Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Sukulenty lub kaktusy do terrarium?  (Przeczytany 1704 razy)

Offline Schlapatzjenc

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Sukulenty lub kaktusy do terrarium?
« dnia: Września 04, 2015, 02:34:38 »
Witam, czy ktoś wie jakie gatunki sukulentów nadawałyby się do hodowli w terrarium o klimacie stepowo-pustynnym? Wahania temperatur to 20-35'C (punktowo wyższe, ale to przy samej górnej klapie), wilgotność powietrza na poziomie 30-60%. Terrarium ma wymiary 30x30x45cm (dł. x szer. x wys.) i w domyśle ma stanowić dom dla kenijskiego gatunku modliszki. Zależy mi na zasadzeniu (o ile w ogóle jest to możliwe, bo warstwa gleby może mieć tutaj max ~8cm głębokości) możliwie więcej niż jednego gatunku o walorach ozdobnych. Roślinki mogą być małe, lub wysokie jak na te wymiary, ale ważne żeby nie zajmowały dużo miejsca na powierzchni wszerz/wzdłuż (w terrarium będzie również ustawiony miniaturowy pieniek). Bardzo mile widziane rośliny nie będące wizualnie stereotypowymi kaktusami.

Dodam, że nie znam się zbytnio na roślinach tego typu, ale nie mam problemu z utrzymywaniem wewnątrz konkretnego rodzaju warunków. Czy są jakieś spełniające te wymagania? Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Sukulenty lub kaktusy do terrarium?
« Odpowiedź #1 dnia: Września 04, 2015, 09:09:37 »
Witaj
po prostu poszukać sklepowych kaktusów kolumnowych - cereus, pilosocereus - one są proste w uprawie, rosną wzwyż, więc modliszka będzie miała po czym skakać :) , 8 cm podłoża wystarczy w zupełności. Jak mocno wyrosną po kilku kilkunastu latach , to wyciągniesz i wstawisz na balkon albo dasz komumś.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Sukulenty lub kaktusy do terrarium?
« Odpowiedź #2 dnia: Września 04, 2015, 09:26:34 »
Ja bym raczej na jakieś gruboszowate stawiał, jest sporo małych gatunków o sporych walorach estetycznych a i pochodzenia afrykańskiego również. Łatwo dają nad sobą panować.
Sławek