Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: wysiew aloe barberae  (Przeczytany 2162 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
wysiew aloe barberae
« dnia: Lutego 10, 2015, 05:33:39 »
Nie znalazłem w necie szczegułowych instrukcji do wysiewu tego gatunku poza takimi, iż mniejsze nasiona powinny być na powierzchni, a większe zasypane - wysiałem do dwóch pojemników 5cm głębokich  umieszczając zależnie od wielkości nasion coraz wyżej ku górze, zobaczę czy coś z tego wyjdzie, dodaję fotki  jak owe nasiona wyglądały.
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2015, 11:59:34 wysłana przez gnet »

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: wysiew aloe berberae
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 10, 2015, 09:05:24 »
Jak dasz radę to prosimy o fotorelacje raz na tydzień. Przypominam, że to zacznie rosnąć jak ... drzewo.

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: wysiew aloe berberae
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 10, 2015, 09:13:26 »
Na pewno umieszczę foty co się z tym dzieje - wiem, że to aloes w formie drzewa bo mam taki plan że wraz z upływem czasu umieszczę go pod foliakiem gdy już kiedyś zacznie nabierać dużych rozmiarów, widziałem tego barberae w krakowie w ogrodzie botanicznym i super się prezentuje, ale podobno wychodowanie czegoś takiego to zadanie na całe życie ( jak to z drzewami ) - gnet, co miałeś konkretnie na myśli pisząc, że rośnie jak drzewo?

W dodatku byłem zaskoczony, iż owe nasiona wyglądają zupełnie inaczej aniżeli nasiona kaktusów, bardziej jak liście - obecnie dojrzewają mi owoce na aloe variegata, wyczytałem, że podobno te nasiona z variegaty bardzo szybko tracą zdolność do kiełkowania, czy ktoś to potwierdzi z doświadczenia?
Zaraz jak dojrzeją to posieje, mam dwa różne egzemplarze i pędzelkiem tej zimy udało mi się je zapylić, jak tylko bedzie czas to umieszczę fotki jeśli ktoś kiedyś będzie się interesował variegatą - a jak ktoś chce to odstąpie część nasion bo dojrzewają mi 4 owoce.


Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: wysiew aloe berberae
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 10, 2015, 11:04:54 »
Chciałem zasygnalizować, że ten aloes mały nie rośnie.

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: wysiew aloe berberae
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 10, 2015, 11:06:40 »
Tak, ale czy w początkowej fazie także?

Po 3 dniach na razie nic się jeszcze nie dzieje od wysiania.
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2015, 09:15:59 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: wysiew aloe berberae
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 27, 2015, 11:04:37 »
Drobna uwaga - nie aloes berberae tylko aloes barberae.                     
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: wysiew aloe berberae
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 28, 2015, 10:11:29 »
w porządku - melduję iż pojawiła się pierwsza siewka, wkrótce dorzucę foto, pojawiła się po 2 tygodniach od wysiania

oto i ona poniżej

Znalazłem porady aby te nasiona podobnie jak litopsy tylko delikatnie przysypać piaskiem co też zrobiłem i posiałem raz jeszcze wszystko - może tym razem coś wyrośnie  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2015, 09:46:37 wysłana przez Marcintgs1 »