Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Zaćmienie słońca z południa Polski  (Przeczytany 5784 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Zaćmienie słońca z południa Polski
« dnia: Marca 20, 2015, 01:00:42 »
Moje dodatkowe hobby  :)

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 20, 2015, 01:04:42 »
robiłem zdjęcia ale mi nic nie wyszło
aparat nie złapał ostrości jak przesłoniłem obiektyw ciemną szybką

ale Twoje jest super , a astronomia to taki mój bardzo dawny konik
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 20, 2015, 01:09:37 »
A ja przespałem bo byłem po drugiej zmianie  :'(
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 20, 2015, 01:12:14 »
nic straconego skullman - zapodałem fotkę w max. momencie przyćmienia słońca - mi się udała fotka Kryzys bo mam teleskop; dawniej więcej działałem z astronomią, ale to hobby jest dużo droższe i z czasem cięzko, ale z okazji tego zjawiska odkurzyłem na dzisiaj teleskop no i wyszło :)

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 20, 2015, 04:43:43 »
ostatnio to bardzo czekałem na Kometę ISON , już sobie wyobrażałem jak będzie to wygladać na niebie i co ...?  szlag trafił kometę , bo ją słonko zechlało , ,

« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2015, 08:22:18 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 21, 2015, 12:17:52 »
Też czekałem bo trąbili i głosili, a tu jej słońce dało radę i klops  :(

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 21, 2015, 02:04:52 »
Marcin, świetne zdjęcie. Gratuluję też innego hobby - kiedyś chaiałem sobie kupić mały telesksop, ale we wrocławiu mieszkam właściwie w okolicach centrum i jest duża poświata w nocy.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 22, 2015, 12:27:03 »
To fatalne warunki na obiekty głębszego nieba jak np. mgławice, ale planety, słońce i księżyc to nie powinien byc problem  :)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 22, 2015, 02:55:59 »
Ależ astronomia w mieście też ma sens, co prawda ogranicza się do układu  słonecznego ale też może dawać mnóstwo frajdy.  Wierz mi, że widok Jowisza czy Saturna albo kratery na Księżycu wzdłuż terminatora dają więcej frajdy niż m31 czy inne obiekty głębokiego nieba bo po prostu więcej widać. Patrzenie w koronograf też wymiata. Obserwujesz to na co Ci warunki pozwalają. Hehe, to troszkę jak z kaktusami, uprawiasz te, na które masz warunki... Niestety mgławice są kolorowe tylko na zdjęciach, ludzkie oko zawsze widzi je jako czrno-białe.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 22, 2015, 10:46:19 »
Dokładnie, podpisuję się pod słowami skullmana.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 22, 2015, 11:12:42 »
Wiele osób jest zawiedzionych obserwacjami mgławic, zwłaszcza osoby mające swój pierwszy kontakt z astronomią amatorską. Zamiasr ochów i achów na widok spodziewanej ferii barw jest "i co? i to wszystko? Ta plamka?" nawet przez 10" lustro ale już takim sprzętem dostrzec można pasy na Jowiszu i to jest wspaniałe. Jako dzieciak wielką frajdę miałem obsewując przez lornetkę tarczę słoneczną w momencie styku z linią horyzontu.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 22, 2015, 01:36:22 »
głębokie niebo to już wyższa liga - drogi sprzęt i nagrywanie przez parę godzin, potem obróbka i dopiero wtedy coś fajnie wychodzi, tak, sama obserwacja to białe mgiełki ( np galaktyka andromedy nam najbliższa to w teleskopie biała chmureczka podczas obserwacji ), w dodatku u nas ciężko o pogodę i nie zanieczyszczone sztucznym światłem niebo a poza tym najlepsze warunki są przy niskich temperaturach nocą kiedy noc jest najdłuższa czyli porami zimowymi ( im mniej nagrzane powietrze tym obraz lepszy ) - i oczywiście najlepiej gdy obiekt jest wysoko na niebie , a nie tuż nad horyzontem ( to jest problem planety najbliższej słońcu merkurym gdyż ciężko ją złapać, w szczególności fazę i szczególiki na powierzchni co tylko raz mi się jako tako udało zimą w lutym )

jowisz to chyba nr 3 do obserwacji po słońcu i księżycu, świetnie widać pasy na jego tarczy oraz cztery obiegające go największe księżyce, również pierścienie saturna są łatwym celem do wypatrzenia wraz z planetą i największym księżycem tytanem gdzie występuje atmosfera oraz cykl hydrologiczny jak na ziemi ( tylko przy ponad -200 stopniach C gaz tam przechodzi w ciecz i jak u nas są jęziorka,morza i deszcze wypełnione słodką lub słoną wodą to tam akurat płynnym gazem )

- fotka pierwsza; wspomniany merkury, najlepsze zdjęcie jakie mi się kiedykolwiek udało, widać fazę i jakieś przyćiemnienia
- jowisz, ale marny, w realu dużo lepiej wyglada przez telepa
- władca pierścieni  :)
- i wenus w fazie
- księżyc, ale to jest nic bo można godzinami śledzić konkretne kratery na powierzchni przy odpowiednim okularze

Moje zdjęcia są takie sobie bo mam sprzęt za 2/3 tys., a sprzęt do głębokiego nieba to koszt 10x tyle do astrofoto

z ciekawych zjawisk to w przyszłym roku merkury bedzie przechodził przez tarczę słoneczną i bedzie widać ten tranzyt jako małą kropkę przesuwającą się przez tarczę słońca jak to miało miejsce jakiś czas temu z wenus, z taką różnicą, że merkury jest mniejszy
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2015, 02:02:30 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 22, 2015, 02:09:03 »
A jakie masz lustro? Znaczy teleskop choć aparat też.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 22, 2015, 02:17:52 »
Telep to skywatcher z lustrem 10cm ( http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-achromatyczne/teleskop-sky-watcher-102-1000-eq3-2.html ), aparat to prosta cyfrówka fuji S5800 lub kamera celestrona Neximage 5

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 22, 2015, 03:37:58 »
A wysłałeś mi poporawny link? Bo achromat to refraktor, luneta soczewkowa a nie zwierciadlana. Ale do obserwacji planet lepsza niż teleskop zwierciadlany. Mój brat chciał rok temu kupować skymastera z lustram 10 cali na dobsonie ale stanęło na chęciach bo nie miał go gdzie trzymać a to wielkie ustrojstwo jest. Szkoda bo sam bym popatrzył przez takiego "potwora".
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 22, 2015, 03:46:23 »
Tak, ja mam refraktor - dokładnie ten sam bo u nich pare lat temu kupowałem - doradź bratu lustro conajmniej 20 cm jeśli kiedyś będzie brał, więcej widać  :)

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 22, 2015, 04:06:45 »
tylko wam pozazdrościć , moje zainteresowania astronomią skończyły się na ksiażkach i lornetce

kiedyś / dawno temu / nawet kupiłem dwa szkła  , ze niby to sam zrobię lustro , PTMA oferowało wszystko co było potrzebne to budowy teleskopu zwierciadlanego
w instrukcji było napisane ze przy codziennej pracy można takie lustro zrobić samemu w kilka miesięcy
do dziś te szkiełka  / fi 250 mm  i 30 mm grubości /  gdzieś sobie leżą nie tknięte
Ale wspomnienia i sentyment pozostał , zwłaszcza jak jestem na wsi w nocy bez księżyca  ..... wtedy brakuje mi jakiegoś sprzętu   

ale jeszcze nie jest za późno ......... :)
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 22, 2015, 04:08:11 »
No to nie średnica lustra tylko średnica obiektywu, tam nie ma lustra. Brat chciał 10 cali więc to około 25cm.

Takie coś: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex

edit: Też miałem taki plan ze szkłami i proszkiem ale jak się doczytałem ile to roboty... dałem sobie spokój. Długo miałem tylko radziecką lunetę a potem na studiach chodziłem na wydział fizyki żeby popatrzeć sobie przez ogromny refraktor. Do kopuły mnie nigdy nie wpuścili ale i tak byłem zadowolony z tego na co mi pozwolili. Ja już tak w niebo nie patrzę tak jak kiedyś, mojemu bratu to tylko zostało, astronomia i ornitologia. Ale jeśli kupisz dobrą lornetkę to obserwacje nieba też mogą być interesujące, wcale nie musi to być jakiś kolos. Teraz tylko kasa bo dostęp jest do wszystkiego.
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2015, 04:14:31 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 22, 2015, 10:37:46 »
a brat chce pod obserwacje czy do fotek? bo dobson sie nie nadaje do fotek bez napędu, za duże monstrum - ale robia już dobsony z napędem - takie 25cm to już jest w porządku

obserwacje szybko sie nudzą i jeśli kiedyś będzie się przymierzał do tematu to niech bierze sprzęt pod astrofoto

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 22, 2015, 10:48:19 »
Zawsze może fotografować samoloty :D
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 22, 2015, 10:53:42 »
a tak, też można  :)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 23, 2015, 10:50:09 »
Zazdroszczę wam waszych doswiadczeń przy obeserwacji i fotografowaniu - moje doświadczenia sjkonczyły sie na oglądaniu przez lornetkę Ksieżyca. Chciałoby się jednak zobaczyć jakieś mgławice i galaktyki - jak oglądałem w necie zdjęcia zerobione eeprzez hubbla z końca wszechświata to dech zapiera. Nawet taka małą "mgławiczkęe" :) - zdjęcia w necie zaostrzają apetyt.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 23, 2015, 10:53:47 »
Zobaczcie jeszcze to - Ekstremalnie głębokie pole Hubble'a - ponad 5 tysięcy galaktyk w odległosci ok 13 mld lat świetlnych. !!!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstremalnie_G%C5%82%C4%99bokie_Pole_Hubble%E2%80%99a
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 23, 2015, 11:37:32 »
Niestety przez telepa widać tylko mgiełki,gwiazdki i chmurki jeśli chodzi o galaktyki czy mgławice - jako że nasze oczy pracują w innym zakresie to dopiero po użyciu sprzętu i obróbce materiału na komputerze wychodzą ludziom kolorowe zdjęcia

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 23, 2015, 11:40:03 »
Zobaczcie jeszcze to - Ekstremalnie głębokie pole Hubble'a - ponad 5 tysięcy galaktyk w odległosci ok 13 mld lat świetlnych. !!!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstremalnie_G%C5%82%C4%99bokie_Pole_Hubble%E2%80%99a

czy wikipedia to dobre źródło informacji ??
Andrzej

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 23, 2015, 11:47:21 »
A co ciekawe to amatorzy teraz odkrywają nowe komety, obserwując czy nagrywając planety łapią np. chmurę na marsie czy uderzenie obiektu w jowisza, zupełni amatorzy:

http://www.crazynauka.pl/tajemnicze-zjawisko-na-marsie-ogromna-chmura-nieznanego-pochodzenia/

http://nowaatlantyda.com/2010/06/07/wiesci-nie-z-tej-ziemi/ ( w drugim linku kliknąć weatherspace.com. ), załaduje się filmik po ściągnięciu na komputer

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 23, 2015, 01:00:36 »
Ciekawe o tej chmurze na Marsie.

A co do wikipedii - wg moich spostrzezeń angielska jest duzo lepsza od polskiej,n niestety polska nie jest dla mnie w pełni wiarygodnym zrodlem, co nie znaczy ze są tam same bzdury - nie , jednak nie robią jej fachowcy, a osoby które kompilują dane z innych zrodele, bardzo czesto tak jak ucniowie w szkole - trochę sciągnę od tego, trochę od innego i jakos to będzie. Pewne czesto to ludzie ktorzy mają dużo dobrych checi, lecz czasem żadnej wiedzy.

« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2015, 01:09:40 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 23, 2015, 01:11:53 »
Jeszcze jedno - Marcin zdjęcie Saturna jest świetne - masz może takie gdzie widać Tytana ? :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 23, 2015, 06:26:02 »
Niestety przez telepa widać tylko mgiełki,gwiazdki i chmurki jeśli chodzi o galaktyki czy mgławice - jako że nasze oczy pracują w innym zakresie to dopiero po użyciu sprzętu i obróbce materiału na komputerze wychodzą ludziom kolorowe zdjęcia

Znaczy nasze oczy pracują w tym samym zakresie światła widzialnego ale nocą jest go zbyt mało dla czopków rozróżniających kolory i działają tylko pręciki ale one nie rozróżniają kolorów. Poza tym fotografia umożliwia wilogodzinne naświetlanie więc nawet śladowe ilości światła mogą zostać zarejestrowane.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Zaćmienie słońca z południa Polski
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 23, 2015, 07:45:16 »
Tak jest - są to sesje wielogodzinnego naświetlania obiektów nocą, tkz. surowy potem materiał trafia do obróbki na kompie w programie registax czy też innym  ( po prostu polega to na złożeniu w jeden obraz tysięcy najlepszych klatek ), potem jeszcze taką fotkę można edytować by ją ostatecznie dopieścić

Np. mój saturn o którym wspomniał Tomasz właśnie obrobiłem w registax - przy ekspozycji planet sprawa jest prosta bo filmiki są krótsze i mniej klatek do dopracowania