Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Prośba o identyfikację  (Przeczytany 1083 razy)

Offline Midori

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Prośba o identyfikację
« dnia: Listopada 18, 2015, 12:34:30 »

Czy ktoś z was wie co to za kaktus?
Czy jest trujący?

Zakupiony w Obi.

Nadziałam się na niego 3 miesiące temu, przez przypadek. Po prostu pech, straszny pech !

Efekt wizyta u chirurga, usuwanie ropy bez znieczulenia < bólu do końca życia nie zapomnę>

Koszt 16 zł kaktus + 150 zł antybiotyki, plastry ze srebrem, opatrunki i lepce :( Najdroższy kaktus w mojej historii !

Do tej pory się leczę :(

Biedak mi zachorował chyba grzybica go dopadała + przelanie :( Mam 40 kaktusów i żaden inny nie choruje.

Usunęłam tkankę i i dałam ukorzeniacz, ale nie wiem czy szanse:( Czarno i marnie to widzę :(

Proszę o identyfikację




Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 18, 2015, 01:27:37 »
No cóż, żaden kaktus nie jest trujący a nawet cała lista gatunków jest jadalna. Niestety w Twoim przypadku to nie jest kaktus. Nie znam się za bardzo na tym rodzaju ale to jest wilczomlecz, prawdopodobnie Euphorbia horrida, która jest trująca. Unikaj kontaktu z białym sokiem, który się wydziela przy zranieniu rośliny. Cóż, szybkiego powrotu do zdrowia...
Sławek

Offline Midori

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 18, 2015, 02:13:31 »
Dzięki ! Dzięki twojej podpowiedzi zaczęłam szukać, szperać i w końcu znalazłam.

To Euphorbia mammillaria 'Variegata. 'Its common name is “Indian corn cob.”

https://www.pinterest.com/pin/457185799644032599/

Więc to chyba jednak kaktus, a nie wilczomlecz ?
 
A co do kolców nawet jeśli nie trujący to po ukłuciu mogło dojść do zakażenia. Dlatego mój przypadek pokazuje, że warto po nawet najdrobniejszym ukłuciu dezynfekować.
U mnie nawet nie było krwi po prostu upadłam i mocniej się nadziałam się na wystające kolce, a potem taka tragedia.   

Moja fotka słaba więc daje lepszą z netu na wypadek gdyby ktoś był ciekaw.






Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 18, 2015, 05:08:08 »
[...]
Więc to chyba jednak kaktus, a nie wilczomlecz ?
[...]

A po czym tak wnioskujesz?
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 18, 2015, 10:08:45 »
Drobna korekta - Euphorbia mammillaris
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o identyfikację
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 18, 2015, 10:42:09 »
Ja się nie znam na tym rodzaju, moja żona ma tylko jednego E. trigona a ja żadnego i jakoś mnie nie ciągnie za bardzo, może do kilku tylko gatunków.
Sławek