Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Wełnowce czy naturalny meszek?  (Przeczytany 1326 razy)

Offline tom_ek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Wełnowce czy naturalny meszek?
« dnia: Sierpnia 17, 2015, 10:19:38 »
Witam Ogrodników. Piszę z prośbą o identyfikację białych kłębuszków na jednym z moich kaktusów. Szczerze mówiąc nie wiem, czy pojawiły się niedawno, czy są już od dłuższego czasu, zastanawia mnie jednak to, że występują w zasadzie tylko na dwóch, największych łodygach, przy czym na jednej są bardziej, na drugiej mniej wyraźne. A pytam o to, bo niedawno stały obok niego dwa inne osobniki, zaatakowane przez wełnowce, o których początkowo myślałem, że to naturalny nalot (dodam, że w kwestii uprawy jestem - jak moje kaktusy - kompletnie zielony). Te dwa zarażone potraktowałem środkiem o nazwie Insecticide, przepłukałem korzenie i posadziłem w nowej ziemi (niestety po tych zabiegach podlałem je, czego - jak się dziś dowiedziałem, nie powinienem czynić, ale może jakoś to przeżyją). Nie wiem teraz, czy owe kłębuszki to naturalny osad na kaktusie, czy jednak wełnowce. Wydaje mi się, że to pierwsze, bo: A) mają regularny kształt i wielkość oraz B) regularne rozmieszczenie, podczas gdy wełnowce na chorych osobnikach były rozrzucone to tam, to siam a i kształty kłębuszków były różne. A może - profilaktycznie - i ten kaktus, o którym piszę, potraktować wspomnianym środkiem?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady.

Pierwszy z lewej i ten u góry













I jeszcze jedno pytanie. Jeden z zaatakowanych przez wełnowce kaktusów postradał kolce w górnej części łodygi. Czy jest szansa na to, że kolce odrosną?





Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wełnowce czy naturalny meszek?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 17, 2015, 11:01:50 »
To naturalnych wełna ale rośliny potraktował bym profilaktycznie środkiem owadobójczym.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wełnowce czy naturalny meszek?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 17, 2015, 11:08:55 »
To akurat jest naturalna wełna, więc nie musisz się nią przejmować. Nie zmienia to jednak faktu, że obok tej rośliny stały dwie inne, które wełnowce dopadły. Obejrzyj dokładnie kaktusy i jeśli zauważysz jakieś szkodniki, to usuń je mechanicznie, spryskaj i podlej  jakimś środkiem owadobójczym działającym systemiczne. Przeprowadź taki zabieg nawet profilaktycznie, bo wełnowce trudno dostrzec, a gdy się "zadomowią", to nie jest łatwo się ich pozbyć. Ja na wełnowce stosuję Bi58 - działa kontaktowo i systemicznie.
Po płukaniu korzeni należy poczekać aż wyschną (2-3 dni, nawet dłużej; roślinie nic się nie stanie). Sadzić należy do suchego substratu, bo mogą wwalić się grzyby i będzie kicha. Nie wiem kiedy sadziłeś te "odrobaczane", ale dla pewności dobrze byłoby wyjąć je z doniczek, sprawdzić stan korzeni i na nowo posadzić do suchego podłoża.
Ciernie (kolce mają inne sukulenty, róże, itd.) nie odrosną.
Mateusz

Offline tom_ek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wełnowce czy naturalny meszek?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 17, 2015, 07:24:20 »
Sławku i Mateuszu, dzięki za szybkie odpowiedzi (i za poprawkę terminologiczną, dla laika kolce, ciernie - jeden pies). Szkoda tych cierni. Wszystkie rośliny opryskane, co im i o tyle dobrze zrobiło, że nabrały żywszych kolorów (a na marginesie, jak czyścić kaktusy z kurzu? Domyślam się, że zlanie ich prysznicem to nie najlepsza metoda, a dostać się do nich przez ciernie nie sposób  :-\ )
Poszedłem za radą Mateusza i wysadziłem odrobaczone rośliny, coby im korzonki przeschły. Tyle że marnie te korzonki wyglądają, chybam je uszkodził (oberwał) podczas wcześniejszego czyszczenia i płukania. Załączam ich zdjęcia licząc na to, że odpowiecie mi jeszcze, czy coś z nich będzie?







w ostatnim akurat korzenie zachowały się dobrze




Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wełnowce czy naturalny meszek?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 17, 2015, 08:49:03 »
Jeżeli nic nie gnije , to nie jest źle. Korzeniami się nie przejmuj. Odrosną. Oczyść je tylko porządnie z tego torfowiska i daj rośliny do odpowiedniego substratu (znajdziesz w necie sporo informacji, jak przygotować podłoże, chociażby tutaj http://www.kaktusy-sukulenty.pl/uprawa.htm).
Mateusz

Offline tom_ek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Wełnowce czy naturalny meszek?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 17, 2015, 10:02:25 »
Dzięki raz jeszcze, za odpowiedź i za link.