarz od razu na allego.

Chcialam zamiescic zdjecie ale mam za duzy format. Jak zmniejsze postaram sie zamiescic na forum

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2016, 11:42:49 »
To może ja, bo mam jeszcze czas  :)

Bez fotek trudno cokolwiek powiedzieć, bo to może być coś niedobrego, ale wcale nie musi. Może to być zupełnie naturalne korkowacenie, może być objaw niewłaściwego odżywiania roślin, niewłaściwego podlewania, albo choroba grzybowa, albo jeszcze coś innego.
Podłoże masz jakie?
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:08:15 »
A czym robiłaś te zdjęcia?
Sławek

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:09:59 »
Raczje nie nie rogowacenie po w ciag tyg bardzo sie pogoszylo i inne zdrowe zolkna.

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:11:29 »
Podloze do kaktusow jakis torf widze z piaskiem. Postawialm je na balokonie . Te sa wyjete z kaktusiarek i bo mi zle wygladaly reszta siedzi w podlozu o ktoym mowilam

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:16:16 »
Co to są kaktusiarki? Oreocereus celsianus zakupiony w markecie też mi skorkowaciał, identycznie jak twój a nawet bardziej ale rośnie więc się nie przejmuję. Pozostałe dwa to nie kaktusy tylko wilczomlecze. Euphorbia horrida faktycznie wygląda gorzej, zobacz, czy przy samym podłożu nie jest miękka. E. enopla nie widać za wiele ale też wydaje się być tylko skorkowaciała.

I taka mała uwaga, używaj opcji >>Modyfikuj<<
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2016, 12:20:21 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 29, 2016, 12:38:31 »
Mówią, że kaktusiarka - to taka doniczka na kaktusy albo kobieta uprawiająca kaktusy. Niektórzy nie robią różnicy  ;)

Czyli one wszystkie w jednym pojemniku posadzone są? W takim razie z podlewaniem musisz uważać. Tym bardziej, że w tym podłożu chyba za dużo jest jednak 'ziemi'.
Z mojego własnego punktu widzenia - przede wszystkim - zmieniłabym podłoże (mniej czarnej ziemi i dorzuciłabym coś grubszego - drobny żwirek na przykład). Drenaż masz? Bo to tez dość istotne i ułatwia życie.
Sadząc rośliny do jednego wspólnego pojemnika musisz brać pod uwagę ich wymagania. Nie będzie dobrze czuć się euphorbia razem z oreocereusem, bo to zupełnie różne rośliny są i prędzej czy później dla któregoś z nich źle się to skończy. Jak już chcesz mieć dekorację, to zrób tak, jak na fotce - każda roślina do innej doniczki i to włóż do jednej dużej. Żeby nie było widać doniczek możesz uzupełnić czymś przestrzenie, to już nie ma znaczenia.
Przeanalizuj swój sposób podlewania i zawsze pamiętaj, że przesuszyć możesz nawet mocno, zalać nie wolno w żadnym razie. Tym bardziej przy niższych temperaturach.
Z horridy wątpię, żeby coś jeszcze było, reszta do przesadzenia, przesuszenia i zobaczysz co dalej.

I jeszcze jedno - czy wiesz, w jakich warunkach przebywały zanim do Ciebie trafiły i czy ewentualnie przyzwyczaiłaś je do słońca?
Oraz
W jaki sposób podlewasz - od dołu czy od góry i w tym drugim przypadku - czy lejesz wodę bezpośrednio na korpus rośliny? O jakiej porze dnia to robisz?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2016, 12:41:40 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 29, 2016, 01:11:36 »
Przesadzałaś je ostatnio więc widziałaś korzenie roślin, w jakim były stanie? Moim zdaniem wilczomlecze miały po prostu za mokro i skorkowaciały. Rośliny po zupełnym nasiąknięciu substratu wodą po tygodniu powinny mieć sucho, jeśli tak nie jest to podłoże jest niewłaściwe.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 29, 2016, 01:32:24 »
Taka jeszcze mała uwaga na marginesie - ludzie często popełniają taki błąd, że po zakupieniu kaktusa od producenta wyjmują całą bryłę korzeniową i tak wkładają do nowej doniczki, obsypując tylko nowym substratem. Summa summarum taki kaktus siedzi więc nadal w podłożu zazwyczaj torfowym, w którym był przygotowywany do sprzedaży.
Nie twierdze, że tu tak było, niemniej jednak warto zwrócić na to uwagę.
Przyznam, że podobną nekrozę do tej, która tu jest na horridzie miałam na dwóch haworcjach i hylocereusie. Do dziś zachodzę w głowę skąd się to wzięło i co to w ogóle było. Podejrzewałam słońce, ale raczej musiał wystąpić jeszcze jakiś dodatkowy czynnik.
Zaatakowane rozetki haworcji nie przeżyły, odrosty rosną spokojnie do dziś, więc wygląda na to, że wściekle zakaźne to to nie jest.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 29, 2016, 02:40:35 »
Faktycznie, chyba popełniłam dużo bledow. Podlewać co prawda nie podlewałam jakoś sporo. I fakt poszły na słoneczny balkon. Oczywiście poprzesadzałam je do nowych doniczek tych duzych. Tak podloze juz bylo samo w sobie mokre.
Dziękuję. Zastosuję się do rad.

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 29, 2016, 02:51:27 »
A tak przesadzilam bez usuwania bryly  i wytrzsania torfu:(. Wydaje sie ze kaktusy to takie rosliny latwe w uprawie, no jednka nie sa:( czy wytrząsnąć jednka to brylę?

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 29, 2016, 03:03:22 »
A czy kaktusy podlewa sie od dolu jak fiolki czy normalnie?

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 29, 2016, 03:05:34 »
Przede wszystkim - nie zrażaj się. Po kolei na pewno wszystko ogarniesz  :)
Błędy popełnia każdy, to żadna niespodzianka. Ciesz się małymi sukcesami, wyciągaj wnioski z niepowodzeń i uzbrój się w cierpliwość. A za jakiś czas zobaczysz, jaka to radocha dochować się kwiatków, albo własnoręcznie wysianych roślin  8)


Korzenie z torfu trzeba oczyścić inaczej woda zalega tuz przy nich i przelanie gotowe. Uważaj przy tym, żeby nie poobrywać ich za dużo, bo na pewno niektóre przyschną.
Potem odłóż kaktusa na przynajmniej 3 dni, może być i więcej, nie powinno mu zaszkodzić. Przygotuj podłoże - tu już jest wolna amerykanka i każdy ma swój sposób na nie. Ogólnie rzecz biorąc powinno nie być zbite (woda wlana od góry powinna dość szybko przelać się dołem). "Ziemi kaktusowej" ok 30% - dla kaktusów mniej, dla sukulentów ciut więcej. Nie ma co ważyć, bo to nie apteka, jak weźmiesz garść ziemi, to dorzuć po prostu mniej więcej 3 garście innych składników (drobny żwirek -kwarcowy, albo bazaltowy, unikaj marmurowego, gruby piasek, agroperlit, zeolit, seramis, czy co tam innego w ręke wpadnie).
Takiego przesuszonego kaktusa posadź do tego substratu - suchego - i nie podlewaj kolejnych kilka dni. Pierwsze podlanie nie za mocne. Potem każde następne dopiero jak ziemia dobrze wyschnie.
Nie nawozi się jakiś czas po przesadzeniu.

Podlewanie jak kto lubi, z zachowaniem zasady, że nie wolno lać po korpusie, kiedy roślina wystawiona jest na słońce, wiosną i wczesną jesienią podlewa się rano, latem, kiedy jest gorąco - wieczorem.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2016, 03:07:53 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 29, 2016, 05:42:09 »
Dziękuję:) bardzo wartościowe porady. Nie poddam się. :)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 29, 2016, 07:44:02 »
Ja robie tak, że namaczam torf w wodzie aby rozmiekł potem w misce go wymywam ile się da a resztki pod kranem w wannie. Korzenie wymyte prawie idealnie i niemal bez strat ale to dość czasochłonne.
Sławek

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 31, 2016, 10:23:36 »
A ja chyba doszłam do wniosku ze to wina słońca - te korowacenia i przeżółcenia. Bo tak ogladam i to się robi od strony slonecznej. Jednak balkon dla nich jest niedobry - byly chowane w innych warunkach. Natomiast te ktore stoja za szyba maja sie dobrze.  No to sporo kaktusów poszło w pizdu:(. Trudno albo poczekma na odnozki albo jak bede miec kase kupie te same gatunki.

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 31, 2016, 11:38:24 »
Posłuchaj dobrej rady,kaktusy nie lubią torfu i muszą mieć substrat przepuszczalny i na dole doniczki keramzyt lub kamyczki.
Poz.Leszek

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 31, 2016, 12:26:12 »
Już je wyjełam z ziemi. Jedne były w torfie, drugie byly z tego co widzę w ziemi od kakusów. Teraz się suszą. Jeszcze tylko drenazu nie mam. No i piasku muszę dokupić

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 31, 2016, 12:54:52 »
Raczej drobny żwirek, nie polecam piasku a przynajmniej do kaktusów ale oczywiście zrobisz jak zechcesz.
Sławek

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 31, 2016, 07:20:59 »
Sławek ma rację, nie używaj piasku,bo zamula,tylko żwirek.
Poz.Leszek

Offline Asibla1980

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kaktusy chorują - co robic
« Odpowiedź #20 dnia: Września 01, 2016, 07:46:44 »
A to dobrze, bo i tak gruboziarnistego nie znalazłam:). Mam żwirek za to.