Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Holenderski producent kaktusów  (Przeczytany 11245 razy)

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Holenderski producent kaktusów
« dnia: Listopada 04, 2014, 08:08:29 »
Wielu z nas mimo wszystko kupuje rośliny w marketach typu Biedronka, Castorama, Ikea czy inne z etykietą Cactaceae i pojawiają się problemy z nazwaniem roślin, może choć trochę pomoże w tym strona holenderskiego producenta, który dostarcza rośliny do polskich marketów

http://www.eurocactus.nl/aanbod


nie wiedziałam w jakim dziale umieścić temat
magda

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 04, 2014, 10:19:37 »
Trzeba przyznać, ze ma bardzo dużo kolorowych kultywarów eszewerii (w obrazkowym katalogu strony 50-te i 60-te). A sam link bardzo pożyteczny.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 04, 2014, 11:49:04 »
Kaktusy w blistrach http://www.eurocactus.nl/aanbod/product/view/256/Blister+5.5+cm+%2A3 widziałam ostatnio w ikeii cena albo 18,90 albo 19,90
natomiast te opisane jako Mexico bloeam, Mexico cactus - z charakterystycznymi doniczkami http://www.eurocactus.nl/aanbod/product/view/692/Mexico+Cactus w wakacje były w biedronkach
teraz w biedronce są bezchlorofilowe gymnocalycium mihanovichii - wydaje mi się, że również od tego producenta
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2014, 11:54:22 wysłana przez mroofka »
magda

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 04, 2014, 06:31:04 »
Trzeba przyznać, ze ma bardzo dużo kolorowych kultywarów eszewerii (w obrazkowym katalogu strony 50-te i 60-te). A sam link bardzo pożyteczny.
Głupio wyglądają te pomalowane rośliny, ale ludzie muszą to kupować, skoro tak robią. :-\
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 04, 2014, 08:05:58 »
Mateusz, sądzisz, że one są pomalowane? - mi się wydaje że to kultywaty - dziś w biedronce widziałem dwie tego typu kolorowe eszewerie - kolor był przwdziwy, choć po prawdzie nie tak intensywny jak te na obrazkach.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 04, 2014, 08:42:34 »
Ja widziałam w kauflandzie, ale az tak bardzo się im nie przyglądałam, żeby stwierdzić czy są pomalowane czy nie.

napewno w okolicach walentynek furorę będą robić czerwone grussony, a przed Bożym Narodzeniem wszelakie z czapeczkami Mikołaja
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 04, 2014, 08:43:52 »
Najprawdopodobniej są pomalowane, widziałem takie wrzosy. Moja żonka chciała sobie takie kupić na balkon bo jakie ładne kolorowe, takie wyraziste, wziąłem do ręki obejrzałem i kazałem odłożyć bo to posprayowane było, nawet nie wiadomo, czy roślina ma możliwość przeprowadzania fotosyntezy pod tym lakierem. No i kupiliśmy takie zwyczajne blade ale za to rosną jak się należy. Widziałem już różne ochydztwa w sprzedaży takie jak kaktusy z powbijanymi patykami z oczami czy sztucznymi kwiatkami.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 04, 2014, 09:00:40 »
Mateusz, sądzisz, że one są pomalowane?
Myślę, że tak. Miałem nieprzyjemność widzieć takie rośliny, też eszewerie. Były: fioletowe, pomarańczowe, granatowe, z brokatem... - dla każdego coś miłego...
Kaktusy, o których wspomniała mroofka, mają pomalowane ciernie, więc roślina przeprowadzi fotosyntezę i będzie żyła, a z czasem pojawią się nowe, normalne koluchy. Co do pomalowanych sukulentów i fotosyntezy, jak zauważył, skullman -  sytuacja rzeczywiście może przedstawiać się inaczej.
Kolorowanie to niestety kolejne "uatrakcyjnianie" roślin po nieszczęsnym "ozdabianiu" sztucznymi kwiatami, oczami, czapkami, etc.
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 23, 2014, 11:53:59 »
Troszkę odświeżę wątek, wpadłem przypadkiem na fotki i przypomniałem sobie, że już o czymś takim pisaliśmy. Załączam link do forum, proszę zwrócić uwagę na eszewerie. Czego to hipermarkety nie wymyślą.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=43583&start=1078
Sławek

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 24, 2014, 10:02:04 »
tymczasem w biedronce

sorki za rozmiar zdjęcia, ale zostało mi przesłane przez fb, zrobione telefonem

« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2014, 10:03:44 wysłana przez mroofka »
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 24, 2014, 10:57:58 »
I ludzie to kupują, masakra.
Sławek

Offline lofoforek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: +8/-0
    • Zobacz profil
    • Silikony Marcolla
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 24, 2014, 01:35:12 »
Ostatnio widziałem M.gracilis z pomalowanymi na żółto cierniami. Brrr...
Pozdrawiam
Piotr

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 24, 2014, 02:42:59 »
Widziałem wczoraj. Czapka była tak przytwierdzona, że nie szło jej ruszyć.
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2014, 02:46:44 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 24, 2014, 04:31:52 »
niestety stwierdziłem, że malowanie kaktusów to już norma - w ostatnich dniach odwiedziłem ładnych kilka hipermarketów i pewnie częsciej widziałem te z pomalowanymi cierniami niż zwykłe. Widać producenci zakładają że przyroda to nic ciekawego, lepiej sprzeda się dziwactwo.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 24, 2014, 05:19:43 »
te czapki sa wbite jakby wykałaczkami do kaktusa
magda

Offline L-eszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • Reputacja: +9/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 24, 2014, 11:30:55 »
Jak na takie marnowanie roślinek się patrzy to człowieka szlak może trafić,wiadomo ,że chodzi o biznes,ale można nałożyć czapeczkę a nie ją przykuwać,po świętach by się zdjęło
i roślinka by zdobiła parapet a tak tylko do wyżucenia
Poz.Leszek

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 24, 2014, 11:41:22 »
Takie coś jest dobre tylko dla komercji dla kogoś kogo kaktusy wcale na poważnie nie interesują - zresztą to w końcu market to czego się spodziewać, szkoda gadać.

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 25, 2014, 06:27:13 »
Osobiście sądzę, że to kolejny przejaw otaczającego nas "koczu" - rzeczywiście możnaby było nałożyć tylko tę czapusię, i potraktować jako "opakowanie" ozdobne dla wręczenia komuś jako prezent. Ale po co, jak można przerobić coś ładnego na dziwactwo. .
co do sztucznych kwiatów - dziś byłem w Auchan, było trochę kaktusów kolumnowych większość z "kwiatkami" i jak zauważyłem ludzie rzeczywiiście wierzą że kaktusy kwitną - starsze małżeństwo chciało kupić kaktusa z kwiatkiem, i panią w ogóle nie zdziwił fakt kaktusów z "kwiatkami" bo ona dobrze wie że kaktusy kwitną - jak mówiła mężowi. Dopiero gdy zwróciłem uwagę że kwiatki są sztuczne nie mogła uwierzyć że tak dała się zmanipulować. Jak widać doklejanie kwiatków może służyć także oszustwu.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Marcintgs1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: +24/-0
    • Zobacz profil
    • Kaktusy i sukulenty
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 25, 2014, 09:56:33 »
heh - tego jeszcze nie słyszałem, że doklejają kwiaty - czego sie nie robi dla komercji  :(

Offline mroofka

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: +10/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 26, 2014, 12:29:26 »
a pewnie, że doklejają, jestem niemal pewna, że np tutaj jest doklejony kwiat
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2014, 12:32:36 wysłana przez mroofka »
magda

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 26, 2014, 12:41:00 »
Ale za to jak długo będzie kwitł, jak storczyk.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 26, 2014, 03:11:32 »
Zapewne dłużej. Przyklejanie sztucznych kwiatów (ja przeważnie widziałem doklejone kocanki ogrodowe, czyli suchołuski) to chyba pierwszy zabieg upiększający kaktusy, stosowany przez sprzedawców. Fakt, ktoś mało zorientowany może dać się nabrać i kupić taką roślinę, ale żeby kupować granatową czy pomarańczową eszewerię? Chociaż nie tak dawno znajoma mówiła mi, że marzy o kupnie niebieskiej hybrydy plalaenopsis, bo taka piękna i niespotykana... Powiedziałem jej, że kolor kwiatów nie jest naturalny, a roślinie barwnik został dostarczony z wodą, podobnie jak np. margaretkom, jednak nie dała się przekonać i twierdziła, że storczyk musi mieć taki kolor i basta.
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 26, 2014, 07:03:26 »
Aż chce się zacytować A. Einsteina o wszechświecie i głupocie.
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 26, 2014, 08:13:33 »
Widzę, że proceder doklejania (czy innego mocowania) kwiatów i czapeczek oraz malowania roślin cały czas bulwersuje, ale przecież robi się to od wielu lat. Jest to niestety jeden z minusów gospodarki wolnorynkowej. Nie przypomina sobie aby takie rośliny były sprzedawane wcześniej. Mnie to jakoś nie razi, gdyby było inaczej to w równej mierze musiałbym użalać się nad np. kwiatami ciętymi.

Dużo bardziej bulwersuje mnie natomiast całkiem powszechny proceder chemicznego barwienia ryb akwariowych.

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 26, 2014, 08:35:40 »
Zgadzam się - z rybami wyprawiają cuda, ale to też chyba spowodowane jest popytem na takie coś. Kluczową rolę odgrywa tu brak świadomości kupujących i ich podejście. Wiadomą rzeczą jest, że człowiek hodujący rośliny i poważnie myślący o swoim hobby nie kupi czegoś pomalowanego, z doczepionym czymś, itd. Z rybami jest identycznie - prawdziwy akwarysta na pewno nie zainteresuje się rybką, która została"zrobiona", a nie wyhodowana. Nigdy nie kupiłem takiej ryby i na pewno nie kupię. Nie wyobrażam sobie, żebym miał mieć w akwarium fioletową Akarę z Maroni czy zielonego Czerwieniaka dwuplamego... Chodzi o hajs i tyle. Przykład z pobliskiego zoologicznego - pytam panią, właścicielkę sklepu:
-Czy jest nurzaniec? Pani się uśmiech i wypala:
-Co? Różaniec?
- Nie, nurzaniec. Odpowiadam. -Taka roślina, chyba najpopularniejsza spośród akwariowych...
- A..., to nie ma.
Tylko czemu się dziwić, skoro ona pyszczaki trzyma w sześćdziesiątce.
Mateusz

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 26, 2014, 08:54:38 »
Wiadomą rzeczą jest, że człowiek hodujący rośliny i poważnie myślący o swoim hobby nie kupi czegoś pomalowanego, z doczepionym czymś, itd. Z rybami jest identycznie - prawdziwy akwarysta na pewno nie zainteresuje się rybką, która została"zrobiona", a nie wyhodowana.

Jak to nie kupi? No może nie w czapeczce, ale uszkodzonego genetycznie już tak, a to przecież ingerencja dużo poważniejsza niż malowanie ryb. Są duże specjalizowane kolekcje takich roślin. Myślę, że podobnie jest w akwarystyce. Zapotrzebowanie na różnorakie dziwolągi zawsze będzie. A że "prawdziwi akwaryści" nie kupują kolorowanych ryb? To w dużej części przypadków "wina" ich ilości i dostępności.

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 26, 2014, 09:25:20 »
To może inaczej: ja nie kupię czegoś pomalowanego, czy z jakimś urozmaiceniem; nie kupię farbowanej ryby. No pewnie, że istnieją takie kolekcje, ale właściciel takiego zbioru ma tego świadomość, w przeciwieństwie do pani, o której wspomniał Tomek, zachwycającej się kwitnącym kaktusem. Ona nie miała pojęcia, że kwiatek jest sztuczny.
A że "prawdziwi akwaryści" nie kupują kolorowanych ryb? To w dużej części przypadków "wina" ich ilości i dostępności.
To w głównej mierze indywidualne upodobania, a nie dostępność. Ja na swoje ryby czekałem kilka miesięcy, bo akurat nie mogłem ich dostać. Akwarium stało zalane i spokojnie czekało. 
Mateusz

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 27, 2014, 09:25:35 »
Byłem dziś w OBI i widziałem te kaktusy - te czapusie rzeczywiście są poprzybijane drewnianymi patykami głęboko w korpus. Nie użalam się nad marketowymi kaktusami, jednak ktos kto to wymyslił musiał chyba nienawidzieć swiat rośłin.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 08, 2014, 09:07:06 »
Coś nowego, co udało mi się zobaczyć w jednym ze sklepów ogrodniczych:

Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Holenderski producent kaktusów
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 08, 2014, 10:48:36 »
Normalnie nieziemski ”chłyt makertindody„.
Sławek