Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Doniczki  (Przeczytany 3172 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Doniczki
« dnia: Listopada 19, 2014, 10:20:16 »
A o do kwadratowych doniczek - na pewno ich zaletą jest to że zapewniają kolekcji kaktusów "laboratoryjny" wygląd - równe rządki, itp., co może stanowić frajdę. Ich wadą jest to, że niektóre rośłiny które mają łamliwe korzenie, tracą ich część przy przesadzaniu, bo wrosły w "kant" doniczki. Dla mnie główną ich wadą jest to, że nie mozna nimi kręcić o kąty inne niż 90 stopni jeśli rosną stłoczone - ręcenia czaem stosuję gdy kaktus się przechyli zanadto na jedną stronę - dlatego nie sadzę w kwadratowych doniczkach kaktusów kolumnowych.

Załączam zdjęcie fragmentu zbiorku moich chlijczyków
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 19, 2014, 11:36:53 »
U mnie w większości siedzą w kwadraciakach (dopiero od tego roku właściwie). W okrągłych - głownie epifity. Chilijczyki super. To ciemne to Neochilenia crispa? W przyszłym roku mam zamiar sprawić sobie kilka tych roślinek i N. crispa jest już na na liście.
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 19, 2014, 11:53:02 »
Ja zostałem zmuszony do zmiany doniczek bo miejsca brak, padło na kwadraciaki i jestem zadowolony. Oczywiście problem miejsca powróci jak rośliny zaczną rosnąć. Poza tym razem z doniczkami nabyłem dwie tace do łatwiejszego przenoszenia roślin na wypadek załamania pogody. Epifity i moje aż cztery kolumnowe zostają oczywiście w okrągłych bo stoją w innym miejscu.
Sławek

Offline BOB

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: +50/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusiarz
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 20, 2014, 12:58:15 »
Cześć,
Tomku, ja unikam obracania roślin jak ognia, czego nauczył mnie jeszcze śp. mentor mojego kaktusiarstwa, gdyż stanowi to zawsze szok dla rośliny, nie wspominając już o okresie, kiedy z zawiązanymi pąkami przygotowuje się ona do kwitnienia. W związku z tym, kwadratowe doniczki są według mnie idealne.
Pozdrawiam,
Michał

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 20, 2014, 02:06:20 »
Michał, chodziło mi oczywiście o lekkie stopniowe przekręcanie doniczki.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 20, 2014, 02:27:23 »
Mateusz, obok E. crrispa jest dużo innych wybitnych, choć piękne są wszystkie . zobacz na zdjęcie E paucisostata ssp floccosa poniżej. To dość stary egzemplarz i wyjątkowo mocno "uwełniony" - udało mi się taki kupić u turbiniaca.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 20, 2014, 03:26:23 »
Michał,bardzo cenna uwaga,co obracania kaktusów,też o tym czytałem a w naturze też nikt nie obraca,osobiście tylko mam doniczki czworokątne a jak roślina się kładzie,to używam podpórek,
patyczki po lizakach,bardzo dobrze się sprawują i prostują roślinki
Poz.Leszek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 20, 2014, 04:21:16 »
Leszek, podpdórek nie stosuję ze względów estetycznych, poza tym czasem wg mnie  kaktus kolumnowy może się zbyt bardzo uzależnić od podpórki,dlatego jeśłi mi się kolumnowy wykrzywia, to go lekko obracam - stopniowo !!
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 20, 2014, 05:02:37 »
A ja to robię tak, że mam poznaczone doniczki i jednego roku są jedną stroną a drugiego przeciwną, teraz jak będę miał kwadraciaki to będzie to jeszcze prostsze.
Sławek

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 20, 2014, 11:24:29 »
Tomku ,Ja nie mam na myśli kaktusów kolumnowych,tylko mamilarki,echinopisy,czy nawet echinocereusy,jak są starsze to lubią się przechylać,ale jak się umocnią to podpórki są precz a podpórki są delikatne,
ale mocne
Poz.Leszek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 11, 2015, 08:35:16 »
Nie chcę powielać kolejnego tematu na temat doniczek.. stąd mój post tutaj

Interesuje mnie zakup  kwadraciaków - takich jak tutaj http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=126202&us_id=27775547

Czy może jest tutaj osoba ze Śląska (ok. Katowic) która by była chętna na wspólne zamówienie doniczek od tego sprzedawcy - mnie interesują 7x7, 8x8, 9x9 - wiadomo koszt przesyłki się rozkłada na dwie osoby(lub więcej), a i zamawiane doniczki w większych pakietach są tańsze
magda

Offline turbiniac

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Reputacja: +14/-0
    • Zobacz profil
Odp: Doniczki
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 11, 2015, 10:48:33 »
Mroofka podjedź na giełdę kwiatową do Gliwic i tam kupisz wszystkie rozmiary doniczek.