Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ziemiórki  (Przeczytany 3140 razy)

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Ziemiórki
« dnia: Stycznia 10, 2015, 05:23:16 »
W doniczkach z wysiewami zagnieździły mi się ziemiórki. Szukałem info w necie i wszyscy polecali środek NOMOLT, jednak od jakiegoś czasu został on wycofany z obrotu. Czy istnieje inny środek który dobrze sobie radzi z tymi okropnymi robalami?
Tomek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 10, 2015, 06:23:11 »
ziemiórki w storczykach wytępiłam preparatem polysect 005 SL
magda

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 10, 2015, 06:33:13 »
tylko czy to sa na pewno ziemiórki ??????????????????

obawiam się że może to być coś innego
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 10, 2015, 06:49:08 »
Tomku, gdybyś wysiewy robił na piasek/żwirek nie było by ziemiórek. może spróbować nasypać warstwy piasku tak by nie przysypać siewek? Mozesz też pójść do jakiegoś hipermarketu i poszukać śródka. 
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 10, 2015, 07:30:31 »
A co dokładnie Andrzeju podejrzewasz?
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 10, 2015, 07:48:29 »
jeżeli to coś potrafi latać i jest w kolorze prawie czarnym to pewnie jest ziemiórka
ale bywa że / nie wiadomo skąd / pojawiają się skoczogonki
są to takie małe robaczki wielkości max 1,5-2 mm zazwyczaj mniejsze i raczej brązowe lub szare
bardzo podobne do malutkich muszek tylko to coś nie lata a jedynie łazi po wszystkim
bardzo lubi wilgoć i wtedy się dobrze rozmnaża , nie jest owadem i nie wszystkie środki na to coś działają

stąd moje pytanie czy na pewno ziemiórka
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2014/01/16/skoczogonki-colleombola-o-widelkach-mackach-i-tancach/

niby dla większych roślin nie są wielkim zagrożeniem , ale dla małych siewek mogą być niebezpieczne 
Andrzej

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 10, 2015, 07:59:44 »
Tomku, gdybyś wysiewy robił na piasek/żwirek nie było by ziemiórek. może spróbować nasypać warstwy piasku tak by nie przysypać siewek? Mozesz też pójść do jakiegoś hipermarketu i poszukać śródka.

Siałem do mineralnego substratu, jednak po kilku miesiącach przepikowałem do substratu z niewielką ilością ziemi uniwersalnej, z której to zapewne wzięło się to dziadostwo. W pobliżu nie mam hipermarketów, poza tym mam mieszane uczucia co do rad tam sprzedających, zdecydowanie wolę poszukać informacji w necie.

jeżeli to coś potrafi latać i jest w kolorze prawie czarnym to pewnie jest ziemiórka
ale bywa że / nie wiadomo skąd / pojawiają się skoczogonki
są to takie małe robaczki wielkości max 1,5-2 mm zazwyczaj mniejsze i raczej brązowe lub szare
bardzo podobne do malutkich muszek tylko to coś nie lata a jedynie łazi po wszystkim
bardzo lubi wilgoć i wtedy się dobrze rozmnaża , nie jest owadem i nie wszystkie środki na to coś działają

stąd moje pytanie czy na pewno ziemiórka
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2014/01/16/skoczogonki-colleombola-o-widelkach-mackach-i-tancach/

niby dla większych roślin nie są wielkim zagrożeniem , ale dla małych siewek mogą być niebezpieczne 

Na 90% będzie to ziemiórka, muszki latają zamiast skakać i lgną do żółtego koloru (muszki ziemiórek podobno zwabia ten kolor)

ziemiórki w storczykach wytępiłam preparatem polysect 005 SL

Dzięki, poszukam i wypróbuję.
Tomek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 10, 2015, 08:10:24 »
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 10, 2015, 08:14:02 »
A nie, już się obawiałem, że zaprezentujesz nową muchówkę lub pluskwiaka lubiącego pożywiać się merystemami sukulentów ;)
Sławek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 11, 2015, 07:09:54 »
ja też wystawiłam żółte  zaketki (akurat chyba z pepsi albo tego typu napojów) z wodą na parapecie ale utopiły się w tym może ze dwie lub trzy ziemiórki i to chyba przez przypadek
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ziemiórki
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 11, 2015, 10:57:19 »
Dodaj płynu do naczyń.
Sławek