Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Jak przyciąć tego kaktusa?  (Przeczytany 7747 razy)

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Jak przyciąć tego kaktusa?
« dnia: Lipca 13, 2015, 12:09:38 »
Dzień dobry
To mój pierwszy wpis na tym forum.

Wiele lat temu dostałam od koleżanki na urodziny małego kaktusa, lecz strasznie się rozrósł. Dziwnie skręca i nie da się go inaczej trzymać, niż przyczepionego na szpilki i nitki do ściany.
Czy dałoby się go pociąć na kilka części i zasadzić do nowych doniczek? Jeśli tak, to mogę prosić o zaznaczenie kreskami na obrazku, w których miejscach i jak się do tego zabrać?

Zdjęcie kaktusa: http://i.imgur.com/SJzRT2Z.jpg

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 13, 2015, 01:11:22 »
Przycinać taki piękny okaz? To było by barbarzyństwo. Ten kaktus ma po prostu pokrój płożąco-wiszący, taki już jego urok. Pomyśl raczej o powieszeniu doniczki i pozwól mu wisieć.
Sławek

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 13, 2015, 02:29:40 »
Dziękuję za odpowiedź. Dobrze jednak, że napisałam posta na forum.
Rozumiem, że może on zwisać "głową w dół" i się nie złamie? Co to w ogóle za gatunek? Najlepiej będzie, jak poczytam sobie o nim w sieci.
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2015, 02:39:00 wysłana przez LordDarius »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 13, 2015, 05:16:52 »
Rano jak oglądałem fotkę na telefonie to wydawało mi się, że to jest Hildewintera aurespina ale teraz po obejrzeniu na komputerze nie jestem tego pewnien i przypomina mi H. colademononis, choć może być to jakiś mieszaniec. No i ten koniec już jest wyciągnięty z braku światła bo rośnie sobie gdzieś tam ciemnym kącie. Generalnie roślina może sobie zwisać "głową w dół" i nic jej nie powinno się stać, w naturze tak właśnie żyje pełza po skałach i zwisa z nich.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 13, 2015, 09:28:21 »
no cóż , teraz to już raczej nie masz wyjścia i kaktus bedzie wisząco płożący
Hildewinteria z reguły są wiszące , ale pędy nie mają takie długie
a nawet jak mają już za długie to gdzieś się opierają
moze to być bardzo wyciagnięty Cleistocactus , który raczej powinien być forma stojacą
ale ten / nie wiem za jaka karę / stoi w kącie , zamiast być w całości przy oknie

najlepiej było by zrobić drabinkę z bambusików  szer 10-15 cm i długości przynajmniej z 1,5 m
taka drabinkę połozył bym na doniczce poziomo i kaktusy przełozył bym przez oczka
na tak umocowanej drabince mozna by połozyć ten wyciągnięty pęd , a koniec już by mógł swobodnie zwisać i by się nie złamał

całość oczywiście jako forma wisząca

jak komuś wyobraźnia nie pozwala na zobaczenie tego co napisałem " oczami wyobraźni " to postaram się to narysować   
Andrzej

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 13, 2015, 10:56:16 »
Kaktus stał przy tym oknie od zawsze i rósł najpierw jak te dwa małe. Sam zaczął się wyginać w prawo, dziwnie bardzo, bo wbrew fototaksji. Potem musiałam dodać nitki zawieszone na szpilkach, niczym temblaki.
A rysunek rozumiem tak: http://i.imgur.com/jegl3uz.jpg
Wydaje się to najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2015, 11:00:31 wysłana przez LordDarius »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 13, 2015, 11:05:26 »
Chyba miałaś na myśli fototropizm a nie fototaksję?  ;)
Sławek

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 13, 2015, 11:08:59 »
Fakt, chyba bardziej pasuje to pojęcie. Dziękuję za poprawę. Jeszcze fotonastia mi chodziła po głowie  ;D Zawsze mi się to myliło.

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 14, 2015, 10:06:19 »
co do rysunku to prawie dobrze , ale drabinkę żeby zrównoważyć to bardziej na środku bym położył
i doniczka mogła by być wisząca

a co do terminu " FOTOcośtam "  to w tym przypadku nie ma zastosowania
tutaj grawitacja wzięła górę , do czasu jak ten kaktus stał to korzystał z promieni słonecznych
w końcu zwiotczał w momencie dłuższego przesuszenia i grawitacja wzięła górę nad fototropizmem
potem po podlanie już był zbyt ciężki żeby się samodzielnie podnieść   
Andrzej

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 14, 2015, 10:53:06 »
Mogę go przenieść na szafę, tak 3 m od okna, gdzie słońce nie dociera? Nie będzie miał za mało światła? Bo na tym parapecie trochę niewygodnie będzie z drabinką.
A kaktusy podlewam tak 2x w tygodniu, małą ilością wody (łyżka stołowa za każdym razem).

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 14, 2015, 02:39:50 »
Mogę go przenieść na szafę, tak 3 m od okna, gdzie słońce nie dociera? Nie będzie miał za mało światła? Bo na tym parapecie trochę niewygodnie będzie z drabinką.
A kaktusy podlewam tak 2x w tygodniu, małą ilością wody (łyżka stołowa za każdym razem).

ludzie !!! jaka szafa to nie paprotka w lesie nie rośnie

jak masz faktycznie problem to go utnij troche nizej tego pedu obok i po sprawie
reszte sobie ukorzenisz i problem zniknie , bo widze że tematu skrzywienia kaktusa nie skończymy do zimy

a co do podlewania kaktusy to nie np; begonie które trzeba podlewać systematycznie   
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2015, 03:00:39 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 14, 2015, 05:31:49 »
Może zapytam, z której strony jest to okno? Kaktus wyciągnął się właśnie dlatego, że ma za mało światła a Ty chcesz go jeszcze bardziej do cienia? Jak już Andrzej zwrócił uwagę, to może być wyciągnięty Cleistocactus, więc taka moja sugestia; utnij nisko ten powyciągany pęd, masz w doniczce dwa nowe. Daj mu maksymalnie światła, w lato powinien stać na świeżym powietrzu. No i te kaktusy lubią wodę w okresie wzrostu. Podlewaj go dużo i pozwól całkowicie wyschnąć przed następnym razem. Możesz na kilka minut wstawić doniczkę do naczynia z wodą alby podłoże nasiąkło. Jak zmoknie to jeszcze lepiej. No i całą zimę nie podlewaj ani razu.

[edit] Ale zanim zmienisz spodób podlewania napisz w jakim podłożu on rośnie, bo jeśli torf naciągnie wody to na pewno roślina zgnije.
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2015, 05:34:05 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline LordDarius

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Jak przyciąć tego kaktusa?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 14, 2015, 08:53:23 »
Rośnie w ziemi uniwersalnej zmieszanej ze żwirkiem.
A okna są na południe.

/Jednak zdecyduję się na drabinkę i najwyżej rozłożę kaktusa na całym parapecie, a inne rośliny przeniosę.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2015, 01:03:11 wysłana przez LordDarius »