Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić  (Przeczytany 11335 razy)

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 12, 2015, 11:08:33 »
Pan Andrzej Hinz-przemiły człowiek, wyślesz maila, zadasz pytanie - Pan Andrzej oddzwoni, odpowie na każde Twoje bzdurne pytanie a przy okazji jeszcze coś poopowiada :)

Tak samo do pomocy wszelakiej jest chętny Pan P.nałasowski który sprzedaje swoje rośliny na all.

no i oczywiście wstawiaj zdjęcia sierściuchów :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2015, 02:12:26 wysłana przez mroofka »
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #31 dnia: Stycznia 12, 2015, 05:51:16 »
Nie ma co się poddawać, żywotność sukulentów czasami mnie zadziwia, W połowie sierpnia kupiliśmy z żoną cylindropuntię i w doniczce leżał pomarszczony liść jakiegoś sukulenta, żona mówi: "może sprobujesz to ukorzenić, zobaczymy co z tego wyjdzie"> Dlaczego nie. Teraz wygląda to tak jak na fotce. Więc dopóki sukulent jest zielony zawsze jest szansa na uratowanie.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 12, 2015, 05:55:40 »
Kaktusy kolumnowe możesz takze kupić u P. Nalaskowskiego - co roku przycina on swoje kilkumetrowe cereusy, żeby mu nie przedziurawiły dachu szklarni - sadzonki 30-50 cm. Na wiosnę i ja też pewnie będę miał trochę kolumnowych na sprzedaż
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #33 dnia: Stycznia 14, 2015, 09:31:49 »
Można tak ale jeśli łatwiej Ci kupić w jakiejś kwiaciarni albo markecie to polecam raczej małe rośliny, dlatego że zazwyczaj po odstaniu swojego na półce i przyniesieniu do domu najczęściej zostaje na kaktusie ślad. Jeśli kupisz małego masz go "przy ziemi" a nie na wysokości 30cm.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:14:09 »
kochani ..... nie ma reguły
w markecie kupisz cacko a u hodowcy trafisz na cokolwiek
po  prostu trzeba oglądać towar jaki się kupuje

nie wszystko da się zauważyć ale to nie powód żeby rezygnować z zakupów w sklepach 
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 15, 2015, 12:02:43 »
Aleź ja jestem za, zwłaszcza jeśli ktoś się nie zna to marketowce są na ogół łatwiejsze w uprawie i nie trafisz na coś z czym sobie nie dasz rady. Zwracam uwagę tylko na to, źe jednak prawdopodobieństwo padu małej rośliny jest mniejsze a jeśli już do tego dojdzie, to strata finansowa nie boli.
Sławek

Offline rudykocur

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #36 dnia: Stycznia 19, 2015, 01:21:27 »
Bardzo dziękuję za informacje odnośnie innych hodowców, mam nadzieję że nie okażą się przydatne ;)

W międzyczasie Ewartyst sobie schnie. Wydaje mi się że zasechł dość mocno, wiązka przewodząca bardzo wyraźnie wystaje z pozostałej części, także zewnętrzna skórka stanowi wyraźny kant w stosunku do "miąszu". Załączam zdjęcie jak to obecnie wygląda. Zastanawia mnie odrobinę ten brązowy kolor który pojawia się na skraju odcięcia, ale wydaje mi się że to może być poprostu martwa skórka przy samym przegu? Czy ktoś widzi jakieś objawy postępującej pleśni? Cały czas leży w około 24 stopniach C, czy ja go mam już teraz próbować ustawić jakoś w pozycji pionowej? Czy może jeszcze trochę poczekać

No i tak jak sugerowaliście - dorzucam zdjęcia naszych sierściuchów. Nasze to Lambda, Azot, Tylda i Mirabelka.

Dorzucam także zdjęcia tymczasów jakie obecnie mamy - Rysika, połamanego kotka (strzaskana tylna noga) obecnie już zrośnieta i kot bryka zdrowo i dziarsko, oraz Sreberka - puchatego mruczaka który uwielbia ludzi. Może komuś wpadłby któryś z nich w oko i chciałby go przygarnąć do siebie? Oba kotki wysterylizowane, zdrowe, odpchone, odrobaczone, FIF/FELF ujemne, książeczka zdrowia jest ... szukają miłości i swojego człowieka ;) W miarę możliwości organizujemy także adopcje na terenie polski

Zachęcam do polubienia: https://www.facebook.com/fabrykamruczenia

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 19, 2015, 11:02:59 »
Co do Ewarysta się nie wypowiem, za "cieńka w uszach" jestem

ale Lambda i Tylda są urocze.. sama mam sierściucha ze schroniska i doskonale wiem ile radochy taki zwierz potrafi dać. Robicie kawał świetnej roboty !!!
magda

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #38 dnia: Stycznia 20, 2015, 05:37:35 »
Wg mnie z ewarystem wszystko jest OK, gdyby zgnilizna była to juz byla widoczna. Brązowy kolor na obrzeżu to naturalna rzecz.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Cereus - czy to choroba i jak sobie z tym poradzić
« Odpowiedź #39 dnia: Stycznia 20, 2015, 05:41:59 »
Jeszcze zdjęcie pokazujące jak ciąć kaktusy kolumnowe. jak widać powierzchnia cięcia jest większa, jednak w takim wypadku się nie zapada. Widać zaczątki korzeni tyle się pojawiło przed zimą, więcej puści na wiosnę.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą