Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: gymnocalycium monvillei ?  (Przeczytany 1259 razy)

Offline utopiec

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
gymnocalycium monvillei ?
« dnia: Marca 25, 2016, 04:32:11 »
Czy to ten gatunek ?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 25, 2016, 08:43:41 »
Jak dla mnie to wygląda bardziej na Ferocactus latispinus niż na G. monvillei ale ja jestem nowy w temacie i doświadczenia mi brak. Może bardziej doświadczeni koledzy będą lepiej wiedzieć.
Sławek

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 25, 2016, 10:22:52 »
Raczej jest on z rodzaju ferocactusa,na pewno nie jest G.monvilei.
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 26, 2016, 07:58:00 »
Mnie też się wydaje że to Feroc latispinus za młodu.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 26, 2016, 08:57:12 »
Więc jeśli mamy rację to zamiast łatwego gymno jesteś posiadaczem całkiem trudnej w prawidłowym prowadzeniu rośliny. To chyba najtrudniejszy gatunek z całego rodzaju.
Sławek

Offline utopiec

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 26, 2016, 12:59:48 »
Kaktusa mam od początku lutego tego roku. Zauważyłem że w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaczął się "wybudzać" (nieco się wyciąga patrząc od podstawy).  Czytałem na tej stronie że ferki budzą się na wiosnę późno. Czy aktywność tego kaktusa wynika z przeniesienia go ze słabo ogrzewanej kwiaciarni do ciepłego mieszkania? Na czym polega trudność w uprawie tego gatunku?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 26, 2016, 02:50:05 »
Wymaga dużej wilgotności powietrza, gorąca i maksymalnego nasłonecznienie. Nie napisałem, że jest to roślina trudna w uprawie bo tak nie jest tylko trudna w prawidłowym prowadzeniu.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 26, 2016, 05:41:29 »
Ja bym nie przesadzał z tym że to trudna roślinka - jedyny problem to to że ten ferak należy do najcieplejszych feraków, i należy go zimować nie niżej niż 15 st C. Jeśli będzie normalnie prowadzony to może zakwitnąć nawet u nas w kraju.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: gymnocalycium monvillei ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 26, 2016, 11:19:50 »
Moim zdaniem prawidłowe prowadzenie to nie tylko wychodowanie rośliny dużej i zdolnej do kwitnienia ale także prawidłowy pokrój rośliny i uciernienie. Pod tym względem jest to najtrudniejszy ferokaktus.
Sławek