Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: kaktusiki z Ikei  (Przeczytany 1779 razy)

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
kaktusiki z Ikei
« dnia: Grudnia 13, 2015, 03:37:48 »
Proszę o podpowiedź Szanownych Ekspertów jakie gatunki kaktusików kupiłem w Ikei. Czy obydwa Stenocactusy są z tego samego gatunku?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 13, 2015, 06:15:25 »
Jedynka to Thelocactus conothelos, czwórka Notocactus ubelmannianus. Stenacactusy są dość trudne do identyfikacji na tym etapie rozwoju ale na bank nie są to okazy tego samego gatunku. Ten po lewej to może być S. multicostatus a po prawej S. crispatus ale równie dobrze mogą to być mieszańce. Myślę jeszcze nad tym ferakiem ze środkowego zdjęcia.

No i zmień im substrat bo na bank ta uprawa się nie uda. Nawet jak będziesz je bardzo uważnie i oszczędnie podlewał to i tak w takim żyznym podłożu rośliny zaczną się wyciągać i nie będą naturalnie wyglądać. Mnie wygląda to na torf więc też pH dla gatunków meksykańskich jest nieodpowiednie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2015, 06:32:58 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 13, 2015, 08:27:02 »
Dzięki! Jesteś niezawodny.
Torf jest tylko chwilowo. Zaraz po "chrzcie" dostaną właściwe podłoże.
Zaskoczyła mnie diagnoza, że środkowe maleństwo to Ferocactus. Tego się nie spodziewałem. Ale jeśli wytrwa do wiosny na parapecie jak jego poprzednik, to słońca mu nie zabraknie na pewno.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 13, 2015, 09:26:33 »
No właśnie, należy je przesadzić ale jeśli masz zamiar posadzić więcej niż jedną roślinę do doniczki to ferka posadziłbym z thelokaktusem bo one lubią maksymalne nasłonecznienie i ciepło a wręcz gorąco. Pozostałe o ile też uwielbiają ciepło to już nie w takiej ilości słońce, zwłaszcza stenokaktusy łatwo wiosną poparzyć. I pamiętaj, że One zaczynają cykl wegetacyjny już w marcu gdzie większość kaktusów jeszcze śpi więc dobrze byłoby aby rosły w swojej doniczce.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 16, 2015, 10:56:41 »
Cześć,
nie byłbym taki pewny, że kaktus z drugiego zdjęcia to ferokaktus. Być może jest to młodociany Echinopsis (Lobivia) ferox.
Pozdrawiam,
Michał

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 16, 2015, 01:07:12 »
A wiesz, że pewnie masz rację? Ta Ameryka Południowa ciągle mnie czymś zaskakuje aż szkoda, że nie mam już więcej miejsca aby się nią bardziej zainteresować.
Sławek

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 16, 2015, 10:30:10 »
Cześć,
nie byłbym taki pewny, że kaktus z drugiego zdjęcia to ferokaktus. Być może jest to młodociany Echinopsis (Lobivia) ferox.

Dzięki za diagnozę! Widzę, że maluch zrobił trochę zamieszania. Teraz będę już mógł znaleźć o nim jakieś info i z roku na rok obserwować jak powoli "dorośleje".

Czy mogę prosić o identyfikację kolejnych kilku okazów kolumnowców? Ostatnio w marketach budowlanych co rusz widzę nieznane mi gatunki, które chyba tej zimy nie przetrwają (już teraz wokół nich sporo "zombie"). Nie jest to dobra pora roku na zakupy, ale z litości czasem coś biorę. Szkoda tych kolczastych zuchów.
Swojego typowania nie podaję, bo nie jestem jeszcze opatrzony nawet z rodzajami i często mam wątpliwości. Dlatego zdaję się na życzliwych ekspertów. Fajnie, że takich tu nie brak! Z góry dziękuję.

Paweł

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 23, 2015, 09:56:12 »
2. Pilosocereus pachycladus.
3. Pachycereus pringlei.
Pozdrawiam,
Michał

Offline entomus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 23, 2015, 07:46:22 »
Dzięki Michale! W takim razie zanim jeszcze zacznie się Wigilia, odbędą się chrzciny. Możesz poczuć się ojcem chrzestnym :)
No właśnie, dla wszystkich kaktusiarzy życzenia Wesołych Świąt oraz cieszących oko, zdrowych kolekcji!
Pozdrawiam
Paweł

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: kaktusiki z Ikei
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 24, 2015, 10:35:21 »
Dzięki. Pamiętajcie,żeby po uroczystej kolacji wysłuchać zwierzeń swoich roślinek.

Prawdziwym ojcem chrzestnym byłbym, gdyby spełniło się moje marzenie i mógłbym nadać nazwę nowo odkrytemu przez siebie gatunkowi.  ;)
Pozdrawiam,
Michał