Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Copiapoa taltalensis (=Copiapoa rupestris)  (Przeczytany 1043 razy)

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Copiapoa taltalensis (=Copiapoa rupestris)
« dnia: Sierpnia 29, 2015, 11:09:58 »
Copiapoa taltalensis została opisana w 1929r. przez Werdermanna, ale w 1963r. pojawilo się taksonomiczne zamieszanie kiedy, kiedy Friedrich Ritter opisał Copiapoa rupestris oraz później kilka innych nowych copiapoł - C. hornilloensis, C. rubriflora, C. desertorum. - późniejsze obserwacje pokazały, że wszystkie one stanowiąw razem z C. taltalensis w istocie jeden gatunek, a ze względu na priorytet wcześniejszej publikacji, nazwą całego gatunku jest C. taltalensis (na marginesie dla porządku warto przypomnieć, że C. taltalensis była w przeszłości przez niektórych autorów uważana błędnie za odmianą C. humilis). Kaktusy te rosną w nadmorskim pasie Chile długości ok. 80 km od okolic Taltal na północy do miejscowości Esmeralda na południu. Rośłiny bardziej na północy (okolice Taltal) krzewią się nieznacznie, bardziej na południe natomiast występują juz kępy, często duże kopce - to formy znane pod nazwą C. rubriflora czy C. desertorum. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Copiapoa rubriflora, bo ma ona czerwony kwiat, w zasadzie jako jedyna forma w całym rodzaju Copiapoa, stąd jest pożądana przez miłośników Copiapoa. Poniżej dwa zdjęcia  C. taltalensis (rupestris), jedno jest z pąkiem, który się pojawił dwa dni temu, i któremu serdecznie kibicuję - czy po raz pierwszy zobaczę czerwony kwiat Copiapoa ? !!!
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2015, 07:05:06 wysłana przez admin »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa taltalensis (=Copiapoa rupestris)
« Odpowiedź #1 dnia: Września 01, 2015, 07:24:01 »
Adrianna Hoffman w swojej książce poświęconej kaktusowej florze Chile wyróżnia jeszcze podgatunek Copiapoa taltalensis ssp. desertorum - chodzi o rośliny rosnące  mniej więcej pośrodku kompleksu, w okolicy Cifuncho, nieco wgłąb bardzo suchego obszaru, na tyle suchego że bardzo niewiele jest młodych rośłin - młode siewki mają zbytmało wilgoci by przetrwac. Dużo więcej jest starych roślin, mocno odwodnionych, prawdopodobnie pozostałość po wilgotniejszym okresie. Załączam zdjęcie ssp. desertorum - ta roślina to mój nowy nabyteke. Na zdjęciu jest razem z ssp. taltalensis (=rupestris), aby było widać różnicę, choć nie jestem do końca pewny czy moja nowa roślina to rzeczywiście C. desertorum, jako że w przeszłości mieszano obie nazwy - rupestrisi desertorum, a w necie i literaturze  nie znalazłem żadnych zdjęć ssp. desertorum w kolekcjach, jedynie zdjęcia wielogłowych kopców w naturze. 
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2015, 07:50:57 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa taltalensis (=Copiapoa rupestris)
« Odpowiedź #2 dnia: Września 05, 2015, 01:04:46 »
to dlatego pąk Copiapoa taltalensis do teraz się nie otworzył. Obciąłem ciernie !
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Copiapoa taltalensis (=Copiapoa rupestris)
« Odpowiedź #3 dnia: Września 07, 2015, 03:42:43 »
Niestety, nie będę miał czerwonego kwiatu copiapoa -  moja Copiapoa taltalensis to nie C. rubriflora i kwitnie na zółto. Poniżej zdjęcie z dzisiejszego dnia, mam nadzieje że jutro kwiatek bardziej się otworzy.
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2015, 03:46:11 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą