Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Ariocarpus  (Przeczytany 3088 razy)

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Ariocarpus
« dnia: Grudnia 21, 2014, 01:34:54 »
W tym roku zamierzam poszerzyć kolekcję o rodzaj Ariocarpus - trochę przeczytałam na ich temat, jednak chętnie wysłuchałabym waszych rad jak z nimi postępować.
Dodam, że zamierzam je hodować tak jak wszystkie inne rośliny (poza Uebelmannia) pod zadaszoną chmurką. Niektórzy twierdzą, że winno się je trzymać w szklarni? ja nie do końca rozumiem dlaczego? ponieważ w mojej ocenie na zewnatrz będą miały wystarczającą ilość światła i ciepła. Wiem, że problemem są pąki od niezasuszenia których latwo rosliny łapią infekcję. Dlatego w takiej sytuacji mam zamiar wynośić wcześniej rośliny do ciepłych pomieszczeń gdzie paki będą mogły ulec zasuszeniu.

Również nurtują mnie takie kwestie jak spryskiwanie roślin w celu wybudzenia ich ze spoczynku (jak sie to ma do łatwego łapania infekcji) oraz podlewanie roślin ? spoczynek lekki itp. Ja od lat podlewam rośliny gdy pogoda się trochę załamie sugerując się naturą - gdy pada deszcz to nie mamy pięknej pogody. Natomiast czytałam, że zalecają podlewać Ariaki gdy mamy piękną pogodę - chyba, że tu bardziej chodzi o to aby nie podlewać gdy to wspomniane załamanie pogody miałoby trwać zbyt długo - co oczywiście nie jest wskazane dla większości roślin.

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 21, 2014, 11:02:20 »
po prostu kup książkę Woźniaka - Ariocarpusy

krótka , treściwa , ma ładne fotki , i żadne streszczanie nic tu nie da
a Tobie potrzebna jest całkowita wiedz na temat tego rodzaju
gdyby chodziło o jakiś szczegół to prędzej , ale całej wiedzy w kilku postach ie da się podać
Ariocarpusy mimo małej ilości gatunków w obrębie rodzaju i mimo podobnej uprawy jednak trochę się różnią
i nie da się na jednym przykładzie opisać wszystkich .
Ja jak kupiłem ta książkę to przeczytałem ja kilka razy / fakt ze akurat leżałem w szpitalu i nie miałem nic innego do roboty , ale warto / , i nie chodzi mi tutaj
wcale o reklamę tej książki bo ma sporo wad , ale jest chyba najlepszym podręcznikiem o tych kaktusach w języku polskim  .
Jest też sporo art na internecie , i jak już te treści zgłębisz to wtedy chętnie porozmawiamy .
Nie jestem fachowcem więc dobrych rad nie będę Ci udzielał jak chodzi o uprawę . Mam od dawna kilka sztuk i całkiem fajnie sobie u mnie rosną . 
Andrzej

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 21, 2014, 11:33:38 »
Ja mam pytanie z innej beczki,chciałby powiększyć wiedzę o echinocereusach,może znacie jakieś linki w necie,będę wdzięczny
Poz.Leszek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 22, 2014, 02:24:35 »
A znasz andrzeju jakiś dobry podręcznik po angielsku skoro nic lepszego po polsku nie ma?

@olqa11, pewnie już znasz stronkę a jeśli nie to warto się z nią zapoznać.

@L-eszek, całkiem sporo gatunków jest "streszczonych" na llifle.com. Może krótko i pobieżnie ale zawsze to coś.
Sławek

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 22, 2014, 09:53:40 »
Sławku,interesują Mnie polskie strony
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 22, 2014, 10:32:04 »
Witam
ja również sugeruje kupić książke Wozniaka. Osobiście czytałem ją z zainteresowaniem mimo że nie mam żadnego ariocarpusa. Ma trochę wad, np. to że autor cały czas poleca stosowanie swojego systemu uprawy, ale generalnie wydaje mi się że ksiażka jest brdzo dobra.

Cytuj
A znasz andrzeju jakiś dobry podręcznik po angielsku skoro nic lepszego po polsku nie ma?

a po angielsku nie tylko że nie ma lepszej, ale chyba w ogóle nie ma książzki o ariakach, a gdyby się pojawi to będzie naukowa - tj jak często nawywam, "taksonomiczne bicie piany" - tj dużo o taksonomii,  potem stanie się nieaktualny, bo ktoś inny napisze swoja, a niewiele ciekawostek i niewiele o uprawie. u Wozniaka jest na odwrót, chociaż ciekawostek mogłoby być więcej, ale i tak dobrze się czyta
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2014, 10:40:02 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 22, 2014, 11:32:00 »
Czyli na chwilę obecną jest to najlepsza książka wogóle a nie tylko po polsku? Super. Tak trzymać, a że polecaa swój system uprawy, no cóż, skoro sprawdza się u niego to dlaczego nie. Inni autorzy też tak robią.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 22, 2014, 11:37:41 »
tak, to najlepsza chyba książka o ariakach, jaka dotychczas wyszła. Wcześniej była pozycja czeska, ale wg mnie słabsza.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 22, 2014, 05:20:46 »
Cytuj
Niektórzy twierdzą, że winno się je trzymać w szklarni? ja nie do końca rozumiem dlaczego? ponieważ w mojej ocenie na zewnatrz będą miały wystarczającą ilość światła i ciepła.
Ariocarpusy potrzebują ciepła - na otwartej przestrzeni wiosną i późnym latem ciepła jest już za mało, nie mówiąc o jesieni kiedy ariocarpusy kwitną. Tak jest zresztą dla wszystkich kaktusów - ja wystawiam pod chmurkę w lecie, na wiosną natomiast tylko gdy jest ładna pogoda, a na noc lądują pod szybą. Chcąc uprawiać tylko pod chmurkę musimy skrócić okres wzrostu kaktusów do późnej wiosny i lata, a dla ariaków pewnie jeszcze mniej bo to "wrażłiwce".
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 22, 2014, 08:14:26 »
Jeżeli chodzi o to, że nie da się całej wiedzy na temat danego gatunku wnieść poprzez komentarz na forum to oczywiście zgadzam się z tobą w 100% natomiast ja nie chciałam by ktoś mnie uczył uprawy od zera tylko odniósł się (o ile ma doświadczenie) do moich pytań, nawet jeżeli wydawać by się mogło, że są stawiane przez laika. Jeżeli idzie o literaturę to oczywiście dziękuję za trop, natomiast nie wiem czy znajdę czas by ją zdobyć - zobaczymy może się pofatyguję o nią.

Offline olqa11

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Ariocarpus
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 22, 2014, 08:28:14 »
No właśnie Tomku: dlatego często zadaje takie pytania ponieważ słyszę, "absolutnie nie nadają się do uprawy poza szklarnią' natomiast ja uważam podobnie jak ty (sugerując po twojej wypowiedzi) -  że trzeba skrócić okres wegetacji i szczególnie uważać gdy rośliny wykształcą pąki - co nie jest tożsame z stwierdzeniem "absolutnie poza szklarnią" prawda? Podam na przykładzie, że pamiętam gdy kilka dobrych lat temu podpytywałam o uprawę Uebelmannia co słyszałam to samo: to nie dla początkujących trzeba im zapewnić wyjątkowe warunki - bazując na tym czego się dowiedziałam od was czyli innych hodowców, z dobrymi wynikami hoduje te rośliny również nie mając specjalnych warunków dla nich - trzymam je w małych szklarenkach na parapecie i co jakoś sobie dają radę. Być może kiedyś wybuduję szklarnię to zapewnię im odpowiedniejsze warunki na razie muszą sobie radzić w tym co mają podobnie uważam że poradzi sobie Ariocarpus.