Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Podłoże  (Przeczytany 12545 razy)

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Podłoże
« dnia: Grudnia 22, 2014, 09:58:31 »
Zamierzam przesadzać astro do nowego podłoża - czy ktoś ma doświadczenie z pokruszonymi skorupkami jajek jako dodatku? Do tej pory stosowałem wapień z jury krakowsko - częstochowskiej.

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 22, 2014, 10:05:14 »
Stosowałem w tym roku na jesień przy przesadzaniu przed zimowaniem tak więc nie wiem jak się będą te skorupki zachowywać na wiosnę - mam na myśli woń :)
Na pewno doradzałbym dokładne usunięcie błonki wyściełającej skorupkę bo to właśnie ona może ulegać gniciu. Mi się jej do końca nie udało usunąć i w czasie ucierania skorupek w moździerzu musiałem ją wydmuchiwać.
Ilość / doniczkę stosowałem 'na oko' - łyżeczka utartych skorupek na doniczkę o wielkości ok 5x5cm wymieszana z substratem
Pozdrawiam
Piotr

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 22, 2014, 10:22:40 »
hmm - czyli jest trochę zabawy by usunąć błonę, może wapień z jury jednak lepszy? ktoś jeszcze stosował skorupki z forumowiczów do astro?

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 22, 2014, 10:39:03 »
trzeba łupki brać z jajek gotowanych , nie surowych
albo same skorupki przegotować
sam dałem tego sporo do substratu
ale efekty pewnie w przyszłym roku zobaczę
Andrzej

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 22, 2014, 10:58:46 »
Czy nie lepiej kupić po prostu dolomit? Duży worek kosztuje pewnie tyle co 10 jajek  :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2014, 02:55:08 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 22, 2014, 11:46:35 »
Tomku,dolomit tez mieszam do substratu,ale skorupki jajek zawsze dokładam do substratu (ogólnie) i to tylko krusząc w ręku,skorupki pozyskuję tylko od jajek gotowanych
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 23, 2014, 03:47:20 »
Leszek, ale po co tak kombinować jeśli i tu i tu jest węglan wapnia?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2014, 02:54:37 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 23, 2014, 08:49:38 »
Tylko jedna roślina u mnie rośnie w podłożu z dodatkiem skorupek jajecznych, ale są one na dnie doniczki w większych kawałkach pełniąc po częsci rolę drenażu, całe podłoże jest w 100% mineralne oparte na żwirku z tesco i lawie. Nie wiem jaką metodą te skorupki były pozyskane - tak już moją M.plumosa kupiłam
magda

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 23, 2014, 09:31:54 »
Sądzę, że mamy tu do czynienia z jednymz kaktusiarskich mitów/przesądów - jeśłi dolomit zawiera węglan wapnia, a jeszcze dodatkowo magnez potrzebny rośłinom, jest w bardziej naturalnej dla kaktusów formie, i wreszcie tańszy, to nie widzę powodu by męczyć się ze skorupkami jajek. 
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2014, 02:54:02 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 23, 2014, 10:57:22 »
Tomaszu podchodzisz do tego zbyt naukowo
brak w Twojej ocenie odrobiny wiary w coś innego niż nauka
już nasze babcie wkładały do doniczek skorupki jajek
i żadna z nich nawet nie pomyślała ze może być coś takiego jak dolomit
było w tym cos mistycznego , trochę wiary ze te skorupki pomagają roślinom
więc nie odbieraj ludziom tej odrobiny przyjemności we własne przygotowanie
przynajmniej tej jednej części podłoża , tym bardziej ze nie jest szkodliwe 
Andrzej

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 23, 2014, 11:50:10 »
No i ty Andrzeju się zgadzam z Tobą w 100%
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 23, 2014, 04:55:46 »
Cytuj
było w tym cos mistycznego , trochę wiary ze te skorupki pomagają roślinom
więc nie odbieraj ludziom tej odrobiny przyjemności we własne przygotowanie

Czyli dobrze myślałem - kaktusiarski przesąd :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2014, 02:53:13 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 23, 2014, 10:15:13 »
Cytuj
było w tym cos mistycznego , trochę wiary ze te skorupki pomagają roślinom
więc nie odbieraj ludziom tej odrobiny przyjemności we własne przygotowanie

Czyli dobrze myślałem - kaktusiarski przesąd :0

tylko nie można myśleć z klapkami na oczach i patrzeć jedynie pod nogi
bo to co najciekawsze jest z boku , a Ty tego nie zauważysz 
a szkoda bo świat z boku jest pewnie piękniejszy
Andrzej

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 23, 2014, 10:57:28 »
Tomku,to nie jest kaktusiarski przesąd,to co natura zrobi to jest najlepsze,dam Ci przykład,co jest lepsze,orginalny obornik czy sztuczny
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 23, 2014, 11:02:03 »
Leszek, a czy w naturze kaktusy rosną na skałach wapiennych czy na skorupkach jajek :)  ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 24, 2014, 02:52:51 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 23, 2014, 11:59:58 »
to jak rozmawianie ze ślepym o kolorach  ................... :)
Andrzej

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 24, 2014, 08:51:06 »
Znowu masz rację Andrzeju
Poz.Leszek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 24, 2014, 02:35:15 »
Leszek, a czy w naturze kaktusy rosną na skałach wapiennych czy na skorupkach jajek :)  ?
A czy w naturze kaktusy rosną na skałach czy na keramzycie?
Sławek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 24, 2014, 11:45:05 »
Skoro w obu przypadkach ważny jest węglan wapnia i można użyć obu sposobów - czy jego efekty można jakoś porównać? z tego co widzę każdy z nas jakiś sposób stosował, ale jeszcze nie ma efektów miarodajnych - co myślicie o moich pokruszonych na młyn skałkach wapniowych z jury? Czy ktoś i ten sposób dla swoich astro stosował?

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 25, 2014, 12:04:11 »
tak niewiele potrzeba , wystarczyło by ;
porównać ;
1/ składy chemiczne  skałki , dolomitu , skorupek jaj
2/ rozpuszczalność w wodzie deszczowej i kranowej 
3/ wpływ innych składników użytych do stworzenia podłoża
4/ przyswajalność wapnia przez kaktusy  z takiego podłoża
5/ przyrost roczny kaktusa w okresach zmniejszonej lub podwyższonej wilgotności powietrza
6/ wpływ słońca na podłoże w szklarni lub tunelu foliowym
7/ etc itp

i może okazało by się ze Tomasz ma rację 

i cała dyskusja nie ma sensu ..................................................:)
Andrzej

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 25, 2014, 01:47:45 »
krótko i treściwie  :)

w styczniu podczas pikowania zapodam resztki wapnia z jury do jednej grupy a do drugiej skorupki - zobaczę efekt po sezonie  8)

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 25, 2014, 11:03:13 »
to i tak nie będzie miarodajny pomiar
musiały by to być rośliny tego samego gatunku , raczej z tego samego siewu o podobnej wielkości
no i oczywiście idealnie zdrowe , sam proces wybudzania i ukorzeniania w nowym podłożu może przebiegać inaczej
taka wizualna ocena mogła by pewnie nastąpić po kilku sezonach / astraki nie powinny być przesadzane co roku /
i gdyby były różnice we zroście to i tak do końca nie wiadomo by było na  że to akurat o rodzaj wapnia chodzi

popatrz tutaj na Astrophytum  http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=1109.0

i wcale o wapń nie chodzi , pani stosuje do podłoża glinę , jak się popatrzy na wyschnięte podłoże jej astraków
to ma ziemie zbitą i twardą jak na pustyni , są oczywiście wew składniki takie jak żwir czy piasek 
ale podstawa to glina
Andrzej

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 25, 2014, 12:22:07 »
Zaraz zalukam bo na nauke i nowe rzeczy trzeba być otwartym - zamierzam wykorzystać siewki astro ze stycznia bo będę je w przyszłym miesiącu pikował do miałych doniczek po parę sztuk osobno więc wiele warunków spełnią - dlategop szukam optymalnego pod nie podłoża

Jak obiecałem tak zrobiłem - połowa siewek ma zmielone skorupki jajek, druga połowa wapień z jury kolo Krakowa, zobaczę jak będą się rozwijać.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2015, 12:25:38 wysłana przez Marcintgs1 »

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 31, 2015, 03:00:46 »
przepraszam jeśli coś źle robie , niewłaściwe miejsce etc.dopiero się tu zapisałam. BARDZO PROSZĘ O POMOC. jak mam przygotować podłoże dla astro?
mam torf odwkaszony 7.2-7.5 pH, DOLOMIT, perlit, piasek(który przeprażyłam), żwirek i normalny SUBSTRAL DO KAKTUSÓW(ale zauwqażyłam ,że go nie cenicie i krytykujecie) BARDZO PROSZĘ O POMOC. JAK MAM PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ IM TĄ ZIEMIĘ,??? Zapłaczę się na śmierć jeśli zamorduje swoje roślinki
Nargilia

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 31, 2015, 03:36:11 »
dodam
PRZEPRASZAM JEŚLI KOGOŚ URAZIŁAM wczytam się w zasady tu obowiązujące aby nie popełnic gafy. Bardzo proszę o podpowiedź, przeczytałam rózne informacje dotyczące asrophytonów i nie wiem czym siekierować. nie chcę im zaszkodzić tym bardziej, że wiele mnie kosztowało aby w ogóle je posiadać, poniewaz nie ma chyba w Kielcach żadnego sklepu który umożliwiał by zakup tych roślinek w rozsądnych cenach. Niestety bardzo podoba mi się i ich forma i to , że nie kłują ( choć oczywiście mam takie kaktusy z pięknymi cierniami) nie wiem po prosty strasznie mnie do nich ciągnie....NIESTETY też dopiero gdy zakupiłam te 4 roślinki doczytałam , że są cieżkie w uprawie.... i stad moja IWELKA PROŚBA O POMOC jak mam przygotowac to podłoże aby były szczęsliwe i zadowolone..a przede wszytskim żywe ?
Nargilia

Offline Kryzys

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 31, 2015, 08:09:02 »
otwórz sobie temat w  http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?board=31.0
pokaz jak wyglądają twoje kaktusy
a wtedy na pewno ktoś pomoże i odpowie na Twoje pytania

jest też kilka artykułów do przeczytania na necie

Andrzej

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 31, 2015, 08:22:24 »
jasne, bardzo chętnie pokaże swoje kaktusy - ale są strasznie małe, młode i z pewnościa nie są imponujące jak osób które należa do forum od dawna.  dodam zdjęcia czw-pt ponieważ nie dam rady wczesniej            ( praca - sesja)   
ale to cudowne że jest takie meijsce jak to wiec bede tu częstym gościem :) zdjęcia obiecuje dodać - tylko proszę sie nie śmiać :) to przedszkole dopiero. pozdrawiam Pana i dziękuję za wszelkie uwagi , są pomocne. a Forum bardzo bardzo jest dobrym źródlem informacji.
Nargilia

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 31, 2015, 09:28:49 »
Spokojnie, nie takie astraki straszne jak je malują. To generalnie bardzo przyjazne roślinki. Możesz mi wierzyć albo nie ale jest masa gatunków dużo trudniejsza niż astro. Co prawda jedne astraczki są bardziej wymagające od innych ale nie jest to jakaś tajemna sztuka. Po piersze, 3/4 to kamyczki (mogą być wapienne, na kielecczyźnie nie powinno być z nimi problemu), żwirek i takie tam a 1/4 to jakiś torf albo coś takiego jak kwiaciarniana ziemia do kaktusów. Po drugie maks słońca a po trzecie uważaj na wiosnę jak zaczyna się ciepło, żeby ich nie przypalić słońcem. Podlewaj tylko wtedy jak ziemia w doniczkach dobrze przeschnie, nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Podlewanie możesz zacząć późno bo nawet pod koniec maja, niektórzy trzymają bez wody nawet do czerwca ale mnie osobiście spieszno z tym i żadnego podlewania od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Tyle na początek, przestrzegaj tych prostych zasad a na pewno nie zabijesz swoich roślinek. Oczywiście zaleceń co do uprawy jest masa i każdy ma jakieś tam swoje metody uprawy ale na początek tyle.

Z tym przypaleniem to jest tak, że rośliny bez wody są bardzo podatne na wiosenne przypalenie a astro zaczynamy podlewać dużo później niż zaczyna się ciepło robić.
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2015, 01:41:51 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Nargilia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: +0/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 31, 2015, 09:44:35 »
Bardzo dziękuję za prosty i cenny instruktaż :) każde uwagi od osób, które się na tym znają są potwornie cenne jak złote samorodki :) dziękuję za pomoc.  Gdy tylko znajdę wolny czas od obowiązków i pędu XXI wieku wyszukam może literatury i cóż trzeba zacząć czytać ponieważ bardzo chciałabym aby moje kaktusy były - kaktusami kwitnącymi. Na razie udało mi się uzyskać jedynie kwiat na aloesie ,tylko takim zdjęciem mogę się pochwalić - tylko też kolejny problem zdjęcia trzymam na oddzielnym dysku- a w związku z sesja nie mam szans - za dużo czasu, wiec zrobię to pod koniec tygodnia.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za cena instrukcję :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2016, 09:00:50 wysłana przez Nargilia »
Nargilia

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Podłoże
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 31, 2015, 11:06:36 »
Taki offtopic ale sobie pozwolę, kaktus to też sukulent. Lekcja matematyki ze szkoły podstawowej: każdy kwadrat jest prostokątem ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Podobnie jest z kaktusami, każdy kaktus (nie jestem pewien co do pereskii i pereskiopsisa więc prawie każdy) jest sukulentem ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Tak dla wyjaśnienia, sukulent to pojęcie z zakresu fizjologii/ekologii roślin a kaktus to po prostu przedstawiciel rodziny Cactaceae czyli mamy pojęcie z zakresu taksonomii. Właśnie dlatego aloes nie jest kaktusem bo jest aloesem. Zupełnie nie wiem dlaczego przyjął się taki nieoficjalny podział na kaktusy i sukulenty i właśnie takie coś jak "to nie kaktus, to sukulent".
Sławek