Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Próba identyfikacji kaktusów oraz choroby jednego z nich.  (Przeczytany 1327 razy)

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Witam. Mam problem - nie wiem, jaki gatunek kaktusów hoduję...  :( Ponadto, jeden z nich zaczyna mieć dziwne przebarwienia, jakby umierał, gnił... Bardzo proszę o pomoc - podanie nazw owych roślinek oraz podpowiedź, jak zaradzić temu wstrętnemu choróbsku.

Zdjęcia znajdują się na moim chomiku, w folderze KAKTUSY.

http://chomikuj.pl/Lady_Louboutin

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Próba identyfikacji kaktusów oraz choroby jednego z nich.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 07, 2011, 05:50:03 »
Dzień dobry,
pierwszy to Euphorbia enopla, drugi - Chamaecereus, czyli obecnie Echinopsis, a trzeci to Mammillaria. W innych sukulentach się nie specjalizuję, ale wydaje mi się, że jeśli wilczomlecz (pierwsza roślina) nie jest miękki w miejscu przebarwień, wówczas nie jest to zgnilizna, ale poparzenie słoneczne.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2011, 05:51:38 wysłana przez BOB »
Pozdrawiam,
Michał

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Próba identyfikacji kaktusów oraz choroby jednego z nich.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 07, 2011, 06:27:55 »
Bardzo dziękuję za identyfikację.

Niestety, miejsca przebarwień są miękkie. Jak sobie z tym radzić? Jaka może być przyczyna? Można zapobiec przegniciu reszty "odnóży"? Roślina nie jest często podlewana, została zakupiona około 2 tyg. temu i wtedy dałam jej minimalną dawkę wody, dosłownie łyczek (po przesadzeniu). Potrafisz mi pomoc? Jeśli nie, może powinnam skierować się do innego wątku?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Próba identyfikacji kaktusów oraz choroby jednego z nich.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 07, 2011, 07:14:11 »
Dzień dobry,
"łyczek wody po przesadzeniu" jest chyba odpowiedzią na przyczynę gnicia. Osobiście usunąłbym porażone odrosty.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Lady_Louboutin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Próba identyfikacji kaktusów oraz choroby jednego z nich.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 08, 2011, 03:39:52 »
Och. Tak zrobię. Dziękuję jeszcze raz.