Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Kwitnienie 2016  (Przeczytany 4162 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Kwitnienie 2016
« dnia: Maja 03, 2016, 01:22:38 »
U mnie niektóre Echinocereusy już zaczęły a jeszcze więcej ma pąki.
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2016, 12:50:50 wysłana przez BOB »
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 21, 2016, 01:46:46 »
U mnie kwitną stenocactusy, inne też zaczynają.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 10, 2016, 01:21:15 »
Nie tylko na skalniaku Echinocereus viridiflorus kwitł obficie, te doniczkowe również. A poza tym głównie gymno. Wciąż czekam na E. ridigissimus rubispinus i E. sheeri, pąki są już całkiem spore.
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2016, 02:39:29 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 13, 2016, 09:56:13 »
Na ten kwiat w pełni otwarty się niestety nie załapię bo jak wracam do domu to już jest w cieniu i niestety jest przymknięty a wielka szkoda.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 22, 2016, 07:09:26 »
Wreszcie się doczekałem, absolutna gwiazda tego roku. Jutro wyjeżdżam na urlop i miałem mieszane uczucia, że się nie rozwinie na czas i nie zobaczę ale dał radę. Jutro będzie pewnie jeszcze ładniejszy.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 22, 2016, 08:20:41 »
Rzeczywiście piękny
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 22, 2016, 09:13:59 »
Bardzo ładne duże kwiaty Gratuluję sukcesu

Pozdrawiam
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 07, 2016, 12:02:05 »
Tylko jeden ale za to okazale...

@Stachu, nie przesadzaj z tym sukcesem, echinocereusy kwitną z łatwością więc to żaden sukces. Zaczekaj aż może kiedyś zakwitną mi pelecyforki albo ariokarpusy.  Szczerze to moim zdaniem większym sukcesem chodowcy jest kwitnące drzewko szczęścia niż choćby najładniejszy echinocereus.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 21, 2016, 03:08:31 »
Kolejny turbinek, całkiem fajny.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 28, 2016, 03:28:07 »
Kupiłem w ubiegłym roku w jednej doniczne jako Gymnocalycium anisitsii rotundulum z pąkami, były identyczne i kwitły niemal identycznie na biało z różowymi przebarwieniami. Po roku różnią się od siebie nie tylko korpusem ale co dziwne jeden zakwitł na mocno różowy kolor a drugi prawie stracił przebarwienia. Jak myślicie, co może być tego przyczyną? Muszę poszukać ubiegłorocznych zdjęć.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #10 dnia: Września 08, 2016, 10:26:52 »
Ciekawa rzecz, potwierdzająca jak niepewna jest charakteryzowanie roślin na podstawie kolory kwiatu. W przypadku gymno jest tak że o wielu taksonach możemy powiedzieć że mają kwiaty białe z różowymi przebawieniami, i często trudno powiedzieć czy kolorj można nazwać jeszcze białym czy już różowym, pewnie w tym wypadku też było na pograniczu, i pewnie jakiś czynnik zewnętrzzny, skład podłoża, oswietlenie, zróżnicował produkcję - pewnie niewielką - barwnika.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #11 dnia: Września 09, 2016, 07:45:35 »
Tomek, ja sam jestem zaskoczony choć ten biały ma jednak trochę różowych smug na płatkach czego nie widać na zdjęciu.

Jeszcze jeden turbinek w tym roku. Kwitną jak gymno ;)
Sławek

Offline Stachu

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Reputacja: +4/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #12 dnia: Września 11, 2016, 07:22:26 »
Witam u mnie zakwitła jedna z eszewerii  ;D
Ewolucja Tworzy Różne niezwykłe organizmy

 Hoduję Sukulenty (grubosze, opuncje, eszewerie, gasterie, żywe kamienie i pachypodium) i Rośliny Mięsożerne

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #13 dnia: Września 12, 2016, 01:30:24 »
I jeszcze raz gymno, jeśli się nagle nie ochłodzi to powinny zakwitnąć mi w tym roku jeszcze trzy gymno i jeden turbinek. Nawet tak pospolite roślinki jak ta cieszą oko o tej porze roku.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #14 dnia: Października 10, 2016, 02:45:32 »
Nie samymi kaktusami człowiek żyje, Lithops aucampie.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #15 dnia: Października 15, 2016, 12:18:43 »
U mnie w litopsach na razie na biało



za to stapelia z dziewczęcym rumieńcem

 
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #16 dnia: Października 15, 2016, 05:24:01 »
Wiesz jaki to Lithops? Też muszę sobie jakiś biały gatunek wybrać bo kilka żółtokwitnących  L. aucapiae już mam.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #17 dnia: Października 15, 2016, 08:15:56 »
Mam swoje podejrzenia, ale tak na 100% nie wiem. Zobacz tą stronkę http://www.lithops.info/en/gallery/images.html może coś Ci wpadnie w oko.
Szczególnie tu http://www.lithops.info/en/gallery/flower-images.html
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #18 dnia: Października 16, 2016, 03:33:30 »
Ja raczej nie lubię strzelania zwłaszcza, że kamyków nie uprawiam i się na nich nie znam, mam tylko jeden gatunek ale z różnymi numerami polowymi i w obrębie tego gatunku są wprost gigantyczne różnice morfologiczne, moim zdaniem to trzeba nie lada speca w tym temacie, aby oznaczyć poprawnie okazy. Jest kilka gatunków, takich jak właśnie moje L. aucampiae czy inne jak L. karasmontana, L. lesliei czy L. hookeri, które wykazują dużą zmienność osobniczą w zależności od miejsca pochodzenia a do tego dodatkowo cechy morfologiczne ulegają zmianie w zależności od podłoża. Chciałbym się na tym znać bo to fascynujące rośliny ale to jest poza moimi możliwościami. Trzeba się na czymś skupić i ja jakiś czas temu wybrałem kaktusy meksykańskie oprócz mamilarii i opuncji.
« Ostatnia zmiana: Października 16, 2016, 02:57:52 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #19 dnia: Października 16, 2016, 10:27:06 »
Dlatego też nie określam, bo nie czuję się na siłach. Prawdę mówiąc dogadałam się z litopsami stosunkowo niedawno, wcześniej mi padały, od kilku sezonów nie mam strat, a od dwóch kwitną.
I też mam w większości Meksyk - numer one są dla mnie lofoforki i turbinki, próbuję trochę ariocarpusów, ale jeszcze chyba nie dorosłam do nich, bo różnie to się kończy. Parę fajnych (według mnie) mammillarii też mi się zebrało. Młode lofki rosną, siewów już w życiu nie planowałam, ale w tym roku zostałam obdarowana sporą kopertą z głównie mammillariami, no to przecież nie wyrzucę  ;) Nie mam dla nich świetlówek, siane na parapet, pierwsza zima idzie, więc pewnie zweryfikuje mi ich ilość. 
Wszystko meksykańskie, co w foliaczku stało już posprzątane ze względu na pogodę, została mi na zewnątrz tylko skrzynka z góralami.
Jeżeli chodzi o kwitnienia 2016 to jakichś spektakularnych pokazów nie miałam, ale kilka pierwszorazowych się zdarzyło. Na przykład taka lobivia - od TB. Mam ją od 2013, była wtedy maleńka, nawet nie wiem, czy nie roczna zaledwie. Pierwsze kwitnienie z zakupionej wtedy grupy sieweczek lobivek.

  .

Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #20 dnia: Października 16, 2016, 06:15:44 »
U mnie prym wiodą astro, thelocactusy i kolumnowców też mam troszkę ale nie ma się czym chwalić jak na razie. Lubię też ariaki i pelecyforki ale mam troszkę mrozaków i innych. Niepokojąco coraz bardziej zaczynają interesować mnie rośliny z okolic Atakamy, to zły znak bo na meksykańskie nie mam już miejsca. Tak w ogóle to ładnie kwitnie ta lobiwia.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #21 dnia: Października 16, 2016, 09:55:03 »
To Lobivia haematantha v. densispina.

Mnie w zimie 2014/15 jakiś patogen zeżarł w zastraszającym tempie część astraków. Zostało mi tylko 12. Najbardziej mi szkoda senile aureum  :(
W zeszłym roku padły tylko 2 epitelanty i młodziutki gruson - z mojego pierwszego własnoręcznego wysiewu.
Mam nadzieję, że tej zimy straty będą minimalne.
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #22 dnia: Października 30, 2016, 02:07:47 »
Sezon na kwiaty 2016 jeszcze trwa :)

Piaranthus foetidus - śmierdziel z prawdziwego zdarzenia. Inne pąki na wypęku jeszcze.


Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #23 dnia: Października 30, 2016, 04:40:28 »
Ja zimuję moje rośliny w mieszkaniu więc wszelakiej maści piarantusy odpadają choć jest kilka gatunków bardzo ładnie i obficie kwitnących to jednak lepiej je na zdjęciach oglądać.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #24 dnia: Października 30, 2016, 05:23:11 »
U mnie piaranthusy też zawsze późno kwitły. Przy kilkunastu kwiatach otwartych na raz nie idzie wytrzymać.
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #25 dnia: Października 30, 2016, 07:12:59 »
A ja zapytam, gdzie wy je trzymacie? Na zewnątrz w szklarni już chyba za zimno. Nie uprawiam stapeliowych ale chyba one są dość wrażliwe na zimno. Ja jestem rozczarowany, że nie zakwitły mi moje N. m. submammullosus. W ubiegłym roku miałem masę kwiatów więc się i w tym roku spodziewałem ale chyba je za sucho trzymałem.
Sławek

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #26 dnia: Października 30, 2016, 08:58:30 »
Moje stoją latem ma zewnątrz. 8 października zabrałam je do domu - większość poszła od razu do pomieszczenia, w którym zimują razem z meksykiem, te, które miały zakwitnąć stoją w nieużywanym pokoju, z oczywistych względów  ;)
Aczkolwiek większość z tych, które mam, nie jest aż taka straszna - trzeba powąchać z bliska, żeby coś wyczuć. Najgorszy jest ten piarantus i caralluma hesperidum, z tym, że ona  z kolei kwitnie znacznie wcześniej, więc problemu nie ma, bo smród starej szmaty panuje tylko w inspekcie.

Najbardziej lubię tę - Diplocyatha cilliata.
W tym roku zakwitła mi wcześnie, jeszcze w maju. To już powtórne kwitnienie - w lipcu

« Ostatnia zmiana: Października 30, 2016, 10:44:37 wysłana przez onectica »
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #27 dnia: Października 31, 2016, 08:00:13 »
Z przetrzymywaniem swoich nie mam najmniejszego problemu, bo wszystkie zmarzły w ubiegłym roku. ;) Gdy jeszcze żyły, stały w pokoju przeznaczonym dla roślin, więc zamknięte drzwi z powodzeniem trzymały w ryzach kwitnące paranthusy.
D. ciliata śliczna. Moja nie zdążyła zaszczycić mnie kwiatami.
Mateusz

Offline onectica

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: +12/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 17, 2016, 09:19:41 »
No to u mnie koniec sezonu 2016.
Kwitną jeszcze 2 mammillarki, Pachyphytum hookeri (zdjęcie sprzed kilku dni) i ostatni stapeliak (foto z dzisiaj).
Turbinek, który regularnie kwitł w grudniu padł w zeszłym roku, tak więc teraz już czekam na wiosnę.

 
Pozdrawiam nieustająco
Lucy

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Kwitnienie 2016
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 28, 2016, 10:08:42 »
Faucaria tigrina już niestety przekwitła kilka tygodni temu ale Sansevieria kirkii friends jeszcze kwitnie a kolejny kwiatostan niedługo się rozwinie. Może jeszcze jeden grubosz zdąży w tym roku.
Sławek