Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Phalaenopsis  (Przeczytany 9649 razy)

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Phalaenopsis
« dnia: Października 05, 2014, 12:51:09 »
Dzień dobry

Kilka dni temu trafiła do mnie miniatura Phalaenopsis. Roślina ma ok. 15cm wysokości. Kompletnie nie mam doświadczenia ze storczykami, nawet nie potrafię ocenić stanu rośliny. Poczytałem trochę w sieci i podobno jest to jeden z najłatwiejszych storczyków.Podłoże w jakim rośnie wydaje mi się delikatnie mówiąc nie storczykowe. Powinienem je zmienić? Jeśli tak, to kiedy ? Od razu, czy czekać do wiosny? Za wszelkie uwagi i porady odnośnie tej rośliny będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
Krzysztof

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2014, 01:08:14 wysłana przez Dziuber »

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2014, 01:01:09 »
kocham te ogromne formaty zdjęć
tego nie da się oglądać - bierzesz Painta , zmniejszasz format i wklejasz
co do roślin , wyglądają na zdrowe , zresztą one są produkowane jako rośliny jednorazowe
a ludzie uparli się żeby to trzymać latami :) / sam mam kilka i miniaturki też /
podłoze jest jakie jest , skoro w tym je produkują to nic wiele lepszego nie wymyślisz
osobiście dodał bym wiecej rozdrobnionej kory , jakies porwane stare gąbki do mycia naczyń  , jakieś szyszki
coś co by rozluźniło to podłoże . Najważniejsza jest umiejętność podlewania , nawożenia i ochrony / chemia /   
reszta to pikuś :)
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #2 dnia: Października 05, 2014, 11:58:09 »
Kryzys, ciągle czepiasz się rozmiaru zdjęć, na czym ty je oglądasz? Na Atari? No i jak ktoś nie ma Painta?  A czy to rośliny jednorazowe? To samo można powiedzieć o masowej produkcji kaktusów, już nie raz na forum pisaliśmy, że większość "masówki" i tak pada po przyniesieniu do domu a jednak i tak są ludzie, którzy to próbują aklimatyzować i trzymać latami.

Podłoże absolutnie nie jest normalne, wygląda jak jakaś maź. Później wrzucę Ci fotkę jak powinno wyglądać bo teraz już czas nagli. Po prostu drobno pokruszona kora drzew iglastych, tak do wielkości paznokcia małego palca, troszkę wiórków drzewnych i innych tego typu rzeczy. Twój nie pociągnie długo bez korzeni a widzę, że już ugniły.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #3 dnia: Października 05, 2014, 12:07:39 »
żeby nie zawracać głowy fotkami to krótko ........ :)
nie czepiam sie .. ot tak sobie piszę do zakładającego temat
dzis te fotki otwierają się spoko mam je na cały ekran , wczoraj na ekranie pojawiała sie 1/10 zdjęcia  a po najechaniu na środek w oknie nie mieścił sie jeden płatek storczyka
stad była moja uwaga
Paint jest przypisany do Windowsa  a 99% ludzi pracuje na Windowsie

ale sorry jak ktoś się źle poczuł po moim wpisie ............. :)
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #4 dnia: Października 05, 2014, 02:50:58 »
Jeśli wczoraj były inne gabaryty fotek, to faktycznie może być to uzasadnione.
Cytuj
99% ludzi pracuje na Windowsie
Skąd te dane?
@Dziuber, tak jak obiecałem, fotka podłoża czyli przykład jak powinno ono wyglądać. Weź poprawkę na to jeśli chcesz roślinę utrzymać przy życiu dłużej niż kilka tygodni nie mówiąc już o ponownym kwitnieniu. Podlewam raz na pięć dni jeśli jest gorąco i raz na tydzień w zimę i jak jest chłodno i deszczowo. Phalaenopsis to żadna rewelka, jest tego masa w każdej kwiaciarni ale po co kupować co kilka miesięcy nowego skoro jednego można mnieć dłuuuugo.

[załącznik usunięty przez administratora]
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #5 dnia: Października 05, 2014, 03:31:21 »
ciężko miniaturę sprzedawać w substracie o granulacji ok 1 cm bo w takiej doniczce zmieściło by się raczej kilka takich kawałków , ale za to spoko można do takiej granulacji przesadzić takie roślinki
ja też mam miniatury od kilku miesięcy i trzymam tak jak kupiłem , rosną i kwitną prawie cały czas
ale bardzo ważne jest podlewanie i nawożenie , korzenie nie powinny zagniwać
u moich jest sporo po prostu zasuszonych ale jest tez sporo nowych

[załącznik usunięty przez administratora]
Andrzej

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #6 dnia: Października 05, 2014, 03:50:43 »
Roślinę przesadzę do nowego substratu. Czy takie gotowe jak na zdjęciu poniżej będzie dobre? Nie jest tanie, ale dla jednej rośliny robić samemu też średnio się opłaca.

Co do rozmiaru zdjęć to Kryzys ma rację. Były zdecydowanie za duże. Nie za bardzo za to rozumiem tą miłość do Painta. Jest sporo dużo wygodniejszego do takich celów oprogramowania. Sam używam, i bardzo sobie chwalę darmowy XnView (jest też w polskiej wersji językowej).

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #7 dnia: Października 05, 2014, 04:17:06 »
nie widać co po za korą jest w tym worku ale na pewno rozluźni obecny substrat
a już pisanie na opakowaniu ;" Do przesadzania wszystkich storczyków uprawianych w domu " jest totalną bzdurą
ale większość kupujących np; Phalaenopsisy nie ma pojęcia co kupuje , tyle tylko ze storczyka
więc taki napis na worku gwarantuje im sprzedaż 
Andrzej

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #8 dnia: Października 05, 2014, 05:26:24 »
@Krysys, oczywiście masz rację ale to tak jak z kaktusami, większość kupuje to, co jest w kwiaciarni albo w markecie i tak na prawdę nie ma pojęcia co kupuje, wie tylko, że to jest kaktus. Phalaenopsis to taki odpowiednik kwiaciarnianej mammlarki, kupujący wie, że kupił storczyka a przynajmniej tak myśli bo nie jest to storczyk sensu stricto. I tu i tu jeśli chcesz czegoś więcej to poza Phalaenopsisem i czasami Dendrobium musisz się zainteresować tematem i sam poszukać co Cię interesuje. Ale i tak ten mix storczykowy jest lepszy niż sklepowa "ziemia do kaktusów", nie sądzisz?

@Dziuber, wyciągnij roślinę z tego błota w którym ona siedzi, oczyść, opłucz ale nie liście i posadź tylko do substratu, który nabyłeś. Nie widzę jaką ma granulację ale i tak jest bardziej odpowiedni niż obecny "substrat". Nie podlewaj przez kilka dni. Poczekaj aż się korzenie "wysrebrzą". Wtedy nalej przegotowanej wody do naczynia, wystudzonej oczywiście i zanurz doniczkę ze storczykiem na około 15 minut. Później wyjmij i poczekaj aż woda odcieknie i postaw gdzie tam chcesz. Następny zabieg podlewania po około 5-7 dniach ale nie wcześniej. Tu tak jak z kaktusami, lepiej dwa dni przesuszyć roślinę nić ją przelać.
Sławek

Offline Kryzys

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: +43/-4
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #9 dnia: Października 05, 2014, 07:35:51 »
ziemia do kaktusów to totalna porażka , nawet pelargonii bym w to nie posadził
a co do tej ziemi do storczyków to wystarczył by dopisek " epifitycznych "
miałem kiedyś dość długo Pleione a  Bletilla striata mam do dziś i to akurat podłoże do nich się nie nadaje

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2014, 07:37:57 wysłana przez Kryzys »
Andrzej

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 12, 2014, 01:08:41 »
No i stało się. Mam robaki.

Wczoraj po podlaniu storczyka w pojemniku, w którym go zalewałem zauważyłem na dnie kilka larw. Podejrzewam, że podłoże (korą i pumeks), do którego go przesadziłem musiało być skażone.

W pierwszej chwili myślałem, że to ziemiórki, ale po obejrzeniu zdjęć w internecie nie jestem tego pewny. Wydaje mi się, że to coś innego. Larwy mają ok 5mm długości, są cienkie, nie grubsze niż 0,5mm, czarne, nie mają wyraźnie wydzielonej głowy. W wodzie nie topią się i pozostają żywe przynajmniej przez godzinę.
Przy roślinach nic nie lata, biega, skacze czy pełza.

Czym ktoś wie co to może być? Czym to potraktować? Czy zagraża innym roślinom w pobliżu (trochę owadożernych i sporo młodych siewek różnych sukulentów)?

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2014, 06:22:28 wysłana przez gnet »

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 12, 2014, 06:51:48 »
Na Twoim miejscu wyjąłbym roślinę z doniczki, korzenie porządnie wypłukał, podłoże wyprażył w piekarniku i ponownie posadziłbym storczyka. Wiem, że wszędzie piszą, że nie należy przesadzać o tej porze, tylko na wiosnę, jednak mam inne doświadczenia - raz nawet zdarzyło mi się przesadzać hybrydę phalaenopsis w grudniu i nic jej to nie zaszkodziło. Możesz też dla pewności spryskać roślinę jakimś środkiem owadobójczym. Z określeniem robali nie pomogę, bo przez 10-11 lat, jak mam storczyki, nigdy nie miałem niczego innego, niż ziemiórki.
Mateusz

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 12, 2014, 10:40:14 »
Wyciągnąłem go z podłoża. I niestety wygląda fatalnie. Wszystkie korzenie gniją. Czy jest szansa, ze coś jeszcze z niego będzie? Czy to już kompost?

Pozdrawiam
Krzysztof

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 12, 2014, 11:09:44 »
Jeżeli bardzo Ci zależy na tej roślinie, to możesz spróbować pokombinować. Liście wyglądają na zdrowe, więc może jest szansa, że storczyk odbuduje system korzeniowy. Najpierw musiałbyś usunąć wszystkie zgniłe resztki korzeni (dobrze by było, żeby były chociaż ze 2 zdrowe) i wszystko zasypać węglem drzewnym albo cynamonem. Roślina będzie potrzebowała wilgoci, ale też świeżego powietrza, więc stosowanie jakichś osłon w celu podniesienia wilgotności chyba nie wchodzi w grę, bo to zwiększy prawdopodobieństwo gnicia. W coś trzeba by było to posadzić... (Keramzyt?) i może postawić na spodku wypełnionym wodą, żeby ta, parując, dostarczała wilgoci. Kiepsko to wygląda, ale zawsze można spróbować.
I jeszcze jedno: nie nastawiałbym się na jakieś hiperefekty. Jeżeli taka akcja w ogóle ma szansę powodzenia, to będzie to raczej proces długotrwały.
« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2014, 11:15:57 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 13, 2014, 03:00:10 »
Te dwa dłuższe korzenie to już chyba stracone. Jest tam kilka takich krótkich resztek, na których welamen wygląda jeszcze jak welamen. Po pierwsze nie sadź teraz go do żadnego substratu. Umyj dobrze dolną cześć rośliny i wyszusz. Jeśli możesz, to zrób zbliżenie dolnej części i wstaw w maksymalnej dopuszczalnej rozdzielczości, żeby dobrze ocenić stan rośliny. Te robaki to pewnie nicienie więc dobrze nie jest ale może nie beznadziejnie. Bez paniki, umyj, wysusz potem fotka i coś poradzimy. Ponieważ to forum kaktusiarsko-sukulentowe, to powiem tak, w uprawie tego storczyka stosuj zasadę taką jak w uprawie sukulentów: lepiej przesuszyć niź przelać.
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 13, 2014, 12:14:09 »
Wszystko co zgniłe odciąłem. Korzeni wiele nie zostało. To co zostało zasypałem węglem drzewnym. Wieczorem cyknę jakąś fotkę i zamieszczę.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 13, 2014, 02:03:48 »
Na fotce zamieszczonej jakiś czas temu przez Kryzysa (rośliny w siwej kuwecie) widać bardzo dokładnie jaki kolor powinny mieć zdrowe korzenie tego storczyka. Mogą być zielone jeśli są mokre ale powinny szybko wysychać. Nie wiem w czym go posadziłes ale na chwilę obecną roślina wygląda gorzej niż w twoim pierwszym poście. Te czipsy korowe z twojego zdjęcia to było wszystko, co potrzebne było do posadzenia rośliny i ratowania jej. Żadnej ziemi, niczego więcej nie potrzeba. No i nie podlewa się tego ciągle, jeśli jest chłodno to nawet co dwa tygodnie wstawiasz do wody na kilka minut, żeby kora namiękła, wyciągasz, czekasz aż obcieknie i stawiasz na miejsce docelowe. I tyle. Mogę Ci jeszcze poradzić, żebyś go postawił na południowym parapecie jeśli taki posiadasz a jeśli nie to na wschodnim. Aha, fotki zrób z obydwu stron jeśli możesz.
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 13, 2014, 03:04:31 »
Storczyk siedział w podłożu, którego fragmenty widoczne są na zdjęciu: kora + pumeks. Podlewałem go co 7-8 dni wstawiając na jakieś 40 minut do pojemnika z wodą destylowaną.
Co do robactwa, to nie będę upierał się, że to nie były larwy ziemiórek, bo to chyba najbardziej prawdopodobne w podłożu kupionym w supermarkecie. Nie miałem jeszcze okazji podziwiać tych stworzeń na żywo. Od 10 lat znęcam się nad kaktusami, i nigdy nie miałem żadnych robali.
Mogły też być nicienie. Chociaż zawsze wydawało mi się, że nicienie raczej pasożytują wewnątrz tkanek rośliny, i nie zostałyby wypłukane podczas podlewania.

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 13, 2014, 08:45:15 »
Są zdjęcia. W sumie nie wiele na nich widać. Wczoraj zasypałem całe korzenie węglem drzewnym i nie chcę dodatkowo męczyć rośliny i ich płukać.

Od wczoraj roślina siedzi w keramzycie na podstawce z wodą. Keramzyt jest lekko wilgotny, czy tak powinno być?
« Ostatnia zmiana: Listopada 13, 2014, 08:57:03 wysłana przez Dziuber »

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 13, 2014, 09:18:25 »
Nie, niech wisi w powietrzu nad keramzytem. Problemem jest nadmiar wilgoci a nie jej brak. Jedyne co możesz zrobić i w sumie najlepszego to przesuszyć roślinę i tylko zamgławiać dolną część.
Sławek

Offline dorsiger

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Reputacja: +13/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 13, 2014, 09:36:06 »
 Skullman ma rację, będzie za mokro. Chodziło mi o delikatne dostarczanie wilgoci poprzez parowanie, a nie moczenie. Ale że aż tak namókł ten keramzyt... ???
« Ostatnia zmiana: Listopada 13, 2014, 09:55:42 wysłana przez dorsiger »
Mateusz

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 13, 2014, 11:14:37 »
Poprawiłem\, już się nie moczy.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam nadzieję, że jeszcze coś z niego będzie.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 14, 2014, 01:02:31 »
Jeszcze tylko jedna moja uwaga, podsusz go w tej zasypce tak do półtora tygodnia a potem go umyj i znowu nad keramzyt. Wtedy możesz zacząć zamgławiać codziennie po troszku to co zostało z korzeni. Jeśli zauważysz, że na pochewkach liściowych pojawiają się guzki, to będzie to bardzo dobry znak, roślina zacznie wypuszczać nowe korzenie.
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 24, 2014, 10:50:44 »
Tak roślina wyglądała wczoraj wieczorem. Jest szansa aby coś z niej jeszcze było?

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 25, 2014, 01:15:21 »
Zrób fotkę przy dziennym oświetleniu żeby było widać dobrze kolory to się określi. no i jakieś zbliżenie na część korzeniową bym jeszcze prosił.
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 25, 2014, 09:00:06 »

Fotki przy dziennym oświetleniu to najwcześniej w piątek uda mi się zrobić.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 25, 2014, 12:16:48 »
Ja bym zrobił tak, południowy parapet, suche podłoże z pokruszonej kory i codzienne zamgławianie tych resztek korzeni z dodatkiem nawozu do storczyków. Jest koniec jesieni więc nie będzie miał za dużo światła a ponieważ gnił to go przesusz ale nie zasusz. Ja tak robię, że korzenie spryskuję codziennie wodą przegotowaną z niewielką dawką nawozu a pod rośliną jakieś kruszywo zalane wodą, żeby nie wysychały korzenie. Ale pamiętaj, roślina nie może mieć konataktu z mokrym podłożem. No i czekaj, storczyki epifityczne jak kaktusy, rosną powoli. Możesz nawet dwa razy dziennie spryskiwać dół rośliny ale zawsze musi dobrze wyschnąć przed następnym razem. A zbliżenie części korzeniowej możesz wrzucić chyba teraz.
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 26, 2014, 12:15:57 »
Porobiłem zbliżenia na korzenie.

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 26, 2014, 02:32:19 »
Obejrzyj dokładnie, czy na nasadach liści nie ma malutkich guzków wyglądających jakby się coś przebijało, to będą nowe korzenie, jeśli nie, musisz czekać. Po prostu spryskuj ją i pozwól całkowicie wyschnąć. Napisz jeszcze, czy liście mają turgor czy nie bo te resztki korzeni i tak już nie pełnią swojej roli. Mam nadzieję, że da się Twoją roślinę uratować. Aha, a co to jest takie jak korzeń ale ciemnozielone?
Sławek

Offline Dziuber

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Phalaenopsis
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 26, 2014, 07:56:41 »
Byłem pewien, że to korzeń, ale jeśli nie, to pojęcia nie mam co to jest.