Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Gymnocalycium z marketu  (Przeczytany 1300 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Gymnocalycium z marketu
« dnia: Lipca 17, 2016, 04:04:57 »
Dzisiaj byłem w markecie i przy okazji zakupiłem sobie gymnolka, niestety tylko jednego bo została już resztka. Czy ktoś może ją rozpoznać? Kilka tygodni wcześniej w tym samym miejscu zakupiłem dwie sztuki, w moim mniemaniu G. baldianum. Też proszę o potwierdzenie czy to ten gatunek.
« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2016, 08:09:12 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium z marketu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 21, 2016, 06:00:50 »
Wygląda na mocno przenawożone G. riojense

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium z marketu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 21, 2016, 11:42:39 »
A te dwa to G. baldianum? To, że przenawożone to norma dla marketowców, jak nie padną to za dwa lata będą jak trzeba. Mam kilka innych Gymnocalycium z marketu i zauważyłem, że gymno jakoś łatwo przechodzą do normalnej uprawy.
Sławek

Offline Chiara

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium z marketu
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 11, 2016, 09:45:45 »
Witam,
Ja ostatnio także kupilam w markecie kaktusa, którego wstępnie zaklasyfikowałam do rodzaju Gymnocalycium (i kilka innych- posezonowa wyprzedaż po 2zł/sztuka). Czy jest to rzadko spotykany kaktus? (Bo na pewno efektowany z tymi swoimi cierniami).

Wstawię te swoje kaktusiki do osobnego wątku, gdyż za mało wiem, żeby ustalić wszystkie gatunki.

Pozdrawiam :)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium z marketu
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 11, 2016, 06:00:16 »
Masz na myśli oczywiście w handlu? Niektóre gymno są dość często spotykane bo są łatwe w uprawie i obficie kwitną ale samo zaklasyfikowanie do rodzaju to za mało aby stwierdzić czy jest to bardzo powszechna w handlu roślina czy nie. Zdjęcie sporo by pomogło.
Sławek

Offline Chiara

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium z marketu
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 12, 2016, 12:39:10 »
Masz na myśli oczywiście w handlu? Niektóre gymno są dość często spotykane bo są łatwe w uprawie i obficie kwitną ale samo zaklasyfikowanie do rodzaju to za mało aby stwierdzić czy jest to bardzo powszechna w handlu roślina czy nie. Zdjęcie sporo by pomogło.

Zdjęcie to pierwsze z założonego przeze mnie wątku: http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=1660.0#new.
Najchętniej chciałabym, żeby ktoś mi napisał nie tyko, że jest Gymnocalycium, czyli nazwa rodzaju, ale też nazwę konkretnego gatunku w obrębie tego rodaju (czy innego, jesli się mylę, myślałam jeszcze o rodzajach Pyrhocactus  (np umadeave) lub Coryphatha (bumamma)... Rozbieżność spora, ale iidentyfikowałam na podstawie książki z lat 90-tych (Z.Fleisher, B.Shultz "Kaktusy").

Pozdrawiam  :)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium z marketu
« Odpowiedź #6 dnia: Września 27, 2016, 03:53:51 »
Dla pewności foto z kwiatem. Zakładam, że oznaczenie było na 100% poprawne.
Sławek

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Odp: Gymnocalycium z marketu
« Odpowiedź #7 dnia: Września 27, 2016, 04:41:38 »
Na pewno riojense, można dodać f. nigrispinum