Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Podłoże  (Przeczytany 12544 razy)

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 31, 2015, 11:22:30 »
haha i bardzo dobrze ze ktoś kiedyś tak podzielił  sukulenty / wyodrębnił kaktusy /

teraz przynajmniej wiemy co chcemy hodować  , a wcześniej tego ludzie nie wiedzieli ...........
Andrzej

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 01, 2015, 12:40:51 »
Poproszę o zdjęcie tego aloesa z kwiatem - jaki to rodzaj aloesa?

Offline chemick

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 01, 2015, 11:01:10 »
Najprawdopodobniej Aloe  ;)
Tomek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 01, 2015, 10:18:32 »
Nargilia - czekam na foto tego aloesa, mam nadzieję, że to być może arborescens.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 01, 2015, 11:41:22 »
Sam bym zobaczył kwiatnącego jeśli to A, arborescens, jako dzieciak w podstawówce miałem takiego i był dość spory, poand półtora metra ale nigdy mi nie zakwitł. Obok Echinopsisa "babci" to była jedyna moja przygoda z sukulentami bo na wiele lat zainteresowałem się roślinami zarodnikowymi ale nadal mam sentyment do tych dwóch.
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 02, 2015, 12:08:51 »
Dlatego mam cichą nadzieję, że to właśnie on.

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #36 dnia: Lutego 02, 2015, 11:15:19 »
Sam bym zobaczył kwiatnącego jeśli to A, arborescens, jako dzieciak w podstawówce miałem takiego i był dość spory, poand półtora metra ale nigdy mi nie zakwitł. Obok Echinopsisa "babci" to była jedyna moja przygoda z sukulentami bo na wiele lat zainteresowałem się roślinami zarodnikowymi ale nadal mam sentyment do tych dwóch.

a jakie konkretnie te roślinki zarodnikowe ??  paprotki ?
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 02, 2015, 02:32:56 »
Paprotniki ogólnie w starym ujęciu, paprotki też, nadal je lubię i nawet w wolnym czasie obserwuję efekty jak sobie radzi moja populacja M. strutthiopteris na łęgu mojego brata. Myślę teraz nad O. regalis na kawałku olsu. Pożyjemy zobaczymy.
Sławek

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 05, 2015, 05:21:32 »
Ooooo JEJKU...
To o aloesie to do tego mojego ?
Chyba że mnie wyśmiejecie i napiszecie - " dziecinko...to nie aloes".
Musze się upewnić, nie rozumiem jeszcze niestety jak Forum dokładnie działa. Weszłam pierwszy raz od ost wizyty.
Kurcze...do mojego. Szoook. fajnie, że jest z KIM porozmawiać. Przykro mi- nie mam pojęcia jaki to aloes. Podwędziłam zaszczepkę( oczywiście za zgodą) od koleżanki Mamy, spodobał mi się ponieważ był całkowicie inny od tych które od dzieciństwa gościły w moim domu.
Sesję zakończyłam więc zgodnie z obietnicą ogarnę zasady życia na Forum.
Zdjęcie obiecuję wstawić max.do północy w takim razie, muszę tylko podłaczyć oddzielny dysk do laptopa bo staram się nie trzymać zdjęc na komputerze.
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2015, 05:39:04 wysłana przez Nargilia »
Nargilia

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #39 dnia: Lutego 05, 2015, 07:32:12 »
więc...chyba zostanę zamordowana ale jedyne zdjęcia , które znalazłam to te.
może w którymś z folderów, lub aparatów, którymi czasem robię zdjecia- gdzieś są po rozwinięciu " tajemniczej szyszki" tak to określałam.
na pocieszenie mogę dodać, że ja byłam zawiedziona gdy się otworzyła - to moje subiektywne odczucie - takie dzwoneczki, pomarańczowe.długo się otwierała i długo - jej nie wiem jak to określic, bo nie znam odpowiedniegon słownictwa,- długo ten kwiat- zył? kwitł? utrzymywał sie?
Nargilia

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #40 dnia: Lutego 05, 2015, 07:38:37 »
przepraszam za zaśmiecanie, nie umiem prawidłowo tych zdjęc wrzucić
Nargilia

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #41 dnia: Lutego 05, 2015, 07:40:37 »
...
Nargilia

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #42 dnia: Lutego 05, 2015, 07:45:26 »
znalazłam ,natomiast zdjęcia innych kwiatów...
(nie wiem jak się nazywa rodzaj - może ktoś mi powie i wreszcie zostaną podpisane ? )
Nargilia

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #43 dnia: Lutego 05, 2015, 07:48:39 »
...
Nargilia

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #44 dnia: Lutego 06, 2015, 08:57:03 »
A więc aloe vera  :)

http://www.llifle.com/Encyclopedia/SUCCULENTS/Family/Aloaceae/691/Aloe_vera

Masz jeszcze jakieś aloesy/sukulenty?
Fotki proponuję przenieść do działu o sukulentach w takim razie.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 06, 2015, 11:39:39 »
Te "kwiatki" jak je nazywasz to również kaktusy, tyle że epifityczne. Ten na biało kwitnący to najprawdopodobniej Epiphyllum oxypetalum a co do czerwonego nie jestem pewien. Sam poluję na Epiphyllum anguliger ze względu na jego podobieństwo do Selenicereus anthonyanus. Drugi to też dawne Epiphyllum choć obecnie teraz chyba Disocactus ale może to być też inny rodzaj, pewien nie jestem bo hybryd ogrodniczych jest masa a i zamieszanie w taksonomii niemałe. No i muszę się przychylić do prośby kolegi Marcina o przeniesienie fotek, to jest dział tematyczny o astrophytum. Pozwolę sobie na taką małą dygresję, zastanawia mnie poziom obecnego szkolnictwa wyższego w Polsce skoro studenci (poniekąd osoby wychowane w dobie Internetu) muszą się jakoś specjalnie wczytywać w "zasady na forum". To co my, osoby z czasów analogowych, mamy powiedzieć?
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 11:55:35 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 06, 2015, 12:03:34 »
Można też edytować swoje posty - skoro koleżanka czyta reguły forum to chyba tą ominęła - i zamiast czterech wypowiedzi pod sobą umieścić wszystko w jednej

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 06, 2015, 12:33:11 »
Obie kwitnące rośliny to rodzaj Epiphyllum, tak jak wspomniał skullman. Jestem prawie pewien, że są to hybrydy, czyli możesz podpisać je sobie Epiphyllum hybridum (Epiphyllum hybr.). Czerwone to jakiś mieszaniec E. ackermannii, a kwitnące na biało - krzyżówka z jakimś gatunkiem o białych kwiatach, a kilka ich jest. Raczej nie jest to E. oxypetalum, bo ono kwitnie (kwiaty wydzielają bardzo intensywny, przyjemny zapach) w nocy, a pokrój rośliny i liście są zupełnie inne. Co do samych  hybryd epiphyllów...  jeśli nie znasz rodziców lub masz mieszańca, który nie jest oznaczony, to dopasowywanie nazwy najlepiej sobie odpuścić, bo to szukanie igły w stogu siana, które i tak zapewne nie skończy się pomyślnie. Jeżeli komuś bardzo zależy, to może pozyskiwać sadzonki lub nasiona od uznanych hodowców, wówczas rzeczywiście można liczyć na to, że rośliny będą tym, czym w założeniu być mają. Trzeba też zaznaczyć, że kwiaty roślin pochodzących z krzyżowania nawet znanych nam gatunków lub hybryd mogą się różnić.
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 12:34:44 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 06, 2015, 01:28:57 »
I tu się podpisuję pod tym co dorsiger powiedział - albo sie bierze sadzonki lub nasiona z pewnego źródła albo po prostu resztę odpuszcza bo to nie ma większego sensu - jak koleżanka chce to mam trochę nasion kaktusów do odstąpienia za niewielką opłatę lub ewentualnie zamianę, dysponuję nasionami własnymi oraz z oryginalnych stanowisk z ameryki.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 06, 2015, 02:24:58 »
W sumie fakt, jest fotka w pełnym słońcu, oglądam na telefonie więc nawet miniaturek nie powiększam, zasugerowałem się kwiatem. Gwoli ścisłości pokrój pędów jest inny, ta roślina ma liście zredukowane albo zupełnie albo do malutkich szczecinek w zagłębieniach pędów. Nawet u Selenicereus chrysocardium to nie są liście choć wyglądem do złudzenia je przypominają. Po dokładnym obejrzeniu zdjęć widać, że w jednej doniczce pędy diametralnie się różnią między sobą. Ustalenie nawet gatunku wyjściowego tak jak napisał dorsinger nie ma sensu.
Sławek

Offline Inives

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #50 dnia: Stycznia 13, 2017, 09:23:59 »
Hej. Okazało się, że jestem posiadaczką Astrophytum capricorne i chciałabym odgrzebać temat podłoży. Należałoby przesadzić go do nowej doniczki, a to co udało mi się znaleźć na temat odpowiedniego dla niego podłoża jest mało konkluzywne. Czytałam, że lubi podłoże lekko zasadowe, ale sposobów na uzyskanie tego efektu jest chyba tyle ile hodowców. Co sądzicie o dodawaniu w tym celu najzwyklejszej kredy? Ze skorupkami jajek spotkałam się po raz pierwszy na tym forum. Czy efekty są faktycznie lepsze niż przy zastosowaniu dolomitu lub innych skał wapiennych?

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #51 dnia: Stycznia 13, 2017, 01:32:09 »
Poz.Leszek