Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: W zoologicznym dla kaktusów  (Przeczytany 7936 razy)

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
W zoologicznym dla kaktusów
« dnia: Listopada 04, 2014, 02:48:40 »
Byłam ostatnio w zoologicznym po żwirek, ale trafiłam też na coś takiego jak podłoże ukorzeniające dla roślin akwariowych. Wyglądało jakby było na bazie lawy wulkanicznej, plus jakieś kruszywa. Z tego co zdążyłam zapamiętać to "nie wpływa na ph zbiornika wodnego". Więc myślę sobie, że skoro nie wpływa na ph wody, jest na bazie lawy wulkanicznej - to czy można coś takiego dodać do podłoża kaktusowego??
Worek (chyba dwa litry) to koszt 20zł- zabawa dość droga ale jeśli ktoś ma mało kaktusów...

Było to coś całkiem podobnego do tej aukcji http://allegro.pl/podloze-aquael-aqua-floran-4l-piekne-rosliny-i4723773199.html

Może moje pytanie się wydaje głupie, ale naprawdę mnie ta kwestia ciekawi
magda

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 04, 2014, 05:16:46 »
Nie wiem czy trafiłaś na naszym forum na informację na temat żwirku dla kotów:
http://www.kaktusy-sukulenty.pl/forum/index.php?topic=1027.msg5134#msg5134

Można go nabyć w TEsco w ilości 8L za niecałe 11zł:
http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003007815873
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 04, 2014, 08:07:54 »
Cytuj
Worek (chyba dwa litry) to koszt 20zł-
To już lepiej kupić keramzyt (drobnoziarnisty) - dużo tańszy i nie gorszy jeśli chodzi o porowatosć.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 04, 2014, 08:40:44 »
Tak jasne,  finansowo to totalna klapa, ale ja bardziej zastanawiam się nad kwestią czy takie coś można dać do podłoża kaktusowego
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 04, 2014, 10:22:34 »
A pewnie, że można tylko drogo. Lepiej zaoszczędzoną kasę wydać na jakieś rośliny.
Sławek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 05, 2014, 01:14:02 »
Dziękuje, o to mi chodziło...Czy w razie "w" mogę taką mieszankę dorzucić do ziemi.

magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 05, 2014, 01:32:28 »
W razie W to raczej nieprzepłukany żwir z pobliskiej żwirowni a to jest full wypas. Ja dla wszystkich innych niż astro to teraz lecę na żwirku dla kota z tesko plus piasek do piaskownicy bo przez "pomyłkę" wziąłem taki o stałej granulacji to muszę coś drobnego dodawać.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 06, 2014, 04:51:46 »
Z piaskiem z piaskownicy uważałbym - mała ilosć nie zaszkodzi ale jeśli nie jest to piasek bardzo drobny - ten będzie "zamulał". Radziłbym poszukać drobnego żwirku lub przesiać piasek z piaskownicy jeśłi jest szansa, że zawiera grubsze ziarna, a to też pod warunkiem, że nie pozbawisz dzieci miejsca do zabawy :)
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 06, 2014, 07:20:26 »
Niewiele dodaję i nie do wszystkich. Troszkę trzeba bo w ogóle nic by wody nie zatrzymywało.
Sławek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 06, 2014, 08:09:46 »
nie ryzykowałabym zabrania piasku z piaskownicy choćby ze względu na wolno bytujące koty ;) a nie chce mi się takowego wyprażać w piekarniku ;)

Do swojej mieszanki mam dodany bardzo drobny piach budowlany, zwirek z zoologicznego o różnej granulacji, perlit, kermazyt i chyba całkowicie zrezygnuje z żwirku dawanego jako ozdoba na powierzchnie substratu, kupię ten żwirek koci z tesco i będę miała zabezpieczenie substratu na przyszły sezon ;)
Jest to mieszanka na tyle przepuszczalna, że śmieję się, że mam "ziemię bez ziemi"

Najpierw musiałam poczuć we własnych paluchach jaką "konsystencję" ziemia do kaktusów powinna mieć (tutaj podziękowania dla Tomka) aby móc zrobić coś swojego


Kupiłam jakiś czas temu od hobbysty plumoske i ona siedzi w podłożu bez ziemi, na spodzie doniczki mam skorupki z jajek a substrat to lawa, kruszywa i żwirek koci
« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2014, 08:20:35 wysłana przez mroofka »
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 06, 2014, 08:30:52 »
Ale ja nigdzie nie napisałem, że biorę piasek z piasownicy, po prostu dodaję taki jak do piaskownicy. A co do ”konsystencji„ substratu to nie zawsze powinna być taka sama.
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 06, 2014, 11:46:30 »
Do swojej mieszanki mam dodany bardzo drobny piach budowlany, zwirek z zoologicznego o różnej granulacji, perlit, kermazyt i chyba całkowicie zrezygnuje z żwirku dawanego jako ozdoba na powierzchnie substratu, kupię ten żwirek koci z tesco i będę miała zabezpieczenie substratu na przyszły sezon ;)

Nigdy nie przestana zaskakiwać mnie powszechne tendencje do komplikowania rzeczy najprostszych. Przecież do wszystkich kaktusów z Ameryki Pd potrzeba jedynie żwirku i ziemi liściastej, czasami odrobiny torfu. Nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne. W przypadku Ameryki Pn, zamiast torfu dodajemy mniej lub więcej żwirku wapiennego lub dolommitowego, czasem gliny. Oczywiście wszystko w odpowiednich proporcjach.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 07, 2014, 07:57:09 »
Krzysiek, problem w tym że żwirek kwarcowy w odpowiedniej granulacji nie jest zbyt łatwo dostępny, po drugie, jak wiesz, nie jest on porowaty i nie stanowi optimum stąd nasze niekończące się dywagacje nt innych materiałów będą trwały cały czas jak znam kaktusiarskie życie ! :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2014, 08:01:37 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 07, 2014, 09:34:02 »
Cytuj
Jest to mieszanka na tyle przepuszczalna, że śmieję się, że mam "ziemię bez ziemi"

Najpierw musiałam poczuć we własnych paluchach jaką "konsystencję" ziemia do kaktusów powinna mieć (tutaj podziękowania dla Tomka) aby móc zrobić coś swojego
Dzięki ! :) A w tym "ziemia bez ziemi" jest dużo prawdy - najważniejsze dla mnie to to aby mieszanka była przepuszczalna i nie można było zalać kaktusa dlatego preferują przewagę kruszyw nad częsciami organicznymi - trzymam kaktusy na zewnątrz pod chmurką i podłoże powinno szybciej wysychać niż u tych którzy trzymają swoje kaktusy w szklarni gdzie temperatury są wyższe, a jałowość podłoża kompensuję nawożeniam nawozami do kaktusów - oczywiście oszczędnie.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 07, 2014, 11:35:43 »
Krzysiek, problem w tym że żwirek kwarcowy w odpowiedniej granulacji nie jest zbyt łatwo dostępny

Tomku, z piaskiem kwarcowym nie ma problemu. Prowadzę działalność w branży budowlanej i często zamawiam piasek kwarcowy o różnych granulacjach do wykonywania m.in. posadzek epoksydowych.
Pozdrawiam
Piotr

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 07, 2014, 11:51:59 »
We Wrocławiu wbrew pozorom trudno! Firmy są na obrzeżach miasta.
« Ostatnia zmiana: Listopada 17, 2014, 08:31:23 wysłana przez gnet »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 07, 2014, 01:23:37 »
I niby mogę zamówić go w torbach po 10kg? Bo jeśli  nie to niestety przychylam się do opinii Tomasza,  że jednak nie tak łatwo z tym żwirkiem.
Sławek

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 07, 2014, 01:50:04 »
Pakowany jest po 25kg ale używam go na bieżąco więc mogę 10kg podesłać
Pozdrawiam
Piotr

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 07, 2014, 05:56:16 »
25kg? A to brzmi zachęcająco, ile taka przyjemność? A ja myślałem, że Kamazem na podwórko wywalają...
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 07, 2014, 06:11:03 »
Czy można wiedziec w jakiej firmie zamawiasz - moze ma serwis we wrocławiu?
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 07, 2014, 10:52:57 »
25kg? A to brzmi zachęcająco, ile taka przyjemność? A ja myślałem, że Kamazem na podwórko wywalają...

Piasek kwarcowy kosztuje mniej więcej 1,5zł/kg
Pozdrawiam
Piotr

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 07, 2014, 10:54:54 »
Czy można wiedziec w jakiej firmie zamawiasz - moze ma serwis we wrocławiu?

Zamawiam w firmie MC-Bauchemie (Środa Wielkopolska) i w firmie Connector (Niepruszewo k/Poznania). Czy te firmy mają oddziały we Wrocławiu lub okolicy - nie wiem niestety
Pozdrawiam
Piotr

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 19, 2014, 06:37:12 »
Kolejny tydzień z rzędu nawiedzam tesco w moim mieście i tego żwirku brak
magda

Offline gnet

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 453
  • Reputacja: +17/-0
    • Zobacz profil
    • Blog botaniczny
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 19, 2014, 08:54:37 »
Przejdź się do pierwszego lepszego sklepu budowlanego i zorientuj się w cenie piasków płukanych lub żwirków płukanych. Można je zakupić w różnych opakowaniach od 10 do 50 kg lub luzem w wielu frakcjach w zależności od potrzeb.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: W zoologicznym dla kaktusów
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 24, 2014, 04:42:40 »
Może pomysł Jacke nie jest najgorszy - byłem dziś w hurtowni materialów budowlanych po 50 kg żwirku kwarcowego, i 50 kg żwirku granitowego - transport to... 100 zł, więc dałem sobie spokój. Zostają sklepy. W Castoramie - tylko jednej z kilku we wrocławiu - widziałem wprawdzie worki 25 kg pospółki, ale to też się nie opłaca bo to frakcja 2mm-8mm, i większosć to kruszywo o zbyt dużej granulacji jak na materiał podstawowy - trzeba by było przesiewać i odsiać większość.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą