Portal . . Książka o rodzaju Ferocactus . . sklep z kaktusami . . . . Książka o rodzaju Ariocarpus . . Numer specjalny o rodzaju Micranthocereus . . . . Kaktusowe wycieczki . . Ant Plants: Arboreal Wonders of Nature . . . . . . Nasiona kaktusów . . Kaktusy . . . . Mesembrianty . . Kaktusy na Ebay

 




Autor Wątek: Moich kilka roślin  (Przeczytany 43234 razy)

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin?
« Odpowiedź #270 dnia: Sierpnia 21, 2020, 04:31:41 »
Jaka jest nazwa tej rośliny bromeliowej ?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 21, 2020, 04:33:24 wysłana przez Tomasz1 »
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #271 dnia: Sierpnia 21, 2020, 12:24:41 »
Najpospolitsze suchorośle w rodzinie, Deuterocohnia brevifolia albo jak kto woli Abrometiella brevifolia. Inne sucholubne bromeliowe są znacznie trudniejsze do zdobycia a o tillandsiach z Atacamy nawet nie wspominam.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #272 dnia: Października 15, 2020, 04:12:06 »
W tamtym tygodniu kwitła mi taka roślinka ale, że pracuję w podłych godzinach to i na normalne zdjęcie nie ma szans. Czekam teraz jeszcze na kilka moim zdaniem ciekawych roślin ale nie wiem, kiedy się rozwiną.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #273 dnia: Października 19, 2020, 08:43:27 »
U mnie zakwitł Eriocactus warasii
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #274 dnia: Marca 28, 2021, 12:12:11 »
No to pierwsze koty za płoty. Parodia neglecta też już ma pączki, chyba można je już na zewnątrz wystawić? Sporo innych roślij zaczęło wykazywać oznaki wybudzenia więc jak co roku sporo pracy się szykuje i chyba na to właśnie czekałem :-)
Sławek

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #275 dnia: Marca 28, 2021, 08:49:07 »
Ładny początek sezonu, u mnie wszystkie jeszcze "śpią".
Pozdrawiam
Roman

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #276 dnia: Marca 28, 2021, 09:39:58 »
Pięknie wygląda, nie znałem jej.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #277 dnia: Marca 29, 2021, 12:41:46 »
Niektóre rośliny już w pierwszym tygodniu marca podlałem bo taka ich natura ale najgorsze są Copiapoa, jak się ociepliło i wilgotne powietrze to mają nowe ciernie i nic na to nie poradzisz.

Tomku, o tej porze roku wszystko ładnie wygląda. Ta akurat kwitnie już drugi tydzień, ma bardzo trwałe kwiaty, całkiem jak notokaktusy i echinocereusy.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #278 dnia: Marca 31, 2021, 11:09:57 »
Wstyd powiedzieć, ale dopiero dziś się zabrałem za kolekcję. Część już z dostawała światło słoneczne, ale z częścią będę miał trochę kłopotu jeśli chodzi o przyzwyczajenie do światła.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #279 dnia: Marca 31, 2021, 12:23:24 »
Z tego co się orientuję Tomku to masz głównie Copiapoa i to te prawdziwe, one nie są jakoś szczególnie wrażliwe. Mi słońce przypaliło kilka sulcorebutie i to w lutym. Stoją tylko pod arkuszami brudnego po zimie poliwęglanu, na wietrze nie w jakimś zamknieciu a i tak słońce je poparzyło.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #280 dnia: Kwietnia 03, 2021, 04:56:10 »
Tradycyjnie jedna Copicpoa zaczęła mi rosnąć w zimie, na szczescie lekko.
Jesli już sulki się przypaliły źle, to może od nagrzanego zakurzonego poliweglanu
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #281 dnia: Kwietnia 03, 2021, 11:07:47 »
Na przełomie marca i lutego? Poza tym to jest tylko ochrona przed deszczem od góry, po bokach nie ma żadnych ścian i wiatr im tam hula jak chce. Przypaliły się tylko te, które kupiłem w zimie, mojej nawet jednej nie ruszyło i już mają pąki a jedna po takim naprawdę lodowatym spoczynku ma chyba już z 50 tak że wiosna na całego.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #282 dnia: Czerwca 07, 2021, 09:53:57 »
No i straciłem pediokaktusa, podczas gwałtownej burzy wypadł z balkonu i ktoś go rozdeptał. Szkoda tym większa, że to roślina na własnym korzeniu. Zostały mi tylko dwa. Zastanawiam się nad wysiewem pediokaktusów. Ciekawe, kompaktowe roślinki..
Sławek

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #283 dnia: Czerwca 14, 2021, 11:49:36 »
Szkoda każdej  rośliny z kolekcji utraconej w tak banalny sposób , aczkolwiek zabezpieczyłes się i zostały 2 roślinki 😉
« Ostatnia zmiana: Czerwca 14, 2021, 11:51:58 wysłana przez Roman M »
Pozdrawiam
Roman

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #284 dnia: Czerwca 19, 2021, 04:04:00 »
Nakupiłem nasion pediokaktusów to można powiedzieć, że się dopiero zabezpieczę a nawet powiększę kolekcję choć nie wiem, czy jako raczej początkujący będę umiał je skiełkować i utrzymać siewki bo podobno trudne rośliny. Po badziewnej wiośnie trochę podody to niektóre rośliny zaczęły otwierać pąki.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #285 dnia: Czerwca 19, 2021, 12:35:58 »
O wysiewie pedio było w jednym z pierwsych num Kaktusy i Inne. Przede wszystkim trzeba je wysiewać wczesną wiosną.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #286 dnia: Czerwca 19, 2021, 06:56:51 »
Na środkowym zdjęciu na żółto zakwitły mi dwie z trzech parodii oznaczonych przez sprzedającego jako Parodia neglecta ale mi to za nic na świecie nie wygląda na ten gatunek. Już bardziej była by to P. carapariana. Ma ktoś może jakieś doświadczenie z tymi roślinami, żeby, jeśli nie definitywnie, to przynajmniej z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazać na gatunek?
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #287 dnia: Czerwca 24, 2021, 12:36:33 »
No wreszcie się doczekałem na kwiaty Echinocereus triglochidatus, z kilku osobników jakie mam tylko ten nabradziej wysuszony zakwił za to najdorodniejszy niedługo będzie miał pędy jak łapa w bicepsie i nawet nie myśli kwitnąć.

Tomku, nie mam chyba aż tak starych numerów choć co było możliwe do kupienia wstecz to kupiłem. Zaczekam do wiosny i będę się zimą martwił co i jak. Na razie kupiłem nasiona, one z tego co wiem nie tracą zdolności do kiełkowania zbyt szybko.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 24, 2021, 12:40:09 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #288 dnia: Czerwca 24, 2021, 03:03:49 »
Triglochidiatus jak zawsze piękny kaktus, widać że zaczyna się krzewić, mrozak jak się patrzy, życze doczekania dużej kępy
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #289 dnia: Czerwca 25, 2021, 12:07:06 »
Mam mieszane uczucia co do tej dużej kępy. Wielkość pojedyńczego pędu w uprawie w gruncie razy wielkość kęp na zdjęciach ze środowiska i razy ilość roślin jakie posiadam... No nie wiem. Biała doniczka z opuncjami to taki przeciętny rozmiar parapetowy dla porównania skali.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2021, 04:49:35 wysłana przez skullman »
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #290 dnia: Czerwca 30, 2021, 04:54:05 »
Tak z ciekawostek to zakwitła mi moja Neowerdermannia vorwekii a przynajmniej pod taką nazwą ją kupiłem.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #291 dnia: Czerwca 30, 2021, 10:16:12 »
Świetnie, i przede wszystkim gratulacje za utrzymanie na własnych korzeniach
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #292 dnia: Lipca 11, 2021, 03:32:22 »
A skoro przy wysokogórskich kaktusach jesteśmy to czy ktoś ma lub próbował uprawiać Austrocylindropuntia floccosa albo A. lagopus częściej chyba znanją jako Punotia lagopus? Chętnie bym spróbował bo obydwie mi się podobają a za nic w świecie nie mogę ich nigdzie znaleźć.

[edit]
No i pozamiatałeś Tomku moje samopoczucie. Było nie pisać, że neowerdermannie są prawie niemożliwe do uprawy na własnym korzeniu. Do tej pory trzymałem ją jak wiele innych kaktusów górskich a teraz pewnie będę się z nią obchodził jak z jajkiem co pewnie nie wyjdzie jej na dobre. A skombinować gdzieś nasiona albo siewki to jest nie lada wyzwanie.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #293 dnia: Lipca 12, 2021, 05:55:24 »
Austro floccosa to dziwny bardzo kaktus w uprawie, i w ogóle. O jego uprawie było coś w jednym z pierwszych numerów Kaktusarium .(czwartym?).
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #294 dnia: Lipca 12, 2021, 05:58:58 »
A co do neowerdermannii to niemożliwa jest w gorącej szklarni - stąd się to wzięło. Ciągle wśród ludzi pokutuje przekonanie że trudności w uprawie trudnych kaktusów wynikają z tylko wrażliwych korzeni. U neowerdermanii pewnie oba czynniki mają miejsce.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #295 dnia: Lipca 13, 2021, 02:50:59 »
Moja moknie tak jak inne moje kaktusy, w swoim naturalnym środowisku występuje przecież na obszarach puny suchej (puna seca) ale i na obszarach puny pośredniej (puna subhumeda) więc powinna być dość tolerancyjna co do wielkości opadów dlatego myślę, że to nie wrażliwe korzenie a raczej niedogodne warunki ale mam tylko jedną roślinę więc trudno wyciągać jakieś miarodajne wnioski. Sam pisałeś w KI o zaletach i wadach nie posiadania szklarni, potraktujmy to jako jedną z zalet.
Sławek

Offline Tomasz1

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • Reputacja: +41/-1
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #296 dnia: Lipca 13, 2021, 03:35:28 »

niestety w Kaktusarium nie ma o jej uprawie, jest tylko drobna wzmianka o zmianie jej nazwy na Punotia. O ile pamietam czytałem gdzies że uprawia się ją w zimie na mokro - co jest zupełnym wyjątkiem u kaktusów. Ale jak bardzo na mokro to nie wiem.
Pozdrawiam
Tomasz
...
"Prosze Cię, uchodź dla lepszych czasów i na usługę Rzeczpospolitej, a ja swym tułowiem do ojczyzny wrogowi drogę zawalę"
- Stanisław Żółkiewski, hetman wielki do hetmana polnego Koniecpolskiego w czasie bitwy pod Cecorą

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #297 dnia: Lipca 13, 2021, 06:33:12 »
Znalazłem tą wzmiankę w numerze trzecim.
A kilka dni temu zakwitł mój Selenicereus validus. Na forum można chyba tylko zdjęcia to wrzuciłem gdzie indziej.
Sławek

Offline skullman

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1739
  • Reputacja: +79/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #298 dnia: Września 10, 2021, 03:07:16 »
Nie wiem czy to jest sukulent ale udało mi się ustrzelić avonię.
Sławek

Offline Roman M

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 311
  • Reputacja: +11/-0
    • Zobacz profil
Odp: Moich kilka roślin
« Odpowiedź #299 dnia: Września 10, 2021, 10:29:19 »
Dość ciekawy sukulent, według niektórych źródeł wytrzyma  -5°C.
Jak długo czekałeś na ten kwiatek?
 
Pozdrawiam
Roman