Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Co to za kaktus?  (Przeczytany 1521 razy)

Offline reklamy2209

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Co to za kaktus?
« dnia: Listopada 01, 2015, 10:44:28 »
Witam,
Jestem całkowicie zielony w kaktusach i kwiatach :D kupiłem sobie kaktusa a Lidlu niestety nie pisało nic oprócz ze to kaktus. Chciałbym się dowiedzieć jaki to kaktus żeby go zdrowo hodować, dobrze podlewać czy kupić mu jakieś odżywki. Na początku miał 10cm teraz już 14cm  liczę z kolcami. Podlewam go raz na 2 tygodnie ale szklankę piję. Bardzo mi się on podoba dlatego żeby rósł duży i zdrowy i bardzo włochaty. Dodam iż lubią go jakieś małe koniczynki nie wiem czy wyrwać je czy nie. I ma wadę postawy nie wiem czy to normalne. Myślałem żeby mu zrobić szklane pudełko. Widziałem też że kaktusy maja kamyczki w doniczce nasypać mu kilka ?
Chciałbym przedstawić wam mojego kaktusa, liczę na waszą pomoc. Dziękuje

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Co to za kaktus?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 01, 2015, 12:30:23 »
Na początku się zastanawiałem czy ten post to żart czy na poważnie ale, że trzeba zawsze wierzyć w dobrą wolę innych ludzi to niech będzie na poważnie. Ten kaktus to Cleistocactus strausii, łatwy w uprawie, jednak ma swoje wymagania gdyż nie lubi dusznych i gorących pomieszczeń ale lubi dużo słońca i świeże powietrze, generalnie jak większość kaktusów. Na zimę zaprzestań podlewania całkowicie do marca. W połowie marca możesz dać mu troszkę wody aby go obudzić i dopiero po dwóch tygogniach podlać więcej. Dlaczego tak? Napisałeś, że chcesz aby rósł duży, zdrowy i włochaty a brak światła zimą powoduje najpierw redukcję uciernienia a następnie wyciąganie się pędów. Mówiąc krótko, zimą nie ma mowy aby rósł duży, zdrowy i włochaty bo jest dla niego za ciemno i będzie cienki i długi a później zacznie się przewracać i wyginać. Powinienieś go postawić na jakimś parapecie, gdzie jest chłodniej i zaprzestać podlewania. Ta "koniczynka" to Oxalis acetosella albo po naszemu szczawik zajęczy. Nie musisz go wyrywać ale jeśli rośnie tak bujnie to roślina ma za mokro i jeśli wilgoć będzie się utrzymywać przez zimę to prawdopodobnie stracisz roślinę, po prostu zgniją mu korzenie a akurat ten gatunek łatwo się nie ukorzenia. Kamyki, które widziałeś w innych kaktusach to nie dosypujesz na wierzch tylko one powinny być zmieszane z podłożem (z ziemią do kaktusów) bo "ziemia" w której go kupiłeś jest nieodpowiednia do domowej uprawy. I żadnego szklanego pudełka, raczej postaw przy nieszczelnym oknie w zimę. To chyba tyle na początek odnośnie C. strausii. Niech rośnie jak największy a wadą postawy się nie martw.
Sławek

Offline reklamy2209

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Co to za kaktus?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 01, 2015, 04:14:27 »
Bardzo CI dziękuję myślę że uratowałeś mojego kaktusa i dzięki Tobie będzie coraz większy, grubszy i włochaty. Nigdy w życiu nie miałem żadnych roślin a tych poradników jest tyle że najpierw chciałem dowiedzieć się jak się nazywa żeby znaleźć dobry poradnik. Ma on mokro ale myślę że mu wyparuje woda może mu latarkę na noc zostawię żeby ten nadmiar wody wypił i przeżyje :) więc do marca nie będę go podlewać w ogóle. Jak już wiem jaka odmiana to myślę iż znajdę ile mu lać wody co ile. Przeczytam kilkanaście tematów i może kaktus nie zgnije.
Dziękuję bardzo Pozdrawiam.