Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: nasiona ferocactusów  (Przeczytany 2399 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
nasiona ferocactusów
« dnia: Marca 30, 2015, 12:56:28 »
Właśnie otrzymałem z koehres - tym samym zamykam rodzine ferocactusów w swojej kolekcji, mam wszystkie główne rodzaje  :)

Dostawa w ciągu tygodnia czasu  :)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 30, 2015, 03:09:47 »
Powiem szczerze - nie wiem czy jest sens w dzisiejsszych czasach sprowadzania z zagranicy i wysiewania po kilkanascie nasion gatunków które w sumie nie sa az tak bardzo rzadkie - jak już wysiewać to cos rzadszego i w wiekszej ilosci by uszczesliwic siewkami również innych. Sądzę, że np koszt nabycie i przesylki z zagraniczy kilkuletniego egzemplarze F. digueti czy F. heamatacanthus jest nizszy niz wysianie kilkunastu nasion razem z calym zachodem jaki trzeba wlozyc w chowanie siewek. moim zdaniem ferokaktusiarze na tym forum powinni się "spiknąć" i ustalic - ja wysiewam 200 F. chrysacanthus, ty 200 F. gracilis coloratus, on 200 F. hematacanthus, inny 200 F. jonstonii inn 200 F. lindsayi, itd. Wszyscy byliby zadowoleniu ! to oczywiscie moja luźna propozycja i prosze jej nie brac całkowicie na serio :) jednak warto byc moze czasem zracjonalizowac wysiewy :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 30, 2015, 06:00:58 »
Dla mnie jest - ja ich nie widziałem od 2,3 lat na allegro i ebay raz był digueti na allegro w licytacji i powiem że koszt tych nasion to 50 zł czyli cena tamtego z allegro - poza tym to radość cos posiać i obserwować rozwój latami ( kiedyś oddam całą kolekcje do botanicznego w krakowie jak już będę za stary by sie tym zajmować )

mam F.glauscenses 300 nasion i powiem, że nie mam co z tym robić, myślę że zakup po 10 sztuk z tego co jeszcze nie mam to dla mnie udany pomysł i frajda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2015, 09:26:25 »
Muszę się zgodzić z Marcinem, że to ma sens. Same nasiona nie są drogie a jedyne co budzi wątpliwości w sensie opłacalności to kupowanie małej ilości gatunków skoro już i tak płacisz za przesyłkę. Tomasz, nie oceniaj wszystkiego w kategoriach opłacalności bo kaktusiarstwo to takie hobby na które raczej wydaje się pieniądze niż na nim zarabia. No i co do zakupu też nie masz pewności, czy to nie import z jakiegoś gorącego kraju i czy taka roślina nie padnie od razu na starcie.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 30, 2015, 09:44:03 »
Chwilowo mnie Panowie nie stać na wieksze ilości ani finansowo ani pod względem miejsca ( i tak już kaktusy i sukulenty mam rozrzucone w dwóch domach  :D )

Na pewno zakupię jeszcze jakieś nasiona od nich, ale to będzie raczej już coś z sukulentów bo rodzinki fero oraz astro mam już generalnie w komplecie - może coś z echinofossulocactusów jedynie bo to ostatnia familia z kaktusów, którą lubię najbardziej  :)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 30, 2015, 10:10:01 »
Oczywiście każdy kieruje sie swoim rozeznaniem i potrzebami Z drugiej strony to dziwne, że niektóre ferocactusy trudno kupić - F. dugueti, haematacanthus czy F. lindsayi są proste w wysiewie, zresztą jak inne fero, i jest na nie zapotrzebowanie, co potwierdza zamówienia Marcina, ja też bym na allegro kupił digueti czy heamatacanthus, a lindsayi to o ile pamietam prawie rarytas w kolekcjach - jestem pewien że szybciej by się sprzedał niż tradycyjni celebryci wśród kasktusów typu Aztekium. Pelecyphora, Strombocactus.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 31, 2015, 07:48:59 »
Ja też zamawiałem najmniejsze porcje - jeśli trafią się dobre jakościowo nasiona, to zawsze coś się uchowa, a po co więcej niż 3-4 sztuki; jeśli nasiona będą trefne, to nawet z 200 sztuk może nic nie być. A w sytuacji, gdy na 200 ziaren wzejdzie jakieś 150  pojawia się problem, co z tym zrobić.
A sianie ma sens. Moje doświadczenie w tej materii - level 1, niemniej z własnych siewek można zostawić te, które najbardziej nam odpowiadają, a kupno interesującej nas, ładnej rośliny nieraz jest problematyczne. 
Mateusz

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 31, 2015, 01:01:20 »
Ja tak wybrałem bo później jak dużo wschodzi to nie mam gdzie tego już podziać, a prezenty i sprzedaż to mały procent; w dodatku jak wzejdzie z 10 sztuk to i tak do dorosłości przetrwa mniej,3,4 sztuki jak kolega wczesniej napisał i do tego w początkowej fazie można się nacieszyc wieloma gatunkami na parapecie co tez ma swój urok ( nie tylko dorosłe juz kaktusy są godne podziwiania )
W dodatku jest pewność co masz od nasionka, a nie jakis mixer znowu i dbasz o wzrost nowego,zdrowego pokolenia - generalnie sprawa indywidualna dla każdego, jak dla mnie zabawa z nasionami jest ciekawa i interesująca  :)

I wbrew pozorom ciezko cos kupic juz na aukcjach z danego gatunku jak długo sie cos kolekcjonuje, osobiście jestem znużony tymi samymi propozycjami na allegro i ebay z rodziny ferocactusów ( na ebay zagranicznym jest z tym troche tylko lepiej ) - generalnie powtarzaja sie w kółko te same utarte od x czasu rodzaje jak peninsulae,latispinus,glauscenses itd. jak woda na pustyni zdarzy sie digueti albo lindsayi na licytacji
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2015, 01:13:41 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 31, 2015, 05:38:57 »
Oczywiście moje spostrzeżenia co do wysiewu potraktujcie z przymrużeniem oka, i nic nie krytykuję, natomiast wg mnie większy wysiew mniejszej ilości gatunków jest bardziej wskazany - siewki lindsayi czy digueti by zeszły dość szybko, z moich spostrzeżeń wynika, że to co rzadkie zawsze się sprzeda. Co do portali aukcyjnych to zgadzam się - choć na allegro nie jest jeszcze najgorzej - ebay mnie najbardziej rozczarowuje.
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2015, 06:05:08 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 31, 2015, 07:09:07 »
Marcin, ja bym jeszcze nie zamykał rodzaju Ferocactus bo nie wiadomo jak może się zmienić w kolejnych opracowaniach.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: nasiona ferocactusów
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 01, 2015, 11:08:54 »
No właśnie - jeszcze się dowiem, że czegoś nie mam  :)

Apropo siewek fero - tak wyglądają u mnie prawie 2 letnie cylindraceusy ( te wyostrzene siewki po środku ), ostatnia fotka to mój stary 'cylinder'
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2015, 02:35:35 wysłana przez Marcintgs1 »