Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ukorzenianie grubosza  (Przeczytany 1647 razy)

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Ukorzenianie grubosza
« dnia: Stycznia 17, 2015, 03:54:35 »
Może nie dokładnie o ukorzenianie a raczej o rozmnażanie wegetatywne chce spytać. Niektórzy pewnie mają grubosze i doświadczenie. Ja od lat (ponad 10) rozmnażam C. ovata przez oderwanie liścia i wucenie go do wody w przeźroczystym pojemniku. Jeszcze nigdy ten sposób mnie nie zawiódł i narobiłem już sadzonek masę dla "rodziny i znajomych". Wczoraj dorwałem liść C. arborescens, niby gatunek podobny ale jednak nie ten sam. Dlatego pytam, jak najskuteczniej tego liścia ukorzenić? Czy mogę tak jak C. ovata czy raczej do piasku? Mam tylko jeden liść więc pomyłka nie wchodzi w grę.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2015, 03:56:09 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ukorzenianie grubosza
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 08, 2015, 01:13:57 »
Grubosze zawsze ukorzeniałem na podłożu - kładłem liść na powierzchni, ewentualnie delikatnie wtykałem go w podłoże. Nigdy nie było problemów z ukorzenieniem.
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ukorzenianie grubosza
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 08, 2015, 02:13:30 »
Tak też zrobiłem bo zima jest i jednak chłodno, nie ryzykowałem zgnicia liścia. I tak jest jakiś taki wiotki.
Sławek